Polámal se mraveneček… Možná jen příliš dlouho seděl u mobilu? V ohrožení jsou naše záda, imunita, ale i karpály a psychika

Bolesti hlavy a očí, nadváha nebo obezita, oslabení imunity, vyčerpanost. A k tomu ještě také křivá záda a mizerná fyzická kondice. Asi žádný rodič nechce, aby jeho dítě mělo takové zdravotní problémy. V tom případě je ale třeba přijmout konkrétní opatření – a zaměřit se přitom i na zdravější používání digitálních technologií.

Například se záněty karpálních tunelů a bolestmi zad a hlavy se setkávají lékaři už i u některých dětí na prvním stupni. Pediatři tvrdí, že to je tím, že děti tráví příliš mnoho času u mobilů, tabletů a počítačů. Následně mívají odstávající lopatky, předsunutý krk a bradu. Není to problém jen estetický, ale zadělávají si tím na potíže i v dospělém věku. Nemluvě o tom, že čím víc času stráví dítě u počítače či mobilu, tím méně času mu zbývá na aktivní pohyb, o čemž svědčí i nárůst dětské obezity.

Psychologové a psychiatři se zase setkávají s tím, že se se závislými na internetu a sociálních sítích stávají čím dál mladší děti. Používání sociálních sítí může podle nich vést k rozvoji deprese, úzkostí, a také zhoršuje schopnost soustředění. A aby toho nebylo málo – čím víc mají lidé (a to nejen děti) tendenci preferovat „virtuální vztahy“, tím méně pak jsou schopní rozvíjet svoje komunikační schopnosti a dovednosti a řešit případné konflikty. Nepříjemné pocity izolace a osamělosti jsou pak už jen logickým důsledkem.

Aby měly děti k technologiím zdravý přístup, potřebují správné vzory. Je potřeba si uvědomit, jak jsme na tom s počítačem a telefonem my, rodiče. Kdy naposled jsme s přáteli skutečně strávili čas a mluvili s nimi tváří v tvář? Kdy jsme při řešení nějaké nepříjemnosti dali přednost osobní schůzce před e-maily?

Abychom předcházeli tomu, že v životech našich dětí převládne virtuální svět nad reálným, měli bychom se snažit společně s dětmi nastavit pravidla pro využívání různých technologií. Děti by od nás měly získat jakousi „digitální občanku“ – soubor znalostí a dovedností, které jim pomohou se v digitálním světě orientovat.

Zkusme si společně jako rodina stanovit situace, kdy digitální technologie využívat nebudeme. Může to být při jídle, před spaním, nebo obecně během společně tráveného času. Můžeme si zkusit i rozsáhlejší digitální detox a třeba celý jeden víkendový den strávit pouze offline, s reálnými lidmi v reálných situacích.

U dětí bychom měli co nejvíc podporovat jejich koníčky, a hlavně sport, kterým je možné vykompenzovat čas strávený ve shrbené poloze nad displejem. Když už se děti chtějí na něco podívat nebo si zahrát, zkuste u toho být s nimi. Povídejte si, vysvětlujte, provázejte je světem internetu bezpečně. A hlavně – zatím jste to stále ještě vy, kdo určuje, kolik času děti u počítačů stráví. Využijte toho a vyrazte všichni ven, třeba na kolo nebo na brusle.

Podrobněji na této kartě:


Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
2 let před

Článek je plný dobrých rad pro rodiče. Jsem ráda, že navázal na debaty Marka Hermana, který upozorňoval na to, co by si rodiče měli uvědomovat při výchově svých dětí v rámci vlivu nových technologií. Tak jako za našich dob byly vyvěšeny u lékaře plakáty o tom, jak správně používat kapesník při chřipkových onemocněních, tak si myslím, že tyhlety by také neškodily, zvláště u ortopedů. Ono ani ty s kapesníky by ještě občas neškodily. Zvláště pro některé. děti se už naučily používat papírové kapesníky, chce to od malička a zrovna tak s počítači a mobily.