Proč šli včera učitelé do školy v černém oblečení? Pojďme se naučit dát o sobě vědět! říká předsedkyně učitelského spolku

Proč šli včera mnozí učitelé do školy v černém oblečení a někteří i v černých brýlích? Symbolicky vyjádřili smutek ze špatných podmínek pro svou práci i odhodlání se za zlepšení aktivně postavit. “Kolem akce ´Vidíme to černě´ se strhla pěkná mediální mela,” napsala na Facebook Petra Mazancová, předsedkyně spolku Učitelská platforma, která protest pod tímto hashtagem iniciovala. “UP kontaktuje enormní množství zástupců médií, chtějí mluvit s učiteli. MÁ TO SMYSL, NÁŠ HLAS MŮŽE BÝT SLYŠET – pojďme se naučit dát o sobě vědět!”

Proti čemu učitelé protestují? Citujeme z tiskové zprávy UP:

⇒Proti neudržitelné situaci ve školství. Nejde jen o celkové podfinancování školství, problémem je i zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize.

⇒Výsledkem je nedostatek mladých učitelů, který je časovanou bombou v momentě, kdy do důchodu postupně odchází nejsilnější generace českých učitelů a citelně chybí odborní učitelé.

Protest na FB podpořil i bývalý ministr školství za Zelené Ondřej Liška.
Petra Mazancová

Máme jedny z nejnižších platů v OECD, mladý učitel nemá motivující vyhlídky kariérního růstu a technologické zázemí škol je pro moderní výuku často nedostačující – je jen otázkou času, kdy mladí učitelé rezignují úplně. Jak chcete k učení přitáhnout například ICT odborníka, který si v soukromém sektoru vydělá až pětkrát více?” ptá se Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka.

UP: Vyzýváme proto učitele, rodiče, studenty i podporovatele našich aktivit z řad veřejnosti k zapojení do protestní akce vyjadřující nespokojenost se stavem financování ve školství a málo nadějnými vyhlídkami do budoucnosti. Bez radikálních investic do oblasti školství nelze očekávat zkvalitnění a zefektivnění vzdělávacího systému v ČR.

Učitelé mají i podporu poslance za ODS a místopředsedy školského výboru sněmovny Martina Baxy.

Nápad černého oblečení jako formy učitelského protestu přišel ze Slovenska, kde se v den výročí narození Jana Amose Komenského bouřili učitelé  na stovkách škol. Učitelská platforma kampaň překlopila do českého prostředí pod vlastním sloganem i vizuálem. Paralelně s ní vyjadřuje solidaritu slovenským učitelům a apeluje na politiky a veřejnost další učitelský spolek, Pedagogická komora. Den učitelů v černé, jak protest nazvala PK, je obdobou názvu slovenské iniciativy DEŇ UČITEĽOV V ČIERNOM.

“Jsme jednotní v tom, že chceme školství změnit,” říká viceprezident PK Janek Wagner v rozhovoru pro DVTV. Wagner v něm zmiňuje, že nedostatečná podpora vzdělávání je globální problém a akutní je stav kromě Slovenska i v sousedním Polsku. Tam se 8.dubna uskuteční stávka učitelů, ve které přislíbilo účast až 80 % základních a středních škol.

Apel pedagogů ještě zesílily zmatky a “tance” při hlasování sněmovny o přijetí závazku pro vládu zvýšit učitelům platy  na 130 % průměrného platu s platností od roku 2020. Ten byl nejdřív přijat, ale v druhém hlasování vyvolaném vládní koalicí zrušen převahou jednoho hlasu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
1 rok před

Nejvtipnější informace z článku je ta drobná poznámka, že si bývalý ministr školství, tedy vlastně jeden z viníků současného stavu, u učitelů snaží přihřívat polívčičku. :-)

Jinak to, co sama UP označuje za hlavní problémy, jsou ty samé věci, které tu opakuji pořád dokola už rok – podfinancování a s tím související nedostatek učitelů a vybavení, nahrazování konzistentních dlouhodobých vizí kdejakými ideologiemi atd. O mně si přitom zdejší redakce myslí, že žiju v dobách Marie Terezie. Zajímalo by mě, jestli si to samé myslí i o UP…

lea
lea
1 rok před

Opravdu by už bylo na čase,aby se rodiče a učitelé spojili a hlavně spolupracovali. Pak je snad někdo konečně uslyší a bude je brát vážně.Jde jim přece o to samé, o děti.

Janek
Janek
1 rok před

Prosím, opravte chybu: místo Pedagogická platforma má být Pedagogická komora.

Káča
Káča
1 rok před

Milī učitele přestaňte hrozit pēstičkou a začněte konat. Je to k smíchu ty Vaše odbory. Konečně bouchnēte do stolu a začněte stávkovat. Tak si dětí necháme doma.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
1 rok před

Vysvětlení: Akci Den učitelů v černé vymyslela slovenská učitelská komora, s níž česká Pedagogická komora spolupracuje. Nejprve jsme této akci vyjádřili oficiálně podporu, což zaznamenal slovenský tisk. Následně jsme akci pod stejným názvem přenesli do ČR. O tom, že Učitelská platforma připravuje svou akci Vidíme to černě, jsme nevěděli – její tisková zpráva vyšla až o den později než naše. Televize i rozhlas logicky oslovily Pedagogickou komoru, která je mnohem početnější než UP. Nyní organizujeme kampaň “Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019)”. Možná se na oplátku slovenská komora připojí a podpoří naši kampaň.… Číst vice »

Radek Sárközi
Radek Sárközi
1 rok před

Týden škol v černé (8. až 14. dubna 2019) bude nejen v Česku, ale i na Slovensku…

Česká Pedagogická komora podpořila Den učitelů v černé, který vymyslela Slovenská komora učitelů, a přenesla ho do ČR. Nyní naopak slovenská komora podpořila nás v kampani Školy zůstávají v černé. Týden škol v černé bude i na Slovensku!

#skolyvcerne

https://www.facebook.com/komoraucitelov/photos/a.251308004954929/2123773271041717/?type=3&theater