Mobil dětem? Co nejpozději

Čím později dostane dítě svůj mobil, tím lépe. Brian X. Chen z amerického deníku New York Times vyzpovídal několik expertů a došel k tomu, že optimální věk je 12, nebo dokonce až 14 let. Mladší děti si teprve budují schopnost sebeovládání a mohou daleko snadněji získat nepříjemnou závislost na internetovém obsahu.

Jak uvedl americký novinář ve svém článku V kolika letech pořídit dětem mobil, podle spotřebitelské organizace Influence Central dostávají americké děti ve skutečnosti vlastní telefon již v deseti letech, nebo možná dřív. Věk neustále klesá a průzkum je z minulého roku. Pro srovnání – v roce 2012 dostávaly vlastní mobil děti v průměru ve dvanácti letech.

Plných 50% z 1240 dětí zařazených do průzkumu americké neziskové organizace Common Sense Media přiznalo, že na svých smartphonech pociťují závislost. A 52% dětí uznalo, že mobil používají příliš často. Rodiče si to mysleli v 66% případů. 36% z nich má o tom s potomky spory každý den.

Riziko číslo jedna je rozptylování a s ním spojené poruchy soustředění. Pak jsou tu ale ještě temné stránky internetu, kam dítě lehce zabloudí, třeba na doporučení kamaráda. Jesse Weinbergerová, autorka knihy Strašidlo existuje – a je v zadní kapse kalhot vašeho dítěte ve svém průzkumu 70 000 dětí zjistila, že školáci začínají „sjíždět“ online porno v osmi letech, a v jedenácti si na něm vytvářejí závislost. Takže držte Pandořinu skříňku zavřenou, jak jen dlouho to jde, nabádá rodiče Jesse Weinbergerová.

Pokud už to ale oddalovat nejde a rodiče se rozhodnou mobil dítěti opatřit, mohou si pořídit aplikace, které jim pomáhají jeho pohyb a aktivity na internetu kontrolovat nebo omezit.

Jesse Weinbergerová taky rodičům doporučuje uzavřít s dítětem smlouvu o pravidlech užívání internetu. Její smlouva, kterou zveřejnila, je psána, jako by dítě a rodič byly dva rovnoprávné subjekty, kteří se svobodně na něčem dohadují. Některé pasáže ale prozrazují, že to tak úplně není, a těm se možná i celá rodina společně zasměje. Jako třeba tato:

„Když budu chtít nainstalovat novou aplikaci nebo vstoupit na sociální síť, vždy se předem zeptám rodičů na svolení. Když mi to nedovolí, pochopím to. Když pro mě bude těžké to pochopit, budu si vědom toho, že postihy vyjmenované níže mají za cíl mi k pochopení napomoci.“

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
avisa
avisa
2 let před

Neni ceske bile dite hezci nez tohle tmave ? Pani Polanska se asi stydi za svou rasu?A kdyz ano ,tak si vypisujte sve rozumy v jinych zemich ,tam vam to budou bastit.
Kolik je takovy prumerny plat v neziskovkach? Ze se zakladaji a tim odcerpavaji penize ze statni kasy – fondu na dulezitejsi problemy. Najdite si praci za pasem anebo v supermarketu ,tam budete uzitecnejsi.