Škola a cukr nejdou dohromady

Podle průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju mají čeští školáci nejčastěji ke svačině cukrovinky (téměř polovina) nebo pečivo se sýrem (téměř dvě třetiny dětí). Podle lékaře Jana Vojáčka není správně ani jedno.

Jak podle Vás vypadá ideální svačina do školy?

Může to být prakticky cokoliv, co je skutečnou potravinou, tedy průmyslově nezpracovanou. Nejlépe čerstvá zelenina, proužky okurky, papriky, klidně s kvalitním sýrovým dipem. Mohou být také neslazené bobuloviny – pokud osladit, tak stévií. Takže kelímek borůvek, jahod, malin, nebo třeba vodní meloun. Ale také oříšky, či vajíčko natvrdo, snad je po sobě děti nebudou házet.

Liší se nějak to, co dítě potřebuje, když je víkend a má odpočinkový režim, a když je ve škole? 

Určitě neliší. Rodiče často žijí v naprosto mylné představě, že děti musí ve škole konzumovat cukry, aby jim fungoval mozek. Dosáhnou úplně jiného efektu – cukry dítě přestimulují, můžou způsobit hyperaktivitu a poruchy soustředěnosti, a brzy po konzumaci přichází naopak útlum. I z hlediska dobrého vývoje potřebují děti hlavně kvalitní bílkovinu a tuk.

Děti si často nějaké jídlo oblíbí a vyžadují ho dokola – je problém, pokud by měly ke svačině každý den to samé? 

Vůbec to není problém, pokud si navyknou na skutečné potraviny, které mají výživnou hodnotu a ne pouze na prázdné kalorie.

Čemu se ve školní svačině úplně vyhnout a proč?

Sušenkám, čokoládovým tyčinkám, sladkostem. Jak už jsem říkal, jedná se o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale stejně tak rychle ji zase nechají klesnout. Což má za následek další chuť na sladké, hlad i nepozornost…

Co dát dítěti ke snídani – liší se to nějak od svačiny?

Snídaně by měla mít stejný princip – kvalitní bílkovina a tuk s minimem sacharidů. Nejhorší varianta je nekvalitní mléko s cereáliemi, nejlepší varianta vajíčko s avokádem.

Vy sám jste zastáncem nízkosacharidové stravy, to znamená vyloučení pečiva. 90% dětských svačin je ale právě chleba nebo rohlík s něčím. Existuje nějaký kompromis? 

Dnes se hodně démonizuje lepek, ale nedoporučuji bezlepkové pečivo, to je z bláta do louže. Když už pečivo, tak je dobré najít si pekárnu, která peče kváskový chléb z mouky mleté na kameni. Průmyslové mletí spálí v obilovině veškeré blahodárné látky.

Nejhorší varianta je nekvalitní mléko s cereáliemi, nejlepší varianta vajíčko s avokádem.

Co celozrnné pečivo, případně rýžové nebo kukuřičné chlebíčky? 

Celozrnné výrobky, pokud jsou průmyslově vyráběné, tak to není o moc lepší. To samé platí i pro to ostatní. Vždy jde o kvalitu suroviny a způsob výroby.

Vůbec také nezmiňujete mléčné výrobky…

Kvalitní farmářské mléčné výrobky párkrát za týden ano, ale doporučuju udělat testy intolerance. Spousta dětí (i dospělých) se cpe mléčnými výrobky a netuší, že průjmy nebo vyrážky mají z toho.

Jak je to s tekutinami? Kolik tekutin by měl za den vypít například prvňák, který váží 20 kilo? 

Prvňák ideálně okolo 1 litru vody, hlavně ne slazených limonád. Na druhém stupni už by to měl být litr a půl vody za den.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
3 let před

Při představě, jak naservíruju pětiletému dítěti k snídani avokádo s vajíčkem se hodně bavím. Autor je zřejmě cool food blogger ;) Ano, taky se mi líbí nízkosacharidová strava (horko těžko se snažím ji aplikovat na sebe, natož na dítě). Jestli to ale dokážete prosadit u svých dětí a jste si jistý tím, že potom nežebrají kousek cukru od spolužáků – gratuluju, jste rodič – Bůh ;)