Nabídka časopisů pro předškoláky je široká. Stačí si vybrat. FOTO: Bára Procházková

Praktická pomůcka do kapsy aneb Časopisy zabaví i poučí předškoláky

Časopisy jsou skvělá věc na cesty, vejdou se do kabelky a děti se s nimi dají zabavit třeba v čekárně u lékaře nebo v metru. Stačí mít s sebou fixu nebo pastelky. A po přečtení se dají jednoduše vyhodit či předat dál. Nabízejí nejen poučení a zábavu, ale široká paleta aktivit zajistí i správný vývoj dítěte. Předškoláky navíc dobře připraví na školu. Přinášíme přehled časopisů pro děti od 2 do 7 let.

Ahoj divočino

Vychází 4x ročně, cena 89 korun

Ukazuje a vysvětluje, co se v aktuálním ročním období děje v přírodě. Neobsahuje klasická cvičení, ale zato nespočet kartiček, obrázků a popisů o rostlinách a zvířatech. Pro předškoláky je nejlepší, aby časopis četli společně s rodiči, protože je postaven na vysvětlujících textech o fenoménech přírody.

Báječná školka

Vychází 11x ročně, cena 49,90 korun

Jednoduché a uživatelsky příjemně zpracované úkoly, které procvičují vše, co by měly děti ve školce umět. Jedinečností je, že v obsahu je i delší příběh na čtení přes několik stránek. V časopise je i dvojstránka s angličtinou a pak cvičení na vybarvování a další dovednosti.

Ben já Mína (4–7 let)

Vychází 5x ročně, cena 45 korun

Obsahuje rozmanité náměty, která vybízejí k zamyšlení a k tvořivosti. Každé vydání má své téma, například Rodinné album, V knihovně, Pirátský sen nebo Indiáni. Ke každému číslu je zdarma k dispozici metodika, ve které je pro rodiče i učitele jednoduše popsáno, jak mohou s časopisem pracovat. Jedinečností je rozličné rozložení úkolů, které jsou navzájem propojeny. Zatímco u většiny časopisů je u jednoho obrázku jeden úkol, tedy například „najdi v bludišti správnou cestu“, časopis Ben já Mína pracuje s jedním obrázkem několika způsoby. Časopis vydává Skaut.

Bumík

Vychází 6x ročně, cena 28 korun

Na každé stránce děti najdou medvídka Bumíka s jeho kamarády slonem, kocourkem, opičákem a žirafou, kteří zažívají různá dobrodružství. Každé číslo je postaveno jako jedno téma, například Bumík v džungli, v cirkuse nebo s hudebními nástroji. Celé vydání se pak točí kolem tohoto tématu. Jednou na děti čeká text, jindy vystřihovánky nebo počty. Nechybí ani naučné okénko, tedy například k tématu džungle přehled afrických zvířat s jejich charakteristikami.

Čtyřlístek MINI

Vychází 6x ročně, cena 39 korun

Časopis patří do rodiny Čtyřlístku a součástí je samozřejmě i oblíbený komiks, pouze však varianta pro menší děti na jedné dvoustránce. Jinak postavičky Čtyřlístku uvádějí různé úkoly, vystřihovánky, říkanky, hry s písmenky nebo omalovánky. Součástí časopisu je ale například i pohádka, která s oblíbenou čtyřkou nemá nic společného, v zimě například O dvanácti měsíčkách.

This slideshow requires JavaScript.

Dráček (3–7 let)

Vychází 12x ročně, cena 39,90 korun

Otevírá pravidelně číslo jednoduchým dvojstránkovým komiksem, s jehož hrdiny se děti setkávají každý měsíc. Vydání obsahuje jednoduché grafomotorické úkoly, které hravě zvládnou tříleté děti. Nechybí ani písnička nebo vlastní říkanky. Tematicky je číslo svázáno pouze s ročním obdobím.

Hvězdička (3–7 let)

Vychází 6x ročně, cena 49 korun

Barevný časopis obsahuje celou paletu cvičení na procvičování všech potřebných dovedností pro předškoláky. Lehce se ve cvičeních dotkne složitějších témat, třeba jak se postarat o kočku nebo co to jsou pocity. Redakce EDUzínu našla v časopise Hvězdička neoznačenou skrytou reklamu.

Kutílek (2+)

Vychází 11x ročně, cena 79 korun

Je jako jediný určený pro nejmenší děti, které mohou velice rychle úkoly vypracovávat úplně samy. Kutílek nemá žádné texty a na velkých jednoduchých obrázcích se střídají úkoly na vybarvování, spojování či nalepování nálepek, které jsou součástí časopisu. Děti dostanou i jednoduchý úkol na stříhání a lepení.

Malý zajíček (3+)

Vychází 11x ročně, cena 79 korun

Když dvouleté děti odrostou časopisu Kutílek, dá se Malý zajíček považovat za další titul v řadě. Časopis také pracuje se samolepkami, děti si dále procvičují jemnou motoriku, pozornost či rozpoznávání barev.

Méďa Pusík

Vychází 12x ročně, cena 33 korun

Časopisem provází medvídek, který uvádí téměř všechny úkoly. Zadání úkolů je příjemně popsáno v souvislosti s nějakým příběhem nebo ročním obdobím. Děti rozpoznávají stíny, stejné či jiné obrázky, hodně stříhají a hrají obrázkové bingo. Součástí je i naučná dvojstrana k tématu, v podzimním čísle například přehled plodů podzimu. V edici Méďa Pusík vycházejí pravidelně i různé speciály, například Vánoce, Nástup do školky nebo Luštění.

Nedělníček

Vychází 12x ročně, cena 19,90 korun

Časopis, který patří do edice jednoho z českých bulvárních časopisů, klade důraz na procvičování stříhání, a to od jednoduchých tvarů až po velmi náročné. V časopise nejsou žádné texty a minimálně grafomotorických cvičení.

Peppa Pig

Vychází 12x ročně, cena 89,90 korun

Jedno vydání obsahuje vždy jeden příběh, který prožívá rodina Prasátkových. Málo textu a jednoduché obrázky doplňuje procvičování vybarvování, kreslení nebo třeba úkoly hledání předmětů na obrázku. Nicméně na křídový papír se dětem špatně kreslí. Občas je k časopisu přiložen nějaký dárek, například plastový dětský fotoaparát.

Předškolák

Vychází 6x ročně, cena 29 korun

Časopis má podtitul „Co mám umět, než půjdu do školy“ a přesně takový obsah v něm rodiče najdou. Vedle grafomotorických cvičení jsou tam i stránky na rozvoj sluchového a zrakového vnímání. Předškolák zařazuje i jednoduchá matematická cvičení. Časopis je černobílý a jedná se vlastně o klasické procvičovací listy, které jsou pouze spojeny do sešitu. V časopise nejsou žádné příběhy na pokračování, které by děti mohly dlouhodobě sledovat.

Puntík (2–6 let)

Vychází 12x ročně, cena 39 korun

Vydavatelství v prosinci 2020 pozastavilo vydávání časopisu a zatím není k dispozici žádná aktuální informace, zda bude časopis pokračovat. Pro děti je připraveno několik jednoduchých komiksů a klasické úkoly na procvičování jemné motoriky nebo pozornosti. Nechybějí ani říkanky nebo tipy na jednoduchá sezónní tvoření.

Rozmarýnka

Vychází 6x ročně, cena 32 korun

Velmi kreativní a hodně hravý časopis, který klade důraz na sezónní tvoření s dětmi a na přírodu. Paleta materiálů je přitom nekonečná. Návody jsou od nejjednodušších pro dvou až tříleté děti, až po ty, kde se rád přidá dospělý. Děti si podle jednoduchého receptu mohou i něco upéct nebo uvařit.

Sluníčko (3–6 let)

Vychází 12x ročně, cena 35 korun

Úkoly zvládnou i mladší děti, součástí je i stránka slovíček v angličtině. Příjemné pro čtenáře je, že celým vydáním se line jeden motiv, například v květnu to byla beruška. Časopis obsahuje celou řadu jednoduchých cvičení na procvičování různých dovedností.

Světýlko

Vychází 5x ročně, cena 25 korun

Časopis vydává Junák, je postaven na principech slušnosti a etiky a v této souvislosti nabízí dětem vedle cvičení i tolik potřebný pohled do světa a do společnosti. Jednoduché návody na tvoření a klasická grafomotorická cvičení jsou doplněna tématy z každodenního života a pohledem do přírody. Děti se například dozvědí, co je to soukromí nebo přátelství, jak je důležité slušné chování nebo dobré skutky. Časopis se hodně věnuje bezpečnému chování, například v dopravě nebo u vody.

Šikulka

Vychází 12x ročně, cena 36,90 korun

Obsah redakce staví na tom, aby si předškoláci procvičili vše, co budou potřebovat do školy. V každém čísle je další příběh sourozenců Matýska a Týnky, kteří chodí do školky a prožívají přesně to, co prožívají i čtenáři. Vzory cvičení se opakují v každém vydání, vše je samozřejmě přizpůsobeno roční době. V časopise se pravidelně objevují cvičení, které podporují genderovou stereotypizaci – například rozděl hračky či oblečení na holčičí a klučičí.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments