Školy budou začínat později, rozhodli zákonodárci v Kalifornii. Je to triumf rozumu, pochvalují si spánkoví experti

Nový zákon, který změní život školákům, schválili zákonodárci v americkém státě Kalifornie a podepsal ho i tamní guvernér. Školám od druhého stupně nařizuje začínat s vyučováním později než doposud. Rozhodnutí se opírá o vědecké studie, podle nichž se zvýší studijní výkony a naopak poklesnou absence, pokud se teenageři déle vyspí. Kalifornie je prvním ze všech států USA, kde takové nařízení vešlo v platnost.

Vyučování na středních školách by od září 2022 v Kalifornii nemělo začínat dříve než v 8:30 a na druhém stupni základních škol v 8.00. „Zákon reaguje na rostoucí obavy z dopadů spánkové deprivace na mladé lidi, a také na stížnosti učitelů, kteří se musejí vyrovnávat s pozdními příchody a nepravidelnou docházkou,“ řekl deníku New York Times předkladatel zákona, senátor za Demokratickou stranu Anthony J. Portantino. „Pořád hledáme nějaké opatření, které by pomohlo chudým i bohatým, bez ohledu na etnicitu, které by zlepšilo výsledky v testech a docházku, aniž by to stálo velké peníze. Myslím, že jsme na to kápli.“

Studenti a spánkoví experti zákon podporují…
Nové opatření podporují mnozí studenti, například šestnáctiletá Libby z města Los Altos. Teď musí být ve škole na osmou, přespříští rok o hodinu později. Věří, že bude spokojenější a míň unavená. „Neznám kolem sebe moc lidí, kteří by chodili do školy dost vyspaní. Když někdo spí osm hodin, je to zázrak. Jsem ráda, když máme ty nejtěžší hodiny jindy než hned po ránu, protože bývám dost grogy a proberu se až později.“ Zákon navíc nepřipouští takzvané „nulté hodiny“, kdy vyučování začíná ještě dříve než obvykle.

Spánkoví odborníci s novým opatřením souhlasí. Dr. Sumit Barghava, profesor pediatrie a odborník na dětský spánek ze Stanfordovy univerzity, nazval zákon „triumfem rozumu“, protože spánková deprivace podle něj ohrožuje mozky dospívajících. „Když dáte teenagerům hodinku spánku denně navíc, budou méně úzkostní, méně depresivní a ve škole jim to líp půjde. Navíc to nic nestojí,“ podotkl.

… odpůrci se obávají jeho dopadů na rodinný a pracovní život
Kritici zákona namítají, že se dětem, které do školy dojíždějí, může zkomplikovat cestování. I pro pracující rodiče, kteří vozí potomky do školy autem, může být pozdější začátek vyučování problematický. A veškeré odpolední aktivity bude rovněž třeba posunout. „Některé rodiny jsou flexibilní, takže pro ně nebude problém se přizpůsobit, ale pořád je hodně lidí, kteří nemají ten luxus, že by si mohli posunout začátek směny v práci,“ namítal školský inspektor Al Mijares ve svém stanovisku z října letošního roku.

Na druhý stupeň základních škol a na střední školy chodí v Kalifornii asi tři miliony žáků a studentů a až tři čtvrtiny z nich začínají před půl devátou – většina z nich přesně v osm, tvrdí analýza, která předcházela přijetí zákona. Zákon připouští výjimky pro malé školy na venkově, kde je třeba brát ohled na komplikované dojíždění a práce v zemědělství, ale jinak bude platit až pro 90 % kalifornské populace.

Přijetí zákona předcházely roky upozornění od spánkových specialistů, kteří tvrdili, že tento krok zlepší učení, odstraní pozdní příchody a obecně přispěje k lepší pohodě dětí. Jednotlivé školní okrsky mají na svých webových stránkách umístit články o rizicích spánkové deprivace. Například výzkum Národní spánkové nadace z roku 2006 tvrdí, že polovina amerických teenagerů spí během školního týdne méně, než je třeba, a pětina z nich přiznává, že občas ve škole usnou. Další studie z roku 2017, kterou prováděla Minnesotská univerzita, zase zkoumala 9000 studentů z různých škol. Zjistilo se, že ti, kteří později začínali, skutečně déle spali – a navíc podle dotazníků byli spokojenější a méně často užívali návykové látky, jako je nikotin či alkohol. Také jejich absence byla nižší.

Američtí studenti nejsou na světě jediní, kdo musí brzy vstávat. V Jižní Koreji studentům začíná vyučování i před osmou ranní a trvá často dlouho do večera. Země má ale vysokou míru sebevražd mezi dospívajícími a odborníci naznačují, že k tomu může přispívat i spánková deprivace. Jiným směrem jde Austrálie nebo Nový Zéland, kde některé školy začínají až v deset hodin. Studenti jsou údajně pozornější než dříve.

V Česku se už také objevují školy, kde se začíná později než úderem osmé. Jde většinou o soukromé či církevní základní školy a gymnázia. A co vy? Vyhovovalo by vám, kdyby vaše děti začínaly ve škole později, nebo by to pro vás byl spíš problém?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Jana
8 měsíců před

V Praze nebo velkých městech by to asi nebyl problém, ale v naší škole, kde více jak třetina studentů dojíždí by to byl problém. Vlaky i autobusy jsou nastavené na počátek vyučování od 8.00. Studenti vyšších ročníků mají několikrát v týdnu do 16.00.
Domnívám se, že když by se počátek vyučování posunul, posune se doma, kdy půjdou děti spát a nic se tím nevyřeší.