Julie, Emre, Ela a Ada. Rodiná má česko-turecký původ, žijí na jihu Spojených států.

Za kvalitní školou se Američané stěhují, a pak vozí děti až ke vchodu, říká česká maminka žijící v New Orleans

Julie Urbišová vystudovala etnologii na FF UK v Praze, během studijního pobytu v USA se seznámila se svým budoucím manželem Emrem, který pochází z Turecka. Pracovala jako redaktorka v České televizi, pak se přestěhovala za manželem a s přestávkami už deset let žije s rodinou v New Orleans, kde s manželem Emrem – který tu vlastní několik kaváren – vychovávají dvě dcery.  O životě na americkém Jihu Julie píše blog Doma v Nola, brzy jí v ČR vyjde i stejnojmenná kniha.

Školství v USA je komplikované téma. Je to složitý systém, který se stát od státu liší. V každém státě se taky diametrálně liší úroveň státních škol a těch dalších – katolických nebo soukromých. Velké množství dětí se také učí z domova – má to být až 1 770 000 dětí, což je 3,4 procenta všech žáků. Podobně jako v ČR jsou i v USA problémem finance, které do školství proudí, respektive neproudí. Někde je to cítit více, někde méně. Obecně nejlépe jsou na tom státy na severu, například Massachusetts.

Různé průzkumy opakovaně ukazují, že školní systém v Louisianě, kde žijeme, je jeden z nejhorších v celých USA. Žáci zaostávají ve čtení, matematice, a problémem je i nízký počet těch, kteří vůbec dokončí střední školu. Špatná úroveň škol pak dává studentům horší výchozí bod pro přijímačky na vysoké školy.

Školy se tu vybírají podle toho, jaké děti do nich chodí
Velmi citlivá a stále živá je zde na Jihu – “náš” New Orleans nevyjímaje – rasová otázka. Žije tu mnoho černochů, latinoameričanů i míšenců. Školy v chudých, a tedy většinově černošských čtvrtích, patří obvykle k těm nejhorším. Ať se město snaží, jak chce, situace se nelepší. Vzpomínám si na jednu návštěvu základní školy ve slavné a turisty obdivované French Quarter, kde pro mě bylo šokem, že jsme museli projít jako návštěva bezpečnostním rámem. Přítomnost zbraní a drogově závislých rodičů tu bývá velkým problémem. I proto rodiče tak pečlivě vybírají školy. Řeší nejen akademickou úroveň, ale také atmosféru a prostředí, tedy jaké děti a rodiče do školy chodí, protože to bude utvářet charakter jejich dítěte.

Je známo, že se Američané velmi často stěhují a stěhují se kromě práce i kvůli školám, často před začátkem školní docházky dětí nebo před přechodem na střední školu. Pokud totiž nechcete platit školu soukromou, musíte chodit do školy spádové. Pokud je v nějaké čtvrti opravdu dobrá škola, jasně se to pak odráží na cenách nemovitostí ve spádové oblasti.

New Orleans je pověstný svým karnevalem, kterého se účastní i školáci.

V prvouce děti probírají i řeckou mytologii
Je zajímavé sledovat, co se tady už malé děti učí. My máme často v představách Američany jako ty hloupé a povrchní, kteří nevědí, kde leží Česko, nemluví cizími jazyky apod. Ale já například mohu srovnat první třídu tady a první třídu v Česku (dcera tam sice nechodí, ale mám české učebnice). Tady v jejich tzv. social studies už probrali nejen americká historická témata, jako kdo byl George Washington, kdo je současný prezident, kdo byl Martin Luther King Jr., ale také probrali Čínu, Indii, dělali slepé mapy na jejich řeky a pohoří a právě teď se už asi měsíc věnují starověkému Řecku a řecké mytologii. V naší prvouce prvňáci probírají druhy stromů a zahradnického nářadí. Neříkám, že jedno je lepší než druhé. Mně je naopak sympatické, pokud se učí děti poznávat stromy a listy, ale zároveň mi přijde skvělé, že se už od tak útlého věku děti dozvídají o důležitých společenských tématech. Rozvíjí to podle mě v nich jejich budoucí zájmy a aktivitu ve společnosti.

Matematika tu často za mnoho nestojí, francouzština je ale všude
Je otázka, kde se to pak „zvrtne“, protože od mnoha známých, kteří zde studovali univerzitu, vím, že například jejich úroveň matematiky je bídná. Dokonce mi říkali, že se v prvním ročníku vysokých škol například znovu probírají zlomky apod, aby si byli učitelé jistí, že studenti mají jakési základy. Zřejmě se to bude skutečně lišit stát od státu, škola od školy.

Cizí jazyky tady v Louisianě jsou naopak na velmi dobré úrovni – díky francouzské historii je tady dodnes spousta škol, která nabízí francouzštinu jako hlavní vyučovací jazyk. Má dcera se například od 4 let, kdy začala navštěvovat předškolní program, ve škole učí španělštinu, ani jsem o tom jako rodič nevěděla. Španělština je tu obecně na vzestupu. Nevím ovšem, jak kvalitní je výuka. Neznám moc Američanů v mém věku, kteří by  plynule ovládali jiný jazyk. Problém bude zřejmě v tom, že jim chybí motivace, když vědí, že se všude na světě anglicky dorozumí.

V botách se ve škole i spí, vyzvedávání a dovážení je na půl hodiny
Co mě překvapilo je, že ve školách se tady nepřezouvá, děti jsou celý den v jedněch botách. Když mají ještě jako předškoláci spaní, mají takové jakoby spacáky, které si vždy v pátek berou domů na vyprání. Spí se přímo na zemi na těchto malých spacáčcích, což je podle mě dost nehygienický a nezdravý způsob. A spí se v botách, kvůli požárním pravidlům. Kdyby náhodou začalo hořet, aby byly děti přepraveny okamžitě vyběhnout ven.

Další zvláštní věc je dopravní řešení ranního dovážení a odpoledního vyzvedávání dětí. Funguje to tu tak, že se po celé délce bloku tvoří souvislá fronta aut, z nichž děti postupně před vchodem vyskakují ven. Bývá to celkem na dlouho, ale školy tu příliš nepodporují pěší chůzi. Odpoledne se to samé opakuje s vyzvedáváním. Není to ohleduplné k životnímu prostředí, děti to neučí samostatnosti, ale tak to tu prostě je.

O tom, jak to vypadá ve škole, kterou v New Orleans navštěvuje dcera Julie Urbišové, se dozvíte v dalším díle vyprávění za týden.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

81 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
2 let před

Zajímavý článek.Líbí se mi, jak se paní Urbišová snaží zachovat celkový pohled na situaci tamního školství a nesnaží se popisovat jen tu školu její dcery.Ale některé poznatky mě vážně zaskočily. Řecká mytologie v první třídě a zlomky na vysoké? Co na to říct?

Ilona
Ilona
2 let před

Jsem rada,ze ziju u „nas“dcera chodi do prirodni skoly,tak ze pocasi nepocasi jsou venku,v lese..taky ji vozim az pred vchod😉je v 1.tride,ma narok…je mi celkem fuk,jak to maji jinde..jestli se neprezouvaji,v nasich zemepisnych sirkach to beru jako krupanstvi..navic chci,aby dcera mela nohu v pohodlnych botech a ne botech na ven..to ma byt jako bonus?Spis nechapu,proc tyhle clanky vlastne vznikaji..me nezajima,jak to maji jinde,me zajima ma dcera v nasi skole a nema cenu o necem nesrovnatelnem diskutovat,jen sd tu lide stekaji..o to Vam jde?????

Ilona
Ilona
2 let před

Ano,matematika tu za moc nestoji😉to je tedy bonus,hlavne,ze berou mytologii..tak za me matematika na 1.miste a mytologie na poslednim..

siggi
siggi
2 let před

A nebude to taky způsobeno tím, že v tom „tavícím kotli“ jménem USSrael je veliké % lidského genomu, které předpokládá Kalergiho plán, tentokráte pro západní polokouli?

Lenka
Lenka
2 let před

Bydlím v USA několik let a za mě české školství je lepší než tady.. vadí mi ze jsou ty děti cely den ve stejně obuvi , nemaji přestávky a jsou ve škole skoro cely den od 8 do 3.. školky nechodila nima na procházku jenom je vyhodí na hřiště. O jídle ani nemluvím ,20 min na oběd a to co jediní musí vyhodit., žádná odpoledka pro děti nic . Abych jenom nenadavala tak zase učitelky jsou přátelsky i děti

Kristina
Kristina
2 let před

Prosim neurazejte autorku clanku. Jen pise o skolstvi v usa a divim se ze se najde clovek sebestredny a zabednenec kt zajima pouze a jen ceska republika a skola jeho ditete.ME osobne zajima i to jak to chodi v zahranici, kdekoliv . To je ten neustaly odpor cechu k usa a ptam se proc ? Cokoliv co se tyka Usa je vzdy pokrytizovano ale meli byste vedet ze i v usa neni vse tak cerne jak si myslite. Samozrejme si myslim ze skolstvi v cr je na mnohem lepsi,nesrovnatelne urovni nez v usa ( a to tu take ziji) a… Číst vice »

Adelaide
Adelaide
2 let před

Podle mě dítě v první třídě si těžko dovede představit co bylo před 50 lety a kolik generací sedí u stolu když máte třeba rodinný oběd. Tak myslím, že je úplně zbytečné je „zatěžovat “ starovekym Řeckem. Třeba náš 6 letý soused se ptal svého táty, jestli děda žil když byli dinosauři. Ví, že to bylo dávno, ale neví jak dávno……..Raději ať poznají stromy a listy a ví jak a z čeho rostou. Časem, jak budou mít lepší představu o čase můžou probírat i dějiny.

Klara
Klara
2 let před

Jiný kraj- jiný mrav…..

Beatrice
Beatrice
2 let před

Ziju v New Jersey, syn tu chodil do midlle school, high school a ted na univerzitu. Je tu uplne jiny system, nez popisuje pisatelka. Vsechno se lisi stat od statu, mesto od mesta. Tady u nas fungují skolni autobusy, coz je uplne super. V pripade, ze rodice vozí nebo vyzvedavaji deti, ma skola velke parkoviště. Pravda je, ze syn, kdyz tu zacal chodit do skoly, do 6 třídy, treba historii byl hodne dopredu z Cech. Ale zdejsi system mu vic vyhovuje nez ceský. Bylo by to vsak na dlouhou debatu. Každopádně vse na svete ma sve pro a proti a… Číst vice »

Veronika
Veronika
2 let před

Tak chodit spát v botách kvůli požární bezpečnosti to je fakt vtipné :-). Co kdyby občas nechali ty dětičky běhat bosky a řekli jim, že kdyby hořelo, není třeba shánět boty, ale mohou vyběhnout do bezpečí i bez bot, že se zas tak moc nestane…

Hana
Hana
2 let před

Po přečtení obou článků paní Julie a následných komentářů už 100% vím,kam děti do školy rozhodně nedávat.Syn by příští rok mohl po gymnáziu studovat v cizině,ale rozhodně mu to nedoporučím.Je to ztráta času.České školy jsou lepší.A rozhodně si už od 5ti let nemyslí,že země je placatá.A znal v tom věku už i všechny státy světa včetně Ameriky.A to si nevymýšlím.