FOTO: "Little Peeping Tom" od autora Le Yétiho. Fotka je licencována pod CC BY-NC 2.0

Rodina v síti: Jeden svět už nestačí. Otevřete se multimédiím, ať nejste u dětí za dinosaury

Co to jsou multimédia? Nemusíte si hned představovat něco tak technicky náročného, jako je třeba virtuální realita. Multimediální obraz vytváříte i vy sami, pokud například na sociální sítě umisťujete svoje fotky doplněné textem. Naše děti vyrůstají obklopené obrázky, zvukem a videem. Stíháte s nimi držet krok?

Zavzpomínejme teď na 90. léta. Kdo si chtěl natočit nějaké video, musel si sehnat kameru s kazetami a po natáčení pak zamířil do analogové střižny, kde se kopíroval obsah jedné kazety na druhou. A co fotky? Kupovali jsme filmy a platili za vyvolání každé jednotlivé fotky! Taky vám rodiče kladli na srdce, abyste si dobře rozmysleli, co fotíte, a nevyplácali zbytečně film na hlouposti?

Dnešní děti často svou první fotku vyfotí už v batolecím věku na mobilní telefon rodičů, a jak rostou, focení je baví víc a víc. Mnohdy už na prvním stupni vytvářejí různé prezentace, kam vkládají grafiky nebo videa. A nejpozději ve chvíli, kdy si založí profil na Instagramu nebo TikToku, se naučí natáčet a upravovat videa a fotky. Sociální sítě se prolínají s reálným životem a pomáhají nám vytvářet „svůj obraz“, který ukazujeme ostatním.

Jaké jsou výhody multimédií?

 • Děti fotografování, natáčení a multimediální tvorba obecně přirozeně baví. Když tvoří, netrénují si jen dovednost zacházení s foťákem nebo mobilem, ale také trpělivost, pečlivost a vkus.
 • Každý, kdo má alespoň trochu slušný telefon, se může stát tvůrcem. Další investice nejsou do začátku nutné, a proto se tvorbě mohou věnovat i děti, které například na pravidelné hodiny kreslení v ateliéru nemají peníze.
 • Když si dítě samo vyzkouší nějaké triky, snadněji pochopí, že všechny mediální obsahy je nutné brát s trochou obezřetnosti, a stane se odolnějším vůči manipulaci a reklamě.

A na co je dobré děti upozornit?

 • Ve chvíli, kdy veškerou pozornost soustředíte na vytváření svého mediálního obrazu, může se vám stát, že zapomenete žít svůj reálný, fyzický život. Lajky nejsou všechno!
 • Každý, kdo hodně sleduje sociální média, je ohrožen syndromem FOMO (Fear of Missing Out), který charakterizuje pocit, že ostatní žijí mnohem zajímavější život než on sám.
 • Je snadné se ponořit do tvorby a úpravy multimédií. Tak snadné, že můžete úplně zapomenout na čas. Možná vám pak ale zbude méně času vyrazit ven s nějakým kamarádem.
 • Velkým rizikem jsou do budoucna tzv. Deep Fake fotografie a videa. Obsah každého z nás může být zneužit a zmanipulován. Co to udělá s vnímáním skutečnosti a pravdy, to si nyní nemůžeme troufnout ani odhadovat.

Rodiče, nezaspěte dobu

Pokud vaše děti nejraději tráví čas sledováním youtuberů, možná nad tím jen kroutíte hlavou a snažíte se jim doporučovat věci, které „letěly“, když vy sami jste dospívali. To je ale chyba. Zkuste se překonat a podívat se někdy s dětmi na to, co je baví. Když budete oblíbence svých potomků jen shazovat, ztratíte jejich důvěru.

Poslední věc: nebuďte analogovými dinosaury. Naučte se alespoň základy úpravy fotografií (Photoshop) a tvorby videí (Windows Movie Maker, Premiere, DaVinci Resolve apod.). Možná vás to chytne a budete mít s dítětem společný koníček.

Více informací na této kartě, klikněte na ni: 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments