Rodina v síti: Anketa, dotazník, plánování i hodnocení – online aplikace vám můžou usnadnit život

Kdo má dnes vyvenčit psa? Kdy se všem hodí vyrazit navštívit babičku? A bude lepší vymalovat chodbu na šedo, na modro, nebo na zeleno? Občas se potřebujete s rodinou a kamarády na něčem domluvit, něco naplánovat nebo se rozhodnout. Můžete se každého osobně zeptat, zavolat, napsat… nebo můžete vytvořit online dotazník.

Asi už vám někdy přišla mailem prosba, abyste třeba vyplnili dotazník k diplomové práci nějakému studentovi, případně jste hlasovali v  anketě na Facebooku. Možná jako rodina využíváte sdílený Google kalendář, aby bylo jasno, kdo kdy vede dítě na kroužek, kdo má večer naplánované pivo s kamarády a kdy chodí manželka na jógu. Sociální sítě a chatovací aplikace nám někdy komplikují život, ale jindy ho dokážou zase usnadnit. Naplánovat společný víkend s pěti dalšími rodinami nebylo nikdy jednodušší!

Různé webové či mobilní aplikace nabízejí velmi jednoduché a uživatelsky přátelské prostředí, ve kterém můžete snadno vytvářet ankety, průzkumy, dotazníky. Můžete respondentům nabídnout výběr z možností, nebo otevřené otázky se vpisováním vlastních názorů, jak je to pro vás zrovna nejvhodnější. Můžete do dotazníku vložit i nějaký obrázek nebo video. Odpovědi se vám zobrazí ve formě grafu nebo tabulky.

Jaké aplikace nebo weby můžete využívat?

 • Rychlou anketu můžete na Facebooku nebo Twitteru vytvořit přímo ve svém statusu
 • Na zjišťování termínů je vhodný Doodle.com
 • Dotazníky se snadno vytvářejí v Survio.com; k dispozici je zdarma velké množství intuitivních šablon a placené rozšíření o některé pokročilé funkce
 • Další platformou pro dotazníky je Click4survey.cz, je k dispozici zdarma, i když ho používají i profesionálové
 • i-dotaznik.cz nabízí jednoduchou správu a lze jej stáhnout i do mobilu
 • MojeAnketa.cz nabízí k výsledkům hezké infografiky – tabulky, grafy apod.

Aplikace pro tvorbu dotazníků a anket nacházejí své využití i ve školách. Velmi populární je už delší dobu Kahoot, ale zajímavé možnosti nabízí i aplikace Plickers. Formou ankety u jednotlivých otázek a s využitím speciálních QR kódů učitel hned vidí, jak odpovídá třída jako celek, i statistiky jednotlivých žáků. Velkou výhodou je atraktivita těchto činností pro žáky i okamžitá zpětná vazba pro učitele. Co třeba nechat hlasovat žáky o termínu testu?

Jako všechno na světě, i online dotazníky mají svá rizika. Například hrozí, že se dotazník může dostat mimo určenou skupinu lidí a pak nejsou výsledky relevantní. Pozor si dávejte i na to, jak pokládáte otázky, protože jen na správně položenou otázku získáte použitelnou odpověď.

Více na této kartě, klikněte na ni:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments