Co je hoax, jak pracují novináři a jak se pozná manipulace? Zjistíte v nabitém rozcestníku o mediální výchově

Poslední průzkum toho, jak jsou na tom čeští středoškoláci se znalostmi o médiích, neukázal nic moc povzbudivého. Více než polovina z nich neví, která média jsou veřejnoprávní, a stejné množství studentů nerozezná zprávu od komerčního sdělení. Pokud by se vám zdálo, že i vaše dítě má rezervy, pomoci vám může nový web věnovaný mediální výchově.

Učitel mediální výchovy Michal Kaderka

„Mnoho lidí ani neví, co to mediální výchova je. Jejím smyslem není vtloukat dětem, co je pravda a co lež ani zkoušet je ze seznamů povolených a zakázaných webů,“ vysvětluje autor webu svetmedii.info, učitel Michal Kaderka, proč portál vytvořil.

„Jak fungují média, jaká je práce novinářů, jak poznat, když noviny lžou? Jakou mají média vliv na společnost?“ vyjmenovává Michal Kaderka, co všechno probírá se svými studenty na Gymnáziu Na Zatlance.

Na jeho webu najdou vše podstatné učitelé i rodiče. „Mohou si v kalendáři najít příležitost, jak se vzdělat, nebo si otevřít některý z mnoha odkazů na pořady, které se médii zabývají.“

Co třeba si ve hře Bad News zahrát na propagandistu, jehož cílem je šířením dezinformací získat co nejvíce followerů? U ní si hráči pocvičí i angličtinu. Českou verzi vytvořil Český rozhlas. Na webu Bez faulu se lze pocvičit v tom, jak správně argumentovat v diskusích. Základy mediální výchovy poskytne třináctidílný vzdělávací pořad České televize Být v obraze.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Sárközi
Radek Sárközi
2 let před

A nebo navštivte mnohem zajímavější a obsáhlejší web :-) http://www.ctenarska-gramotnost.cz

Lea
Lea
2 let před

Děkuji redakci za uveřejnění tohoto nového Webu,který jsem neznala.Je tam spousta informací,ráda se ,jako starší ročník,něčemu přiučím.

umfa
umfa
2 let před

Mnoho užitečného v této oblasti dělá Česká televize. V poslední době třeba díky hodně diskutované reportáži ze “Zpráviček” o údajné okupaci Palestiny Izraelem. Krásně se na tom dá dětem vysvětlit, co je to fake news, jak vypadá pokus o manipulaci veřejným míněním a demonstrovat, že ani to, co je v televizi, ještě zdaleka nemusí být pravda. Děti jsou vnímavé, stačí jim jednou ukázat a další případy už rozpoznají samy.