Tomáš a Tamara Klusovi

Jedna z mých největších frustrací byly známky. Nechci, aby to prožívaly i naše děti, říká Tomáš Klus

„Uvažujeme, že bychom si s kamarády založili komunitní školu, ale to není řešení,“ odpovídá písničkář Tomáš Klus na otázku, co říká na český školský systém a jakou školu plánuje pro svou pětiletou dceru.

Sám nemá na školu jen dobré vzpomínky. „Víme, co nás ve škole štvalo, a stejně to necháme znovu prožívat naše děti a říkáme jim ‚to musíš zvládnout‘. Vývoj se nepohne, dokud u rodičů neproběhne tahle změna,“ míní Tomáš Klus.

Jednou z největších frustrací pro něj byly známky a nechce, aby to prožívaly i jeho děti. „Je milionkrát dokázáno, že je to systém, který je pro děti traumatizující a je tu spousta jiných variant, kterými se dá nahradit.“

Kvůli nespokojenosti s českými školami uvažuje, že by si spolu s kamarády založili pro své děti komunitní školu. „To ale nepomůže systému státních škol. Musíme být vůči své společnosti zodpovědní,“ apeluje.

Cesta je podle něj „přiblížit státní školství, které je sto let za opicemi a nové alternativní metody, které umí být přínosné. A jít cestou středu.“

Podívejte se na celý rozhovor z projektu LOLO třída:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

284 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
mini
mini
1 rok před

Proč si pan Klus myslí, že všemu rozumí a že právě on vše spasí.

SADA
SADA
1 rok před

Amatér radí jak změnit školství.Takových už bylo i na ministerstvu.Věnujte se tomu čemu rozumíte!

lojza
lojza
1 rok před

Aheleho : Brouk Pytlík!!!!! :oD Jinak, pokud sem budete dávat tohle, přijdete o hodně finančních příspěvků.

Káča
Káča
1 rok před

Koukám, že u Klusů rozumí všemu. Madam Klusová objíždí školy a radí děvčatům s menstruací. Kolik blbostí z nich ještě vypadne?

Čolek
Čolek
1 rok před

Tak to už je moccc neeee!!!

Josef
Josef
1 rok před

Vidím že už mu solidně hráblo..

caspero
caspero
1 rok před

jestlipak je něco čemu pan Klus nerozumí a do čeho nehodlá kecat :-)

Anna
Anna
1 rok před

Děti netraumatizují známky. Děti traumatizují rodiče, kteří hartusí “Cože? Trojka? Jak je to možný? Učil ses vůbec?” místo rozvážného “Aha, pětka? A cos tam povoral? Íčka? Ty mi taky nikdy nešly… a opravil sis to? Ve kterých slovech přesně jsi měl chyby? A jaký íčko se tam teda má psát? Super, šikula, příště to bude lepší.” nebo “Tak pojď, zopakujeme si tu násobilku, ať to máš příště lepší.”

Máca
Máca
1 rok před

Podle mě normálně odpověděl na otázku, řekl svůj názor. To není, že do všeho kecá, je to jeho aktuální téma, to co řeší doma. Jinak za mě škola jak je, je opravdu horor. Upřímně, kdo z nás chodil do školy rád a pamatuje si učivo do dnes? Komu to šlo samo?…. mě teda ne.

P.V
P.V
1 rok před

Kdyby jste dodržovali pravidla diskuze ,tak tady nebude ani jedna odpověď. Všichni ponižují a jsou ” vulgární “

Václav
Václav
1 rok před

Kvůli lidem, kteří nechápou, k čemu jsou známky, není třeba cokoliv měnit. Tady je třeba vzdělání, ne změna. Přesvědčení, že musíme bez rozmyslu odstranit vše, co bychom jinak “museli zvládnout”, je kontraproduktivní a vede jenom k lenosti a úpadku.

Jako teď již bývalý fanda Tomáše Kluse musím říct, že jsem velmi zklamán.

Lucie Fialová
Editor
1 rok před

Mnoho komentářů porušuje naše pravidla, takže je musím smazat. Prosím, diskutujte věcně. Urážky píšete zbytečně, nezůstanou tu. zdraví Lucie Fialová, editorka webu

Olga
Olga
1 rok před

Dobrý večer, můj syn měl do 3.třídy slovní hodnocení… učitelka vystihla kompetence, které zvládal a které by měl ještě doladit. Přišlo mi to podstatně lepší a rodičům to v mnohém pomohlo, jak dál. Je to podle mého názoru výstižnější než známka.
Jistě je dobré vyzkoušet i jiné varianty. Co všechno se kdysi považovalo za správné a dnes to už není pravda. :) Ano, pojďme dál.

686154
686154
1 rok před

OMG! Vsichni maji plnou PRDEL KECU! Skola a skolka je priprava na bodouci pracovni karieru….jestli s vslastnich deti chcou mit nobodies … please go ahead…

Avina
Avina
1 rok před

Tento názor zpěváka potvrzuje, že nedospěl do rodičovství. Jeho zálety za ženami poznamenalo i jeho ženu. Chudáci jejich děti.

Milota Kadaňková
Milota Kadaňková
1 rok před

K žádnému jednotnému školskému systému, který je vyhovující pro všechny, není možné dojít. Cestou je jedině volnost, možnost zakládat školy podle potřeb rodičů a dětí, různorodost, protože každý má jiné potřeby.

Jerry
Jerry
1 rok před

A z jakého důvodu by vlastně naše děti neměly zažívat žádný stres, napětí nebo složité situace, které musí vyřešit? To je přece přirozená součást života, a tyto situace učí člověka odolnosti proti nepříznivým okolnostem. Ano, odstraňme našim dětem ze života jakékoli překážky, vyasfaltujme jim cestičku a ještě jim z ní zametejme i ty nejmenší kamínky, a máme zde krásný návod, jak ze svých dětí vychovat rozmazlené zženštilé egoisty, hroutící se při každém i tom nejmenším problému a vyhledávající pomoc psychologa i při rozhodování o těch nejjednodušších věcech. Prostě z nich ve jménu naší všeobjímající lásky udělejme ty největší psychické invalidy.… Číst vice »

Lubo Chajda
Lubo Chajda
1 rok před

Tak treba v Rakousku chteji znovu zavest opet znamky, abeceda SE Jim neosvedcila,zpet 100 let za opicemy.. Jinak Souhlasim.. Brouk pytlik😁

Dana
Dana
1 rok před

Proč by měly známky někoho frustrovat? Za to můžou rodiče a ne škola. Známka je jen ukazatel momentální situace, nic víc. Aspoň tak to funguje v normální rodině. Děti se přece nemusí honit za jedničkami, znám jedničkáře, kteří jsou v reálném životě naprosto nepoužitelní. A naopak – moje tři děti vystudovaly a jsou v životě úspěšné. Ale známky jsem nikdy neřešila, ani když se zrovna nepovedlo.

Markéta
Markéta
1 rok před

Moje děti asi jen těžko zažijí to co já na ZŠ, protože větu typu ” Nezapomínej na to, že by ses taky vůbec nemusela dostat na střední školu, dokážu ti to pokazit.” od žádné “kované” paní učitelky neuslyší. :) Známky můžou frustrovat, ale copak slovní hodnocení frustrovat nemůže? Frustrující je podle mně sama neschopnost něco pochopit, naučit se. Frustrující je, pokud dítě dělá co může a rodičům to nestačí. Není možné, aby frustrace pana Kluse vycházela čistě z učení, tedy že se mu moc učit a pracovat, zvlášť v neoblíbených předmětech, nechtělo? Já jsem taky občas frustrovaná jen proto, že… Číst vice »

Eva
Eva
1 rok před

Dobrej rozhovor. Více lidí, kteří se budou zabývat svobodou ve vzdělávání. Opravdu škola ubližuje dětem. Jenom si to hodně lidí neuvědomuje. https://www.youtube.com/watch?v=3M05aimJeNg&t=183s

Jana
Jana
1 rok před

Souhlasím. Systém školství se mi také nelíbí.

Věrka
Věrka
1 rok před

Dobrý článek, je potřeba děti vzdelavat i jinou formou než stylem nauč se, dostaneš dobrou známku, pak z dětí děláme sběratele známek a kdepak je ta touha po vzdělání?

Pavel
Pavel
1 rok před

Vše záleží na rodičích..pokud vidím, že mé dítě prostě na matematiku nemá buňky, tak mu za špatnou známku nadávat nebudu. Naopak ho pochválím za to, v čem je dobré..třeba kreslení, nebo co mu jde. Tohle mi přijde jen jako snaha, aby nikdo neměl pětku ..a ta pětka se vlastně jen nějak okecala….

ristii
ristii
1 rok před

Prosím Klusa aby už nebral žádnou zakázku od ČT jako plátce poplatku, si nepreji aby parazitoval na mích vydřených penezích, které musím i když nekoukam na tv platit české televizi. Děkuji

Adina
Adina
1 rok před

Vy zde, pokud ma pan Klus co rict ke skolstvi at to sdeli.Jako otec tri deti ma k tomu “pravomoc” :)).Je mlady a sikovny, uzasny pisnickar.A ze neni zalezly v koute? Sup, mate taky moznost preskocit svuj stin..Mir v dusi…

Marta
Marta
1 rok před

Myslíte si, že by se vzdělávání mělo opřít o přirozenou touhu dětí po vědění? Učím na SŠ a s žáky maturitního studia jsem provedla experiment. Za pomoci internetu měli zjistit jednu zajímavou věc z oboru, který by nejraději studovali namísto toho svého a měli o tom říci třídě. Výsledek – nikdo nic. Z toho vyvozuji, že buď nemají žádné (publikovatelné) zájmy, nebo jsou neskutečně líní (nesmělostí opravdu netrpí). Možná to má co dělat s IQ, protože chtít se sám vzdělat může jen ten, který na to má určitý přebytek mentálních schopností. Gaussova křivka napoví … Ale navíc je třeba ctižádost… Číst vice »

Jana Javůrkovcá
Jana Javůrkovcá
1 rok před

Klusovi, Waldorfská škola- je pro frustrované rodiče ,kteří prošli klasickou školou.

Jana Javůrkovcá
Jana Javůrkovcá
1 rok před

WALDORFSKÁ ŠKOLA-ta by Vám vyhovovala, tam se neznámkuje.

libor
libor
1 rok před

O škole tvrdíme, že má připravit na život. Na jaký život připravuje škole, kde se obrušují všechny hrany a cílem je duševní komfort žáků a studentů? Já jsem školou frustrován nebyl a moje dcera, jež absolvovala stejné gymnázium, rovněž ne. Někteří mí nepříliš chytří spolužáci trpěli možná frustrací, ale léčili to úspěšně alkoholem a cigaretami. Jeden se dokonce stal celkem známým politikem. Později se mi se školní frustrací svěřil. Dnes má tři frustrované syny, kteří se pokusili něčeho dosáhnout celkem už asi na 20 školách, ale bez valného úspěchu. Jestli ona ta chyba nebude jinde.

Skvělý rodič
Skvělý rodič
1 rok před

Skvělý nápad!!! Pane Klaus s manželkou, prosím, nemohli by jste tento skvělý nápad na komunitní školu poradit i jiným nepřispůsobivým rodičům, kteří si myslí, že jejich děti jsou geniální a žádný systém v životě nepotřebují. Hodně se tím uleví nám všem, “normálním dětem “ a jejím rodičům, kteří by rádi prožili stáří zabezpečení svými dětmi, z kterých budou normální lidi s normálním zaměstnáním, ke kterému se dopracují jenom přes normální vzdělání, kde jde jenom o soutěživost = známky = výše platu. Bohužel (pro vás), takto to funguje na celém světě a i u nás. Určitě děti z komunitních škol vás… Číst vice »

Skvělý rodič
Skvělý rodič
1 rok před

A nejvíc se uleví učitelům, kteří konečně budou moci pracovat s dětmi a rodiči, kteří vědí, že svět je jedna velká spirála…

Stanislava Kolářová
Stanislava Kolářová
1 rok před

A hlavně manželé Klusovi na to mají peníze……viz.Kája Gott atd. atd. učím a vím,že z těchto škol nevychází dobře připravené děti …..

Jarka
Jarka
1 rok před

Hezky den. Dovolte mi vyjádřit se k danému tématu. Učím 25 let. Děti jsou úžasné bytosti, které nám nedovolují stárnout a udržují v nás stálou bdělost. Člověk se s nimi stale neco učí. Podle mne je nejdůležitější, aby se děti vzdělávaly v prostredi, kde se citi bezpečně, kde se neboji projevovat, kam se těší, kde podvědomě cítí, ze to má smysl. Pak je i dost jedno, jestli je ohodnoceno jeho snažení známkou nebo slovně.
Hezky den
Jane

Jarka
Jarka
1 rok před

Ještě bych ráda dodala, že většinu své praxe hodnotim slovně a pokládám to za mnohem přesnější a vypovídající o stavu věcí. Přesně pojmenujete co jde skvěle a co je potřeba doladit. Slovni hodnocení vám dá možnost povzbudit a navrhnout cestu, jak dál. Měla a mám asi štěstí, ale většinou učím na školách,kde je blaho dětí na prvnim místě. Domácí vzdělávání, či vzdělávání v uzavřené komunitě neodsuzuji, jen jsem opatrná v jeho hodnocení. Nemluvim o pocitu, mám osobní zkušenost. V tomto směru bojuji s obavou, zda to pro děti není určitá forma sociální izolace. Oddalování momentu vedení k větší samostatnosti a… Číst vice »

Arriva.-
Arriva.-
1 rok před

—-Neučit se-neučit se -neučit se-!!!!——Tomas Klus-!!!!

Iva Holá
Iva Holá
1 rok před

Pan Klus asi ve škole moc nebodoval.

Domi
Domi
1 rok před

Kdyby se pan Klus lépe učil, nemusel by mít mindrák ze školy. Podobné rodiče znám, oni mají plnou pusu dětí, svých dětí. Druhé by klidně srazili k zemi když vezou ty svoje miláčky drahým autem skoro až do třídy :-)

Olgojchorchoj
Olgojchorchoj
1 rok před

V autoškole byly pro mne nejvic frustrujici jízdy. Zvažují založit vlastní komunitni autoskolu bez jízd a testů aby moje deti nemusely nic takového prožívat

Katka
Katka
1 rok před

Je mi z některých lidí spíše na zvracení. Lidé styďte se, jste opravdu hloupí. I vysokoškolák neznamená že je inteligentní, naopak je ještě hloupější než průměrný žák. Celej systém je špatně postaven, vždyť se podívejte jak se chováte k lidem, kdo jste, ty vaše hloupé názory. Nic jste nepochopili, morální člověk téměř neexistuje, jen se urážíte a předháníte se kdo bude mít vyšší funkci kdo bude parazitovat na systému který to umožňuje a pohrdat lidmi, středověk se stále opakuje nic se nezměnilo. Jste sobci co se nedokáží vcítit do druhých lidí, nevíte co cítí jiné děti a proč nenávidí školu.… Číst vice »

Kateřina
Kateřina
1 rok před

Ať dá děti do Montessori školek a škol a nemusí nic zakladat. Hlavně takový člověk který o tom nemá potuchy by nic takového zakládat neměl.

Jirka
Jirka
1 rok před

Mě spíše zaráží že v každé diskuzi jsou téměř vždy útoky na člověka se kterým je rozhovor. Vyjadřuje přece svůj názor, stejně tak jako to můžete udělat vy všichni. Bez osočování, napadání a urážení se navzájem. Každý ať si pro svoje děti zvolí vzdělání které je bude bavit a kam budou chodit rádi. Jestli je to státní a nebo alternativní škola je přece nepodstatné. Pro někoho je důležité co chtějí jeho děti a pro někoho zase co chtějí rodiče aby z dětí bylo. Vždy máme možnost volby!

Lea
Lea
1 rok před

Já tomu opravdu nerozumím. V tom krátkém rozhovoru nezaznělo opravdu nic,co by mohlo vzbudit takovou averzi k panu Klusovi.Proto usuzuji,že asi zapracovaly u mnoha účastníků diskuze spíš osobní antipatie. To je v pořádku ,nemusí být všem sympatický.Ale přesto má pravdu.Nehledá žádné extrémní řešení,hledá rozumnou střední cestu, na které je třeba se dohodnout,zrovna tak,jak už to udělalo mnoho zemí před námi. Na co čekáme? Až to někdo zařídí?

Wolker
Wolker
1 rok před

Kam pan Klus zaparkoval koně? A odložil tomahavk? Bože, nebyla paní redaktorka v ohrožení :-) ?

MM
MM
1 rok před

Známky jsou pro děti frustrací, až když je začnou řešit jejich rodiče.

šťastná
šťastná
1 rok před

Tím chce patrně pan Klus naznačit, že jeho známky nebyly nic moc a tak když místo pětky dostane mráček nebo poznámku učt se učit se učit se budou moci jeho děti místo podřadného tajtrlíkování po podiích za nuznou almužnu pracovat u pásu nějakého koncernu za královský plat a číst si v novinách moudra od nedouků.

Petr Beránek
Petr Beránek
1 rok před

Známky jsou ale důležité pro hodnocení žáka. Jsou obrázek toho jak se žák připravuje, jak zvládá učivo. Když jsem dostal v pololetí dvojku nebo trojku, tak jsem si to dokázal blíže představit jak na tom jsem a snažil jsem se si to do konce roku zlepšit, snažil jsem se učit, připravovat se na školu. Těm dnešním žákům je to jedno. Hlavně, aby měl na konci roku napsáno, že prospěl. Tyto “Klusoviny” jsou stejně pitomé jako kdyby si někdo ztěžoval, že v zaměstnání na něm chtějí, aby pracoval, odváděl nějaký výkon a ne jenom chodil do práce. Takovou drzost na něm… Číst vice »

Landau
Landau
1 rok před

Ano, pro hloupější lidi jsou známky, stejně jako jakékoli jiné hodnocení, frustrující.

Ramon
Ramon
1 rok před

Klus se nám přiznává, že je úplně hloupý a že chce, aby jeho děti taky byly hloupé. Problém je, že také chce, aby všechny naše děti byly hloupé. Holt, Norské fondy platí víc než Babiš.

Lenka
Lenka
1 rok před

Nedávno jsem mluvila s třináctiletou slečnou, která přestoupila ze státní školy na malém městě do školy v Praze. Tato škola je známá alternativním způsobem výuky a individuálním přístupem. Ptala jsem se dívky, jak je. Prý se jí tam nelíbí, chodí tam hodně dětí herců a zpěváků, stále se jim v něčem ustupuje. A kdyby prý na téhle škole byla od začátku, tak je teď úplně ‘blbá’. Její slova, já pouze cituji…