Škola v Německu: Žádné přijímačky, jedničkáři a dvojkaři na gympl automaticky, trojkaři můžou jít na dva dny na zkoušku

Žádné přezouvání, vyučování rozděleno do 90minutových bloků, studenti se sami hodnotí a účastní se i třídních schůzek. A hitem školní jídelny je klobása, vypráví Jana Starczewska, která žije spolu s manželem čtvrtým rokem v Eisenachu v německém Durynsku. Mladší syn chodí na základní školu, starší dcera navštěvuje státní sedmileté gymnázium.

Zajímavé je, že každá spolková republika má svůj vlastní vzdělávací systém, což s sebou nese výrazné rozdíly mezi úrovní vzdělávání v jednotlivých zemích. Aktuálně se v Německu objevují snahy vše sjednotit, vede se kolem toho živá diskuse. V Eisenachu zrovna probíhá experiment prodloužit školní docházku.

Přijímačky na střední školu v Durynsku neexistují. Základní škola tu trvá čtyři roky. Poté se děti, které měly z hlavních předmětů na vysvědčení maximálně dvojky, automaticky hlásí na sedmileté gymnasium. Trojkaři také mají šanci, ale nejdříve stráví na gymnáziu dva dny, kde se zjišťuje, jestli mají předpoklady pro náročnější výuku, jejich rodiče pak dostanou doporučení, co je pro děti nejvhodnější. Ostatní děti pokračují na takzvanou realschule, která trvá pět let.

Dcera nastoupila na základní školu rovnou do druhé třídy, a už po pár týdnech dobře rozuměla. Vedlo se jí dobře, tak bylo jasné, že bude pokračovat na gymnasiu. Měli jsme možnost si vybrat, ale nejvíce se nám líbilo to spádové. Amálie tam chodí sama, cesta jí zabere méně než deset minut pěší chůze.

Dbáme na češtinu
Doma mluvíme česky. Víme, že se budeme vracet do Čech, tak se s dětmi doma češtinu učíme. Využíváme k tomu internet, který nabízí spoustu možností. Také se snažíme hodně číst, myslím si, že je důležité, aby oba jazyky používali aktivně. Syn měl občas tendenci míchat češtinu a němčinu dohromady, řekl prostě vždy to slovíčko, které ho dříve napadlo. Ale dbáme na to, aby mluvili vždy jedním jazykem.

Stejně jako na základní škole, tak i na gymnasiu mají věšáky na oblečení ve třídě, nepřezouvají se, a také se všichni povinně o velké pauze proběhnou venku. Vyučování je rozděleno do bloků, denně mají tři po 90 minutách a dcera končí v půl druhé. Rozvrh je pevný, ale často se mění. O změnách se dozvídáme každé ráno, když se podíváme na internet, dcera to proto denně kontroluje. Občas jim odpadá poslední blok.

O tom, jak to chodí na základní škole v Durynsku, jsme psali zde

Děti se hodnotí samy
U dcery ve třídě je kolem 25 dětí, jsou mezi nimi i cizinci. Nevím přesně, kolik, protože jsou na tom jazykově tak dobře, že je vlastně jedno, kdo je jaké národnosti. S ostatními rodiči se zatím moc neznáme, nebylo moc příležitostí. Ale máme stejný komunikační systém jako na základní škole – WhatsApp, kde jsme všichni, a pak dvě mluvčí třídy, které se pak obrací na vedení gymnasia. Vzhledem k věku děti už hodně věcí řeší samy se svou učitelkou.

Trojstranné pololetní rozhovory mezi učitelem, rodiči a žákem jsme si oblíbili už na základní škole, a na gymnáziu se v nich pokračuje. Děti dostávají hodně otázek, aby byly schopny samy sebe hodnotit.  Měly dokonce šestitýdenní přípravu s učitelkou sociálních dovedností, aby se naučily zhodnotit své schopnosti, nastavit si cíle a podobně. Samotný pohovor s třídní učitelkou a rodiči trvá půlhodiny. Jsou-li nějaké problémy, domlouvají se pak rodiče s učiteli zvlášť na dalším termínu.

Po gymnasiu i po realschule si děti vybírají, jak půjdou studovat nebo kde se chtějí vyučit. My se budeme za rok do Čech vracet, to bude dcera v šestém ročníku a sedmý by měla absolvovat už v Čechách. Na návrat se musíme společně důkladně připravit, protože bychom rádi, kdyby nastoupila rovnou na gymnázium. Syna bude čekat čtvrtá třída.

Klobása hitem školní jídelny
Množství prázdnin a volna je podobné jako v Čechách, ale jsou víc rozložené během školního roku. Letní trvají jenom šest týdnů, ale pak jsou dva týdny podzimní, jeden týden zimní a pak kolem Velikonoc deset dní.

Obědy se do školy dovážejí, na základní škole je na výběr ze dvou jídel, na gymnasiu ze tří. Bohužel se pokrmy často opakují, durynská klobása se zelím se objevuje v nabídce dost často.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
pavel
pavel
3 let před

no velmi dobrá agitka – moje dítě je na víceletém gymn. a loni přišla česká žákyně z německa také z gymn. asi něco takového co máte vy – hloupá jak troky znalosti historie žádná matematika fyzika chemie hodně slabá a tak bych mohl pokračovat ale co uměla mektat o hloupostech a divila se že tady to nikoho nezajímá to její environmentální učení po necelém roce odešla a všichni si oddechli včetně učitelů a toto je výsledek nové výuky https://www.youtube.com/watch?v=OOtdAQLYP4I

Škola základ života
Škola základ života
3 let před

Pravdou je, že Duryňsko má po Sasku nejlepší výsledky žáků základní školy např. v matematice v Německu vůbec. Celkově nejlepší výsledky ve srovnávání znalostí žáků končící „9. třídy“ mají pravidelně v Sasku a Bavorsku. Duryňsko v celkovém srovnání se pohybuje těsně nad průměrem. Typicky špatné jsou státy jako Berlín, Brémy, Hamburk, což se zjistilo porovnáváním jednotlivých států. Ty spojuje jedna věc, ministerstva školství jsou/byly ovládány levicí a tak přichází doba různých experimentů a nikoli zaměření na skutečné znalosti základních dovedností (matematika, rodný jazyk) a jsou to místa z velkým množstvím přistěhovalců ze Středního východu a Afriky. Tyto rozdíly mezi jednotlivými… Číst vice »

jana
jana
3 let před

Zmiňujete Realschule a Gymnasium, nemají tam ještě hauptschule, pro slabé žáky?

laura
laura
3 let před

Chodila jsem do školy v Bavorsku a ano, bylo to tam takto už před 15lety. Nicméně rozhovory učitel-žák-rodič jsou zavedené dávno už i tady. V Německu jsme v maturitním, tedy 13.ročníku, celý rok probírali 1knihu Irrungen, wirrungen…celý rok jsme nedělali nic jiného. Rozebírali jsme ji a diskutovali o všem možném ze všech stran. To by se zde nestalo. Postřehla jsem, že jsou němečtí žáci schopní více samostatného otevřeného uvažování, nebojí se něco říct, zeptat, diskutovat. Na druhou stranu mám pocit, že co se týče faktů, těch moc zase neznají. Je však otázka, zde dnes, v době, kdy si všechno každý… Číst vice »