V Maďarsku je na základce povinné náboženství. Já učím buddhismus

Na základních školách v Maďarsku je povinné náboženství, nebo alternativně etika. Ale rodiče mohou zvolit jakékoli náboženství a stačí i jeden zájemce mezi dětmi, aby škola zajistila učitele. Třeba na buddhismus. Kata Bertók vystudovala Dharma Gate Buddhist College v Budapešti a tento rok učí chlapce s autismem, jak uzavřít mír s vlastními emocemi. Podle nauk buddhismu.

Co vás přivedlo do školy v roli učitelky buddhismu?
V Budapešti existuje poměrně unikátní vysoká škola zaměřená na nauky buddhismu, Darma Gate Buddhist College. Ukončila jsem tam bakalářské studium a pak odjela do Neapole, kde jsem pokračovala ve studiu sanskrtu. Když jsem se vrátila zpět, někdo z Buddhist College mi řekl, že hledají učitele buddhismu pro základní školy. Docela mě to zaujalo, tak jsem kontaktovala organizaci, která se tím zabývá. A začala učit, letos v září.

Koho učíte a jak často?
Tento rok se věnuji jednomu sedmiletému chlapci, kterému diagnostikovali autismus. Je chytrý, ale má problémy s komunikací. Vidíme se jednou za týden na hodinu.

Vyprávím mu o buddhistických hodnotách jako je soucítění – empatie, snášenlivost, řád. Co dělat, když přijdou silné emoce a ovládnou nás, jak s nimi uzavřít mír a zároveň nepropadnout destruktivnímu chování.  A také mluvíme o tom, jak naše myšlenky a činy ovlivňují běh našich životů.

Škola zajišťuje učitele i jen pro jednoho školáka? V České republice musí být ve škole alespoň sedm zájemců. Kromě toho musí mít příslušná církev povolení a učitel musí mít pedagogické vzdělání.
Ano, u nás je snaha vyhovět všem rodičům, takže organizace, která zajišťuje učitele buddhismu, to dělá i třeba jen pro jednoho žáka.

Co žáčka učíte, z buddhismu?
Nevysvětluji mu doktrínu, teorii. Mluvím s ním spíš o etických aspektech a beru to prakticky. Vyprávím mu o buddhistických hodnotách jako je soucítění – empatie, snášenlivost, řád. Co dělat, když přijdou silné emoce a ovládnou nás, jak s nimi uzavřít mír a zároveň nepropadnout destruktivnímu chování.  A také mluvíme o tom, jak naše myšlenky a činy ovlivňují běh našich životů.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
peter
peter
3 let před

Idiotství

avisa
avisa
3 let před

Takove onake predpoklady jak pomalu a jiste dostat nabozenstvi jako je islam do skol. Pod ruznymi nesmyslami se objevuji vyklady nabozensvi jako to nejlepsi pro lidi .Ubohe a falesne .Zakazat veskere nabozenstvi v zemi .myslim cesko ,europa ,sk madarsko ,polsko. Jen se rozdmychava nenavist mezi lidmi.
Staci se podivat do Svedska , Danska ,Uk -to nevadi Britske kralovne ,ze budemit poddane same cerne ?,Ve Svedsku zacina prevladat moslimska komunita ,a maji sve nabozenske zakony ,ktere zacinaji vyzadovat na ostatnych lidech. Tak potom o cem je nabozensvti,akurat vnasi nenavist.