Jak to udělat, aby děti nejedly jen řízky a pizzu? Pusťte je do kuchyně. Usnadní to dvě nové kuchařky

Jídlo a jeho příprava je velkým tématem rodinného života. Většina rodičů si přeje, aby jejich děti jedly zdravou a nutričně vyváženou stravu, zatímco děti všemi dostupnými prostředky usilují o to, aby se doma podávala hlavně rajská omáčka, řízky a pizza. Jak z toho ven? Doporučujeme kuchařky (míněno knihy), které by mohly pomoci situaci řešit. 

Výživoví odborníci a zkušení kuchaři radí: pusťte děti do kuchyně a vařte s nimi. Na českém knižním trhu jsou nyní minimálně dvě kuchařky, které vám to mohou usnadnit. V obou najdete recepty, které počítají s dětskýma rukama, jejich časové odhady jsou realistické a navíc obsahují i různé zajímavé tipy, triky a poučení týkající se potravin a jídla obecně.

Pokud vaše děti mají rády nápaditou sérii pro nejmenší Jaro, Léto, Podzim, Zima od německé autorky a ilustrátorky Rotraut Susanne Bernerové, můžete je snadno navnadit na novou kuchařku Děti vaří celý rok. Setkají se tu se svými oblíbenými postavami, jejichž příběhy prožívaly v předešlých knihách.

Navíc tu ale najdou recepty pro každou sezónu, jako jsou palačinky, jahodové tartaletky, různé saláty nebo pomazánky. Dozvědí se i spoustu zajímavostí o ovoci, zelenině a bylinkách – třeba to, že některé běžné rostliny se dají bez obav sníst! Naučí se také nejrůznější finty a triky: jak nebrečet nad cibulí, jak si založit vlastní bylinkovou zahrádku, jak pěstovat řeřichu nebo k čemu mohou být dobré pecky z ovoce. Na knize se podílela i Dagmar von Crammová, přední německá odbornice na výživu a propagátorka zdravého životního stylu.

Kuchařka od rodičů tří dětí pod deset let.

Pokud máte pocit, že už jste z ilustrovaných knížek pro děti vyrostli vy i vaše potomstvo, můžete sáhnout po překrásné kuchařce Little Green Kitchen. Napsali ji životní i pracovní partneři David Frenkiel a Luise Vindahl ze Švédska. Jako rodiče tří dětí pod 10 let si také prošli obdobím zeleninových stávek a nedotčených talířů, naučili se nad těmito problémy ale vítězit. Oba autoři jsou vegetariáni, takže recepty jsou vesměs bezmasé. Jsou ale navržené (a mnohokrát prakticky odzkoušené) tak, aby dětem zachutnaly.

Možná se marně snažíte dostat do jídelníčku vaší rodiny víc zeleniny. Kniha vám nabízí recepty na zdravá jídla pro celý den, všední dny i slavnostní příležitosti; navíc se počítá s tím, že se děti do přípravy podle svých schopností a možností také zapojí. A co si uvaří, to snad i s větší chutí snědí. Kdo by přece dokázal odolat čokoládové cizrnové pomazánce, plněným lodičkám z batátů, duhovým palačinkám nebo červánkové hvězdné polévce?

A jako bonus nabízejí autoři nové heslo pro vaše rodinné vaření a stolování: zelenina nás posiluje a po dezertech jsme šťastní, do života ale nejvíc potřebujeme dobrý balanc mezi obojím.

Dobrou chuť!

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments