Italové chtějí opět chodit do školy v sobotu

V Itálii se vždy chodilo do školy i v sobotu. V posledních letech ale začaly školy hromadně přecházet na pětitýdenní školní týden a čtyři pětiny z celkového počtu škol mají nyní v sobotu lavice prázdné. Mít dva dny volna místo jednoho je příjemná změna, proč tedy některé školy i studentské organizace začaly protestovat?

Dotklo se jich, že důvodem reorganizace nebyly ohledy na žáky nebo učitele a jejich komfort. Stlačení výuky do pěti dnů má čistě ekonomickou motivaci a prosazují ho provincie, které financují chod a údržbu školních zařízení. Ekonomická krize je naučila hledat úspory. Pětidenní týden místo šestidenního znamená tři sta tisíc až milion eur úspory za topení, vodu a elektřinu ročně.

Vzdělání nadevše
Mnohé studenty ale tohle čistě pragmatické uvažování nazlobilo. „Nejsme přece neužitečný náklad!“ ostře se proti trendu ohradili studenti v Janově nebo v Brescii, kde zablokovali dopravu. Rodiče i učitelé je v tom podpořili. A v jejich prospěch nakonec rozhodl i soudní verdikt. Na soud se obrátilo klasické gymnázium ze Savony v regionu Ligurie a ten 8.ledna loňského roku rozhodl, že škola má právo v rámci své autonomie rozhodovat, jak dlouhý týden si zvolí. Místní samospráva ji nemůže vnutit nouzová řešení. Rozsudek zajisté ovlivní postup dalších provincií a navrátí soboty do škol tam, kde si to vedení, rodiče a žáci budou přát.

Pětidenní týden místo šestidenního znamená tři sta tisíc až milion eur úspory za topení, vodu a elektřinu ročně.

Na prvním místě budou klasická gymnázia, která musela neúměrně mnoho těžkých předmětů vměstnat do pouhých pěti dnů, domnívá se Andrea Giacobbe z největší italské odborové organizace Cgil. V Neapoli střední školy zůstanou u pětidenního týdne právě s výjimkou klasických gymnázií.

Pětidenní školní týden ale komplikuje život i studentům středních technických škol. „Mnozí naši studenti přijíždějí do škol z údolí ve vnitrozemí,“ říká Gianpiero Alloisio z Agrárního institutu Marsano v ligurském Janově. „Když jsou předměty soustředěné do pouhých pěti dnů, pro přespolní to znamená vyjíždět z domu za tmy a za tmy se vracet. Příští rok se určitě vrátíme k výuce v sobotu.“

Kdo to zaplatí?
Ekonomický aspekt věci ale rozsudek ve prospěch soboty ve škole neřeší. Provinčním samosprávám, které se o infrastrukturu škol mají postarat, mají těžkou hlavu. Samospráva Janova se již nechala slyšet, že pokud školy budou otevřené i v sobotu, je schopná jim zajistit topení jen na čtyři měsíce v roce. „Školy nyní financujeme i prodejem nemovitosti v majetku města,“ říká radní Alfonso Gioia.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
alžběta
alžběta
3 let před

Genova?? Česky snad Janov, ne? Vraťte se na základku, paní Polanská!

Jarda
Jarda
3 let před

Jaký to bude mít vliv na muslimské studenty?

Nicola
Nicola
3 let před

Savona je v provincii Savona, Ligurie je region. A souhlasím, že skloňovat Genova vypadá divně, když máme pěkný český název Janov.