Švédská škola očima české maminky: všichni si musí hrát se všemi

Tereza Planck žije od roku 2003 ve Švédském Lundu. S manželem Joakimem vychovává tři dcery. Oba pracují jako lékaři. A takto vypadá švédská škola. Tentokrát je to o atmosféře a vztazích. A o češtině.

Třídní schůzky jsou k ničemu
Několikrát do týdne nám chodí na mail odkaz na platformu, která je společná pro všechny školy i školky a kde jsou důležité informace pro všechny. Každé dítě tam má svůj profil. Učitel navíc píše každý týden dopis o tom, co se probírá. Třídní schůzky podobné českým jsou dvakrát do roka. Vzhledem k tomu, že učitelé ani rodiče před ostatními nesmějí jmenovat konkrétní děti, mi přijdou dost k ničemu. Probírají se témata jako jídelna nebo školní hřiště a problémy ve třídě. Teď zrovna například to, že některé děti při vyučování ruší, vykřikují a tak.

Netrestáme
Kolektivní tresty nepřipadají v úvahu. Švédská výchova není založená na trestech a většina rodičů netrestá vůbec. Děti se učitelé snaží motivovat pozitivně. Konflikty mezi dětmi se snaží řešit hned na místě. Pokud nějaké dítě vysloveně sabotuje výuku, je vyvedeno ven. Výhodou větších škol je, že jsou flexibilnější a mají možnost nasadit extra personál, když je problém. U dcery Julči ve třídě má jedno dítě po počátečních problémech permanentně asistenta, speciální pedagožka cirkuluje mezi třídami, pomáhají dle potřeby i družináři. Psychologa má škola také, ale zatím jsme ho nevyužili.

Inkluze = vzít všechny do hry
Moc se mi líbí, že ve švédské škole se klade velký důraz na chování k ostatním, spolupráci, kamarádství a méně na výkon. Celá předškolní F-třída se především soustřeďuje na společenskou stránku školní docházky. Třeba už od školky je tu pravidlo, že když si dvě či více dětí hrají a další se chce přidat, musí mu to umožnit. O přestávkách a v družině se organizují hry podporující soudržnost kolektivu. Atmosféra je přirozeně závislá na dětech a učitelích. Jsou školy a třídy s dobrou i špatnou atmosférou. Ve školách i v médiích se hodně diskutuje šikana. Ve školách přibývají děti imigrantů, v různém rozsahu podle místa bydliště. Záleží samozřejmě na nadání dítěte, angažovanosti rodičů a školy, jak se škola s jazykovým hendikepem těchto dětí vyrovná. Většina děti se ale jazyk naučí úžasně rychle. Existují přípravné třídy pro nově příchozí imigranty, kde se učí jazyk. Švédskou zvláštností je, že pokud má dítě doma ještě jiný jazyk než švédštinu, má ze zákona právo na jednu hodinu týdně výuky mateřštiny, takže naše děti mají jednou týdně češtinu! Málo, ale lepší než nic. Hendikepem můžou samozřejmě být i traumatické zážitky z války a tak, to přichází na řadu dětský psycholog.

Naše děti mluví česky, ale je to námaha
Švédsky naše děti mluví samozřejmě plynně. Já na ně od narození mluvím česky, manžel švédsky. Doma mluvíme s manželem švédsky, já ale na děti tvrdošíjně česky, i ve společnosti manžela nebo dalších Švédů. Manželovi to nevadí, nemá potřebu všemu rozumět do detailů, vypíná. Navíc se dřív učil rusky, takže zhruba ví, o čem je řeč. Mám ale české kamarádky, jejichž partnerům to vadí a do Čech kvůli jazykové bariéře nechtějí jezdit.

Představa, že děti se naučí hravě jakýkoli počet jazyků, mi nepřipadá realistická. Já aspoň tuhle zkušenost nemám. Moje děti mluví ze všech českých dětí ve Švédsku, co znám, skoro nejlépe. Spousta dětí ze smíšených rodin česky neřekne ani slovo, ač na ně máma odmalinka mluví česky.

Naše nejstarší Julia je na jazyky opravdu šikovná, navíc na ni bylo nejvíc času, takže česky mluví výborně, i když ne dokonale. Prostřední Johanna mluví hůř, ale snaží se. Obě na mě mluví jen česky, mají to zažité. Spolu ale většinou švédsky. V Čechách nemají problém domluvit se s příbuznými, s českými dětmi si hrají rády a bez problémů. Nejmladší Thea, které jsou čerstvě tři roky, česky rozumí všemu, ale zatím míchá češtinu a švédštinu. S manželem se střídáme ve čtení před spaním, takže děti mají českou pohádku na dobrou noc obden. Knížky milují všechny tři, nevadí jim poslouchat češtinu, hodně posloucháme i české audio pohádky a hlavně písničky. Thea umí skoro všechny lidovky. Julča i Johanka umí česky číst, i když je to trochu námaha.

Představa, že děti se naučí hravě jakýkoli počet jazyků, mi nepřipadá realistická. Já aspoň tuhle zkušenost nemám. Moje děti mluví ze všech českých děti ve Švédsku, co znám, skoro nejlépe. Spousta dětí ze smíšených rodin česky neřekne ani slovo, ač na ně máma odmalinka mluví česky.

Aby se naučily opravdu dobře, vyžaduje to dřinu, chce to si pořád povídat, hodně číst, poslouchat, koukat na české filmy, být v kontaktu s českou rodinou a kamarády, nejlépe děti nechávat v Čechách delší dobu na hlídání, což my bohužel zatím nemůžeme.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
alžběta
alžběta
3 let před

Chudáci holky. De facto si nesmí ani někde v koutku hrát nebo svěřovat tajnosti jen se svou nejlepší kamarádkou. S povinným přibíráním dalších osob do soukromí se už nedivím, že Skandinávie je oblast s obrovským výskytem rodin s „mými, tvými a našimi dětmi“ :-(

Dana
Dana
3 let před

Já nevím..tak mám z toho článku pocit, že něco je úplně špatně. Já se také s některýma lidma v kolektivu „nebavím“, prostě je nemusím nebo si s nimi nemám o čem povídat, takže pracovně ano ale jinak ne. A ve školním kolektivu by to mělo fungovat také tak. Mimo jiné, že to nefunguje dokládá věta „Ve školách i v médiích se hodně diskutuje šikana“. Pokud jsou děti od školky vedeny k tomu, že si „musí“ hrát s každým tak to zřejmě vede později k šikaně. Tak dlouho je to neoblíbené dítě prudí, až se vyskytne příležitost jak mu to „spočítat“.

flanér
flanér
3 let před

Ano, chudáci děti, loutky v kolektivu. Nesplněné sny komunistů plní údajně demokratické země. Pak se diví, že u dospívajích všude přibývají psychické problémy, které řeší pitím a drogami. Jaké štěstí, že jsem si užila normální dětství a měla na výběr. Introverti si mohou ve švédské škole hodit mašli, ale to jim nedovolí, protože za nimi při první známce problému lítá asistent, družinář. Prostě povinně šťastní. Jo, jo Orwell v reálu.

svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
3 let před

Na jedne strane se vitaji zbabeli migranti a na druhe strane se posilaji krestansky muzi a zeny /vojaci/ aby bojovali proti IS a nasadzovali sve zivoty za zbabelych moslimskych migrantov ?

Dromed
Dromed
3 let před

Utopie. To nechceš.

svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
3 let před

To od te autorky clanku melo byt jako pochvala na svedsky pristup ,anebo rozcarovani a sklamani a znechuceni?Kam se dostala?

svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
3 let před

zaujimave ,bylo 8 komentaru napsanych a uz jen 5 ?

svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
svet je prichodem migrantum na ruby postaveny.
3 let před

Kazdy trochu inteligentni clovek ,musi vycitit ,ze kdyz me nekdo nikde nechce ,tak se tam necpu.Jen retardovany jedinec si vymaha pozornost.
To je muj nazor na ten pristup, ze MUSI byt prijat do koletivu.
Za socika ,tedy po vojne ,kdyz byl syn kulaka ,statkare ,tak komunisti jevyclenovali ze hry ,spoluzaci se odmitali s nimi hrat .A najednou jeto opak ?

Dagmar
Dagmar
3 let před

Jsem ráda, že moje vnoučata žijí v Česku, kde ještě vládne selský rozum.

Barča
Barča
3 let před

„Moc se mi líbí, že ve švédské škole se klade velký důraz na chování k ostatním, spolupráci, kamarádství a méně na výkon“ …. můžou být blbí, hlavně že jsou kolektivní :D

ala
ala
3 let před

migrantské kydy

ala
ala
3 let před

migrokydy

Uggi
Uggi
3 let před

Tak jsem si přečetla diskuzi. A ta je jasně česká. Kdo z Vás z diskutujících žil, nebo žije ve Švédsku , že máte tolik negativního k tomuto článku? Kdo z Vás tam vychovává děti? Paní napsala své zkušenosti a nemám z toho pocit , že je nějak nespokojená s tím, jak jsou její děti ve Švédsku ve škole vychovávány. Není Vám trochu stydno, hodnotit negativně něco , co vůbec neznáte? Žiji ve Švédsku a mám zde i v Česku vnoučata. Dovolím si tedy tvrdit, že na obou systémech se dají najít negativa i pozitiva. Já zase vnímám v Česku obrovské… Číst vice »

Milan
Milan
3 let před

Třeba už od školky je tu pravidlo, že když si dvě či více dětí hrají a další se chce přidat, musí mu to umožnit. ………………….. To mi připadá doslova jako zrůdnost – neumím si vůbec představit, že by mě někdo jako dítě donutil si hrát s někým, koho jsem nesnášel – nedonutil. Já vychovávám děti přesně opačně – od školky jim říkám, že když se nějaké dítě chová hnusně, tak ať se s ním nebaví a nekamarádí. Švédi jsou zvrácení magoři – odporné lidi je nutné vyřadit ze svého života už v dětství a nestýkat se e nimi. I dítě… Číst vice »

sasanka
sasanka
3 let před

Copak tento pisalek .si neuvedomuje ,ze place na nespravnem hrobe.Svedsko je jak Titanic S prilivem migrantu ,jiz nikdy nebude Svedsko tak jak si ho pamatujeme , stary svedove se museji v hrobe obracet ,co jim mlady demokrate a slnieckarkove udelali ze svedske zeme .
Toto je treba so prohlidnout a peclive se podivat ,jake je Svedsko dnes ,Tak ma mila Uggy ,kecej si rozumy utebe doma a nam nenatiskej tve blboviny.

sasanka
sasanka
3 let před

https://www.youtube.com/watch?v=PiodZctX2TY
tohle je taky pohled svedske zeny .staci si to poslechnout.

Jara
Jara
3 let před

Tak tady odtud měla Valachová příklad pro inkluzi.
–Netrestáme– , Podstatě si ty děti dělají co chtějí.