Saša Uhlová: Asistent pedagoga je skvělý vynález

Syn novinářky Saši Uhlové Hynek chodil nejdříve do speciální základní školy, od 6.třídy přešel na běžnou školu a bylo jasné, že bude potřebovat asistentku. Dostal mladou, sympatickou ženu.

Co bylo na asistentce sympatické?
Byla velmi tolerantní a otevřená, uměla ho pozitivně motivovat. Bylo ale dost jasné, že tam nebude dlouho. Ráda zkoušela nové věci a různá zaměstnání. V průběhu roku pak odjela studovat do zahraničí. Ani druhá asistentka nebyla špatná, ale samotná změna hrála trochu proti ní. Hynek si mezitím zvykl na mimořádně otevřenou osobnost. V novém školním roce teď dostal novou, v pořadí už třetí asistentku.

Asistent má podle Vás dodávat dítěti pocit bezpečí, nebo je hlavní pomoc s plněním úkolů?
Pocit bezpečí je hrozně důležitý, ale ono to spolu souvisí. Dítě s problémy se ve škole stresuje, protože ví, že má něco udělat, ale neví přesně co a jak. Potřebuje, aby mu někdo pomohl se v tom v klidu vyznat. A to mu dodává pocit bezpečí. Myslím si, že asistent pedagoga je skvělý vynález. Vidím to i z pohledu bývalé učitelky. Mít asistenta by mi bývalo ušetřilo spoustu času.

O inkluzivní školy je velký zájem i ze strany rodičů, jejichž děti žádné poruchy učení nemají. Dětem je tam dobře a to je pro mnoho rodičů to hlavní.

Jakou poruchu učení má Hynek?
Říká se tomu vývojová dysfázie, ale u něj to má trochu jinou podobu, než jak je popsáno v diagnóze. Hynek špatně vyslovuje a píše, ale čte normálně a má normální slovní zásobu. Neumí si ale udělat dobrý zápis.

Bylo těžké najít pro něj školu?
Ano, volala jsem asi do dvaceti a všude bylo plno. Bylo to pro mě velké překvapení. Z médií jsem získala dojem, že školy, které pěstují inkluzi, jsou poloprázdné, a plné jsou ty, kam chodí jen správné děti bez problémů. Ukázalo se, že o inkluzivní školy je velký zájem i ze strany rodičů, jejichž děti žádné poruchy učení nemají. Dětem je tam dobře a to je pro mnoho rodičů to hlavní.

Saša Uhlová je redaktorkou internetového deníku A2larm. Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně. Má čtyři syny. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments