Byl jsem šprt, šplhoun a žalobníček. Jak vzpomíná na školu muzikant a bavič Ivan Mládek

Ivan Mládek vzpomíná na školu rád. Na základce ho bavily všechny předměty kromě češtiny, která se nakonec stala jeho obživou. Ze školních škamen si odnesl mimo jiné ponaučení, že házet botami se nemá. Ošklivě jimi zranil spolužačku. „Musel jsem pak šplhat u učitelů a žalovat, abych si trojku z chování vylepšil na jedničku,“ říká.

Základní škola: byly to šťastné roky, nebo utrpení?
Většinou šťastné roky, výjimečně utrpení. Například když jsem v pololetí v sedmé třídě dostal trojku z chování za házení bot o přestávce, které skončilo ošklivým zraněním spolužačky. Ale díky vzornému chování, šplhání u učitelů a také díky žalování jsem si do konce školního roku známku polepšil zase na jedničku.

Byl jste šprt nebo lajdák?
Na základní škole šprt, na střední už lajdák.

Co vás ve škole bavilo/nebavilo?
Na základní škole mě bavily skoro všechny předměty kromě češtiny, která mě pak živila. A cizí jazyky mě také moc neoslovily. Babička byla profesorka francouzštiny a kdykoliv jsem u ní byl jako malé dítě na návštevě, snažila se mi narvat do hlavy nějaká ta francouzská slovíčka. Pak jsem se učil francouzsky ve škole, v pozdějším věku jsem v Antibes absolvoval dvouměsíční audiovizuální rychlokurz francouzštiny a v Paříži jsem navštěvoval školu “Alliance francaise”. A když jsem pak skládal závěrečnou zkoušku z francouzštimy na Vysoké škole ekonomické, nechali mě prolézt ke státním zkouškám a dali za tři jen pod podmínkou, že se po promoci přihlásím do kurzu pro začátečníky.

Co nejužitečnějšího jste se ve škole naučil?
Na základní asi malou násobilku, na střední a vysoké improvizovat s minimálnimi znalostmi.

Kterou zkušenost považujete ve vašem životě za nejpřínosnější?
V žádném případě neházet botama.

Ivan Mládek vyrůstal v úřednické rodině v Holešovicích, otec byl právník. Absolvoval střední průmyslovou školu strojní na pražském Smíchově a poté Vysokou školu ekonomickou. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
ante
ante
3 let před

ten Mládek je zábavnější než takovej soudruch Svěrák!

Vlk666
Vlk666
3 let před

Ivana jsem trošičku poznal, když jsme měli ve Všenorech skoro 2 roky pronajatý krámek. Musím říct, že je absolutně pohodový člověk. Na rozdíl od jiných VIP, kteří mu nesahají ani po kotníky, dovedl se s vámi byvit s tím svým „culivým“ úsměvem, pozdravit jako první, pokud jste si ho hned nevšimli, prostě pohodář. Zažil jsem ho i na dvou natáčeních Čund Country Show i v zákulisí a bylo to super. Ivane, díky za takové lidi, jako jsi ty. Přeji ti dlouhé a pevné zdraví aťˇse ti móóóc daří dál rozdávat pohodu a smích. V tom jsi Kubelík :-)))))

Šimšálek Karel
Šimšálek Karel
3 let před

Jsme tak jeden ročník.Vždycky jste se mně líbil.Takto si umět dělat srandu.Do Slušovic to není dakeko.Děkuju za to.Váš Karel.

Petr
Petr
3 let před

p. Mládek je borec a je to moc smutné, když odešel na věčnost jeho parťák Ivo Pešák.
Když zahraju na kytru v našem výčepním zařízení Jožina z bažin, tak všichni čůraj
smíchy. Akorát by mě zajímalo, čím dělají ten příšerný zvuk na začátku té písničky
a před každou slokou. Nevíte to prosím někdo? Nebo mi to prozradíte Vy pane Mládek
pokud toto čtete?

Dík Petr.