Marek Herman

Základka, to byly nejhorší roky mého života. Připadal jsem si jako ve válce, vzpomíná Marek Herman

„Škole jsem říkal ‚školizna hnusizna‘,“ vzpomíná lektor Marek Herman. A nevzpomíná rád. „Měl jsem pocit, že jsem ve válce. Věčně jsem lítal v nějakém průseru, ale v mnoha nevinně.“ Poslechněte si, co mu na škole vadilo a co si z ní odnesl do života.   

„Chodil jsem na sídlištní školu v Opavě a tam bylo tam strašně nepřátelské prostředí. V osmé třídě jsem si oddechnul, když jsem odešel a věděl jsem, že se na to místo už nikdy nevrátím, vzpomíná Marek Herman. „Věčně jsem lítal v nějakém průseru, ale v mnoha nevinně.“

Vše podle něj vychází z osoby kantora. „Myslel jsem si, že jsem kopyto na fyziku, ale pak přišel pan profesor Bujok a začal mluvit o fyzice tak, že jsem tomu rozuměl. Začal jsem vnímat sinusoidu a kruh a spirálu, uměl jsem to spočítat a uměl jsem průniky těles. Naopak jsem se těšil na zeměpis a myslel jsem si, že mě bude bavit historie, ale byl jsem z toho, jak nás tyhle předměty učili, naprosto otrávený. Já jsem ADHD, takže když v tom nevidím užitečnost, tak mi vyhodí pojistky. Vysvobozením byly tělocviky.“

Sloupky Marka Hermana čtěte zde

Změna podle něj přišla na vysoké škole. „Objevil jsem kouzlo toho, jaké to je, když na sobě začnete makat a přináší to výsledky. Tam jsem se hodně naučil, ale sám.“

Když udělal státnice, cítil úlevu, ale i vztek. „Zároveň mě ten vztek namotivoval k tomu, že jsem si řekl: já to udělám jinak. Škola přece může být dobré místo pro život.“

Podívejte se na celý rozhovor:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Pokorná
Jana Pokorná
2 let před

Školizna hnusizna. :-) Vím, že je to mimo téma, ale to je vážně úžasné augmentativum. Nebo to není augmentativum? Pokud pan Herman má tak děsivé zážitky ze základní školy, nedivím se už, že tak ostře vystupuje proti našemu školství.