Rok ve školce navíc? Nevadí, prvňáčkovi to pak půjde lépe, reaguje speciální pedagožka na rostoucí počet odkladů

Odkladů školní docházky přibývá. Podle speciální psycholožky Hany Imlaufové to není špatně. „Rozjezd ve škole je z hlediska sebevědomí dítěte a jeho dalšího vztahu ke škole opravdu velmi důležitý. Rok navíc ve školce je dobrý k tomu, aby se dítě docvičilo v oblastech, v nichž je slabší.“

Hana Imlaufová

V jakém případě je vhodné začátek školní docházky odložit?
Je potřeba, aby děti začínaly školní docházku s dobrým pocitem, aby zažívaly úspěch. Každý prvňáček potřebuje cítit, že se mu daří. Rozjezd ve škole je z hlediska jejich sebevědomí a dalšího vztahu ke škole opravdu velmi důležitý. Školní zralosti je tedy třeba věnovat opravdu pozornost. Rodičům říkám, že ten rok navíc ve školce je dobrý k tomu, aby s dítětem docvičili ty oblasti, ve kterých je slabší.

Jak se rodina s předškolákem vůbec ocitne u vás v poradně?
V poslední době se hodně setkávám s motivovanými rodiči, kteří přicházejí sami od sebe, a z toho mám velkou radost. Chtějí se objednat třeba už na podzim, aby zjistili, jak na tom jejich dítě se zralostí je, na čem by měli ještě zapracovat, než půjdou k zápisu.

Další skupina jsou rodiče nejistí, kteří měli pocit, že jejich dítě normálně půjde do školy, ale když ho srovnávají s vrstevníky, tak se bojí, aby to zvládlo. Těžký oříšek je, když rodiče nejsou v jednotě, když jeden by byl pro odklad a druhý pro školu, a já jim pak tady mám pomáhat tento oříšek rozlousknout. Případně mi do poradny děti doporučují přímo paní učitelky ze školky, kterým připadá, že dítě má nějakou potíž.

Také chodím do školek dělat mapování školní zralosti, kdy pracuji s dětmi nejprve ve skupině a pak s každým individuálněPak vše konzultuji s rodiči.

Co při posuzování školní zralosti vyšetřujete?
Především řeč, výslovnost a slovní zásobu a v souvislosti s tím sluchové rozlišování, kdy se zkoumá, jak je dítě schopné slyšet rozdíly ve slovech. Jestli třeba pozná, jaké je začáteční a poslední písmeno slova, jestli rozlišuje měkčení – di ti ni nebo dy ty ny.

Pak se posuzuje grafomotorika, což je další oblast, kde bývají často potíže. Jde hlavně o připravenost ruky na psaní, uvolněnost ruky. Dítě v předškolním věku už by jednoznačně mělo mít vyhraněnou pravou nebo levou ruku.

Dále se zkouší paměť, aby se rodičům mohlo doporučit, zda si dítě bude spíš zapamatovávat sluchem, nebo jestli má lepší zrakovou paměť. Další věc je matematická představivost: předškolák by měl umět napočítat do deseti, ale tím nemyslím, že umí odříkat čísla za sebou jako básničku, ale jestli skutečně chápe množství. Zda dokáže přidávat a ubírat třeba v relaci do pěti, a takové ty běžné matematické pojmy – větší, menší, stejně.

V poradně v rámci komplexního vyšetření zkoumám také oblast sociálního porozumění. Zkouším, jestli by dítě umělo vyřešit třeba nějakou vztahovou, sociální situaci. Při nástupu do školy už se přece jen od dítěte očekává samostatnost, schopnost se o sebe v určité míře postarat. Samozřejmě i u prvňáčků je paní učitelka pořád na blízku, ale už ne tolik, jako ve školce.

Jak se dá dítěti pomoci, když je nejisté právě v oblasti emocí a sociálních situací?
Sociální dovednosti lze rozvíjet třeba tak, že při čtení nebo sledování pohádek s dětmi probíráte důvody, které postavy vedly k určitému jednání. Dobré je se také soustředit na aktivity a kroužky, v nichž se neakcentuje soutěživost – tedy třeba dítě podpořit v uměleckých aktivitách.

Jak poznáte, co je sociální nezralost a co vrozený povahový rys, který se nevyřeší ani odkladem?
Je dobré vědět, co lze rozvíjet a co budou slabá místa dítěte, se kterými se toho moc dělat nedá. Některé děti třeba neumí navazovat vztahy s vrstevníky, lépe jim to jde s dospělými. Pak nemá smysl kvůli tomu odkládat školní docházku, spíš to dítě doprovázet životem a trochu mu s navazováním vztahů pomáhat. Koneckonců ani mezi dospělými to není jinak – ani my všichni takoví, že bychom k sobě zvali pořád nějaké návštěvy a se všemi se kamarádili.

Kde si mohou rodiče nastudovat, jak na tom jejich dítě je a co by mělo před nástupem do školy zvládat?
Doporučuji Desatero pro rodiče, dostupné na stránkách Ministerstva školství.

Hana Imlaufová je speciální pedagožka, rodinná psychoterapeutka, manželská a rodinná poradkyně. Pracuje v Křesťanské pedagogicko-psychologické poradně v Praze-Karlíně. Kromě poradenské praxe přednáší pro mládež, rodiče a pedagogy.  Spolupracuje s několika křesťanskými periodiky, kde především odpovídá na dotazy z oblasti vztahů, sexuality a výchovy dětí. Je vdaná,  má tři dospělé děti.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 let před

No, paní je sice vzdělaná, ale o pocitech dítěte, které nejde do školy, ale má odklad, ví starou belu. Prožil jsem to na vlastní kůži a mám z toho traumata ještě teď, když si na to vzpomenu a to jsem skoro v důchodovém věku

Marie
Marie
2 let před

Dobrý den, dovolím si připojit se k diskuzi. Pracuji v předškolním vzdělávání v mateřské škole od roku 1976. Z toho 26 roků v pozici ředitelky.Čím více mám praxe, tím více jsem proti odkladům školní docházky.Až 90% těchto dětí své dílčí nezralosti vyrovná do října ,protože buď dozrají přirozeně nebo se rodiče na poslední chvíli vzpamatují a začnou se dítěti věnovat tak, jak to měli dělat minimálně alespoň rok před zápisem do ZŠ. Nikdo neřeší,bohužel ani psychologové ani speciální pedagogové, jak děti s odkladem zatěžují kolektivy skutečných předškoláků v MŠ. Starší děti s odkladem vnášejí mezi děti 3-6 leté projevy ,… Číst vice »

Lea
Lea
2 let před

Odůvodněné odklady rozhodně nejsou žádná “zbytečnost”.A také se to nedá jen “hodit”, na nedostatečnou péči rodičů.Hlavně u kluků,narozených v jarních a letních měsících.Ti se prostě musí nechat “dozrát”.Zřejmě by odkladů ubylo,kdyby opravdu byly jinak nastavené nároky v první třídě,jak píše Marie. Ale to je spíš hudba budoucnosti .U odůvodněných odkladů nedochází ani k žádnému “narušování” v mš,takové děti se cítí v mš dobře a nijak nestrádají.Naopak-v kolektivu zralých předškoláků se často nedokázaly prosadit a tak mají v dalším roce šanci konečně uspět mezi sobě rovnými.

Markéta 4M
Markéta 4M
2 let před

Syn je narozený 20. 7., odklad jsme zvažovali, protože chodil na logopedii a u zápisu mluvil ještě dost špatně. Ovšem sama paní logopedka konstatovala, že je šikovný, slušný a že “dozraje”. V poradně to viděli 50 na 50. Nakonec šel do školy čerstvě šestiletý a díky skvělé paní učitelce to dal.
Nepřijde mi moc fér, že některé děti ve třídě jsou skoro o dva roky starší…narozené v zimě a s odkladem. Bylo (a dosud někdy trochu je) to hodně znát a některá jiná učitelka by třeba vůbec nebrala rozdíl ve věku v potaz.

Lea
Lea
2 let před

Vzpomínám na jeden příklad,,co mne fakt tehdy dost nadzvedl.Jednalo se o chlapce,který byl po všech stránkách jednoznačně odkladový.Věděli to všichni,ale rodiče tomu nechtěli uvěřit.Zš dítě přijala.Nedalo mi to a osobně jsem zašla za ředitelkou zš a ptala se jí ,co bude v první třídě to dítě dělat.S úsměvem mi odpověděla,že samozřejmě nic,nechá si ho tak měsíc a pak ho vrátí s tím,že to nejde.Aproč to dělala? Potřebovala přesně to jedno dítě,aby mohla otevřít další první třídu.Moje námitky,že má i jiné odklady,které jsou na tom mnohem lépe nebrala na vědomí.Co to udělá s tím dítětem a kolik problémů to přinese i… Číst vice »

Evk
Evk
2 let před

Na druhou stranu, je na tom vidět nedůslednost rodičů při výchově. Dnes je v pohodě, ze každé čtvrté tříleté dítě neumí fungovat bez pleny, pětileté děti nemluví a matky se nainternetových diskusích utvrzují, ze vše mě svůj čas, ať se uklidní a dají dítěti prs. Slovo vydrž nebo musíš děti neznají, protože při řešení problému nebo nepříjemné situace by mohlo narušit křehkou psychiku dítěte. Když pak dítě, které nemělo pravidelný režim a nějakou přirozenou formou učení se základních věcí je v 6ti letech a úrovní čtyřletého není to problém vzdělávacího systému.