Máme ve škole moc fajn děti, vůbec mi nevadí trávit s nimi i prázdniny, říká ředitel z Chraštic

Karel Derfl učí češtinu, informatiku a pracovní činnosti a zároveň celou základní školu ve středočeských Chrašticích vede. A se svými žáky i kolegy učiteli tráví i velkou část léta. Pro děti pořádá už 28 let tábor se skautským duchem a s učiteli se schází na letní škole, kde vzájemně sdílejí inspiraci. První skutečně prázdninový den s nohami nahoře si letos užil až 6. srpna. A vzápětí odjel na další tábor…

Karel Derfl

Hned, jak rozdáme v červnu vysvědčení, vyrážím na tábořiště u Orlické přehrady stavět stanový tábor, ve kterém se během léta vystřídají téměř dvě stovky dětí. Pak se vracím do školy, abych uzavřel končící školní rok a naplánoval prázdninové úkoly. Letos se k tomu přidal ještě dohled nad přestavbou školní dílny. Vznikne z ní něco, čemu říkám pracovně ART – Ateliér Ruční Tvorby. Do budoucna bude i s verandou a venkovní učebnou, kde by se dala dělat keramika, pracovat se dřevem, vařit nebo šít, ale bude tam prostor také pro digitální technologie – 3D tiskárna, green screen, programování s ozoboty nebo konstrukční práce s různými stavebnicemi. Prostě místo pro nejrůznější kreativní činnost.

Další týden jsem už nebyl ve škole, ale pořád se školou – jeli jsme se školními dětmi na týden do Švýcarska navštívit naši partnerskou školu v Heimiswilu. Letos máme 20. výročí spolupráce. Možná se někdo diví, že trávím s žáky i léto, ale já si to užívám, možná je to tím, že máme ve škole moc fajn děti.

Historicky první tábor u Orlíku v roce 1990, Karel Derfl s brýlemi uprostřed.

Nejlíp je na táboře
Třetí prázdninový týden jsem připravoval náš tábor. Byl jsem dlouholetým skautským vedoucím, teď už oddíl nevedu, ale tábory děláme stále. Chtěl jsem toho už několikrát nechat, ale nedá mi to, a tak letos proběhl už 28. ročník. I na něj jezdí převážně žáci od nás ze školy. Stanujeme v divočině na krásném poloostrově na Orlíku, bez vody a bez elektřiny, a je to vždycky bezvadné.

Teď jsem pro změnu opět na táboře, na stejném místě, ale tentokrát s dospělými, přesněji jde o takový „family scouting“. Jezdíme takhle každý rok s kamarády, se kterými jsme prožili ještě před revolucí báječné roky v pražském oddíle Mungo. Většinou jsou s námi i jejich menší či odrostlejší děti a teď už i vnoučata, letos poprvé pojede na pár dnů i můj roční vnuk Matěj.

S učiteli se vzájemně nabíjíme
Prázdninové akce prokládám vždy pár dny ve škole nebo na obecním úřadě – jsem v Chrašticích také místostarostou. Se ženou moc rádi cestujeme, ale v létě máme obvykle hodně práce s přípravou táborů a dalších akcí, takže do zahraničí jezdíme spíš během školního roku, na prodloužený víkend nebo i na týden. Během horkého léta si zajdeme aspoň do přírodního divadla nebo do letního kina a jestli poleví vedra, chceme sednout do auta a objet Česko a možná i kus Slovenska. Třeba při tom našem roadtripu navštívíme i některé kolegy a kamarády z našeho networku Trvalá obnova školy, kteří jsou rozeseti po celé republice a během roku se příliš často nevidíme.

V druhé půlce srpna pořádáme naši Letní školu TOŠ, což je takové třídenní setkání ředitelů a zástupců několika desítek spolupracujících škol. Někdo z ředitelů vždy nabídne svoji školu, loni jsme byli v Uherském Hradišti, letos se všichni sejdeme na Základní škole v Chýni. Vždycky se dobře pobavíme, ale chceme se především něco nového dozvědět, sdílíme zkušenosti a hledáme inspiraci. Zveme si i zajímavé hosty od nás i ze zahraničí. Celou akci si sami připravujeme i financujeme, ale stojí to za to. Energie, kterou tam získám, mi vystačí ještě na další školní rok.

Téma na příští školní rok: hodnocení
Koncem srpna už zase budu muset do školy. Bohužel sháním ještě lidi, chybí mi jeden asistent a půlka učitele, takže podle toho, koho přijmu, budu možná ještě muset upravit úvazky a rozvrhy. Poslední týden již také přijdou naše paní učitelky a začneme společně připravovat vše potřebné k úspěšnému zahájení školy. Každý rok si zvolíme nějaké téma, o kterém se chceme společně bavit, letos jsou to už podruhé způsoby hodnocení, takže budeme plánovat i nějaké kurzy a další vzdělávání pro učitele na toto téma.

I pro naše prvňáčky začne škola již o prázdninách, protože pro ně a jejich rodiče pravidelně chystáme takzvanou Školu nanečisto. Seznámí se tam děti i rodiče, popovídají si, něco si zahrají, společně grilují, a pak je ten start v 1. třídě tak nějak pohodovější. A v podobném duchu se snažíme pokračovat i dál, pohoda nade vše.

Karel Derfl (pro skauty Marčello) je ředitelem základní školy v Chrašticích nedaleko Příbrami. Na stejné škole učí češtinu, informatiku a pracovní činnosti. Je také místostarostou obce a založil sdružení Trvalá obnova školy, které se snaží podporovat školy při zavádění nových metod a změn ve vzdělávání. Byl dlouholetým skautským vedoucím a dodnes pořádá – převážně pro děti ze své školy – tábor se skautským duchem.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
2 let před

Nevím, jestli tohle nová mladá generace chápe a dokáže něco podobného vytvořit. Nejsem skeptik, tak věřím, že mezi mladými jsou takoví, kteří v tradicích přátelství, toho dobře zakořeněného. budou pokračovat a myslím si, že to bude právě z této party nadšených kantorů. Tyto hodnoty života člověk neztrácí a dokáže je ocenit. Držím palce a fandím mladým, kteří mají chuť poznat tohle nádherné spolužití lidí se stejnou myšlenkou. Snad je mezi námi staršími ještě dost takových lidí, kteří mladým ukážou jak na to. Moc bych jim to přála. Počítače a podobná technika nemá pro člověka jedince dobré slovo útěchy, radu jak… Číst vice »

Káča
Káča
2 let před

Klobouk dolů před takovými lidmi jako je pan ředitel a jeho kolegové.

Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
2 let před

Opravdu výjimečný ředitel!