Rodina v síti: Starejte se o svou elektroniku, odvděčí se vám lepším výkonem

Ta dnešní elektronika nic nevydrží, hudráme často, když už zase náš notebook funguje jen připojený k elektrice a mobil se nám vypíná bez ohledu na naši vůli a přání. Jaké držáky byly ty naše stolní počítače a tlačítkové mobily – to si už dnešní děti ani nedokážou představit. Možná ne – ale třeba by pro nás dospělé měly pár tipů, jak se o svá zařízení lépe starat.

Není nic horšího, než když nám zkolabuje notebook uprostřed náročné přípravy na zítřejší prezentaci. Ovšem upřímně řečeno – málokdy se stane, že by se přístroj jen tak bez varování odebral do křemíkového nebe, pokud se o něj dobře staráme. Nevíte, jak na to? Zeptejte se svých dětí. Ty se obvykle v hodinách výpočetní techniky základy dozvědí.

 

Čistota – půl zdraví! A to i u notebooku a mobilu
V každé počítačové učebně světa pravděpodobně platí kardinální pravidlo: žádné jídlo a pití. Nejen, že hrozí vylití šťávy do klávesnice a případný úraz elektrickým proudem, ale žádné výpočetní technice nedělá dobře ani to, když mezi klávesami propadávají dovnitř drobečky.

Co se týče prachu, je situace podobná. Každý notebook i stolní počítač v sobě navíc má ventilátor, který stroj chladí. Ten ale se vzduchem nasává i prach. Možná to nevíte, ale každého půl roku byste si měli nechat ventilátor vyčistit, jinak se vám počítač bude přehřívat a například ve vedru se někdy i sám vypne. Pokud notebook někam přenášíte, pořiďte si na něj slušivý textilní obleček – nejrůznější pouzdra a „rukávky“ se dají koupit v mnoha obchodech nebo i ušít. Ochráníte tak svůj pracovní nástroj před zatoulanými drobečky v batohu či tašce.

Chcete-li provést u notebooku údržbu, nikdy nepoužívejte hadr a vodu. Zakupte si speciální ubrousky a spreje, které prodávají obchody s elektronikou a větší supermarkety.

Baterie, data, zálohování… aneb stokrát nic umořilo váš mobil!
Tu si stáhneme aplikaci, tady nějaký soubor, otevřeme přílohu mailu… a za pár měsíců se nestačíme divit. Mobil náhle hlásí nedostatek paměti, nezvládá se aktualizovat, zkrátka „zlobí“. Pokud se potížím chceme vyhnout, je třeba pravidelně odmazávat uložené soubory a sledovat i to, které aplikace skutečně využíváme, a ty ostatní bez milosti odstranit. Fotky a videa odesílejte na cloud, neskladujte si je v přístroji. Stejně to platí i pro notebook nebo počítač. Ztráta dat zamrzí, proto zálohujte – na externí disk nebo datové úložiště.

Co se výdrže baterie týče, ani s tou to nemusí být tak zlé, jak se mezi lidmi traduje. Dnes už není nutné nechat baterii úplně vybít, ale zato je vhodné s ní rozumně zacházet. Tedy, když jsem doma na wifi, nemusím mít zapnutá data. Pokud nepotřebuji navigaci, vypínám GPS. Bluetooth zapínám jen ve chvíli, kdy ho skutečně použiji. A pravidelně kontroluji, zda náhodou nemám na pozadí zapnuté některé aplikace, které jsou velmi náročné na spotřebu energie (a koneckonců i dat), jako je například Instagram.

Zapomeňte na reset nebo vypínání „natvrdo“
Zasekl se vám počítač nebo mobil a nevíte, co dělat? Vyčkejte, neztrácejte hlavu. Když budete zařízení často resetovat nebo natvrdo vypínat, hrozí mechanické poškození hardware. Snažte se takovým situacím spíš předcházet, než je potom ve stresu řešit.

Buďte laskaví i ke svým bateriím. Notebook mějte připojený k síti, pokud na něm pracujete doma. Mobil se snažte nabíjet bez pouzdra, aby se nepřehříval. Pamatujte, že největšími nepřáteli baterií jsou vedro, mráz a aplikace běžící na pozadí.

Buďte zkrátka ke svým přístrojům laskaví, udržujte je nabité, aktualizované a čisté. Odvděčí se vám lepším fungováním. A to nejlepší na konec – ušetříte peníze i přírodu.

Více na této kartě, klikněte na ni:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments