Kuchařky v lyžařských brýlích a za katedrou Křemílek s Vochomůrkou. Jak odlehčit atmosféru ve škole

Křemílek, medvěd nebo tučňák. Takové postavy zabydlely poslední únorový týden sborovnu základní školy Pavlovská v Brně. V pražské ZŠ Mohylová zas kuchařky a kuchař vydávali celý týden jídla v lyžařském oblečení. „Taková akce vždycky propojí celou školu. Je fajn něčím na pár dní společně žít,“ říká Ivana Binková, zástupkyně ředitele ZŠ Pavlovská.

Celou akci vymysleli a zorganizovali deváťáci.

V pondělí je den povolání, v úterý se jde za pohádkové postavičky, středa je pyžamový den, ve čtvrtek se mění pohlaví a v pátek přichází na řadu zvířata. „U nás ve škole máme podobné oživující akce rádi. Na jaře máme takzvaný divadelní týden, to je už asi dvacetiletá tradice. Denně se hrají představení – v 8 ráno pro naše děti, v 10 pro školky z okolí a večer pro rodiče a veřejnost. Nebo pořádáme barevné dny, kdy chodíme všichni oblečení do jedné barvy,“ popisuje Ivana Binková.

A přiznává, že děti takové akce trochu rozdivočí. „Pobíhají po škole a zjišťují, co si kdo oblékl. Ale proto to děláme – přináší to odlehčení, uvolnění, společně se zasmějeme, a to je fajn,“ říká zástupkyně ředitele.

Výčet pozitiv tím ale nekončí: týden masek organizují deváťáci spolu se školním parlamentem. Vymyslí zadání, vyrobí plakátky, rozvěsí je po škole. Pak musejí jít sami příkladem v kreativitě. Během týdne masek také obcházejí školu a každému, kdo se převlékl, dají bonbon.

Právě v tom je největší přínos akce: třídy se propojí, příležitost k hovoru dostane i prvňák s deváťákem. Podle odborníku jsou takové společné aktivity napříč ročníky tou nejlepší prevencí šikany.

Aby byly natěšené, co je ve škole čeká

Osazenstvo kuchyně vše připravilo…

Kuře po curyšsku, ryba s dijonskou omáčkou, vídeňský řízek s rakouským salátem. V Týdnu alpské kuchyně v základní škole Mohylová bylo hlavním cílem zatraktivnit dětem jídlo. Přiblížit jim zahraniční kuchyně, které ještě neznají. A když jsou v jídelně opřené boby, lyže a pan kuchař má na sobě šponovky a lyžařské brýle, samozřejmě je taky sranda.

Ani na ZŠ Mohylová není alpský týden v jídelně ojedinělou oživující akcí. Hned týden na to chystají velkou velikonoční výstavu. A pak jsou zvláštnosti, které jsou tu běžnou součástí každého dne – třeba to, že třída má na starost šest morčat, o něž se stará od krmení až po návštěvu veterináře. Na zahradě školy mají slepice, králíky a ovce. O velké přestávce chodí na zahradu – kluci hrají fotbal, holky skáčou panáka a každý den má někdo službu na hlášení ve školním rozhlase – někdo řekne básničku, jiný vypráví vtipy.

Všechny mají společný jmenovatel: „Aby se děti do školy těšily. Aby byly natěšené, co je tam zase čeká. Nejedeme na výkon, první tři roky určitě ne. Na prvním místě je radost z poznávání a z toho, že se tady spolu všichni potkáváme,“ říká ředitelka Martina Štychová.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments