Existuje představa, že jsou nutné pro motivaci žáků. Ale možná je to spíš naopak, říká Jan Kršňák. FOTO: Archiv Jana Kršňáka

Jan Kršňák: Nevystavujte své děti na sociálních sítích. Může se to obrátit proti nim

Děti fotografujeme a natačíme neustále. Ve všech situacích. Hned u porodu tatínkové postávají se zaostřeným objektivem. Prst na spoušti jim pomáhá zachovat rovnováhu. Bez aparátu by cítili nervozitu z bezmoci nastávajících otců. Jsou to běžné pocity nového rodiče. V naší době se naštěstí mohou opřít o moderní technologie. Po porodu následuje sdílení novorozeněte na sociálních sítích. Pak už se dokumentární činnost rodičů nikdy nezastaví, takže dnešní děti jsou nejzdokumentovanějšími bytostmi všech dob.

Ptáte se svých dětí, zda-li jim nevadí, že je neustále fotografujete? Žádáte jejich svolení s publikací jejich fotografií? Cokoli se na síť nahraje, už nikdo nikdy neodstraní. Přestože jsou obrazy na Facebooku nebo Instagramu na vaší zdi, nepatří vám. Patří Facebooku, který se živí tím, že je prodává. Z vašich dat, komentářů a obrazů chytré počítače vypočítavají váš psychologický profil. Ty se také prodávají. Už dnes řada zaměstnavatelů během přijímacích pohovorů zohledňuje i činnost uchazeče na sociálních sítích.

Připadá nám nezdravé, že mladí používají digitální technologie v takové míře. S chytrými telefony v kapsách jsou na síti prakticky nonstop. Uvedli jsme je tam my, jejich rodiče. Děláme z našich dětí herce. Nedivme se tedy, že tak přirozeně vystupují v tom nekonečném filmu, který nikdy nekončí a není na něj potřeba chodit do kina, protože ho dávají doma, ve škole i v metru. Mnoho dětí dnes sní o práci youtubera. Mají pocit, že svým obrazem mají co říct. Jsou to digiděti. Děti vychovávané v záři obrazovek našich chytrých telefonů. Každý telefon je dnes kamerou, což by v době našeho dětství znělo zcela nepochopitelně. Ve 20. století telefony vydávaly zejména chrčivé zvuky.  

Přestože jsou obrazy na Facebooku nebo Instagramu na vaší zdi, nepatří vám. Patří Facebooku, který se živí tím, že je prodává. Z vašich dat, komentářů a obrazů chytré počítače vypočítavají váš psychologický profil.

Výsledkem budou generace zvyklé být fotografovány a natáčeny. Brzo nikomu nepřijde zvláštní, že někdo cizí pracuje s jeho obrazem. Každý bude moci upravit a sdílet vaši tvář, vaše poodhalená ňadra, vaše neintimnější momenty. Protože posílat svým láskám hanbaté fotografie se v adolescentních milostných vztazích stává normou. Pro nás je to něco nepředstavitelného, ale pro děti fotografované od kolébky, jde o zcela přirozenou součást jejich života.

Často se v kontextu rozšiřujících se médií zmiňuje Sokratova obava z psaného slova. Tvrdil, že písmo připraví lidstvo o schopnost paměti. Přesně to se stalo. Dnes už nikdo není schopen zapamatovat si celého Homéra a odrecitovat jej z hlavy. Možná, že s rozšířením audiovizuálních technologií ztratíme vlastní obraz. Jaké to je, mít tisíce fotografií ze svého života, ale nemít obraz sama sebe?

Jan Kršňák se zabývá inovativním školstvím, intuitivní pedagogikou a tématem digitalizace společnosti (digideti.cz). Vede zklidňující besedy a semináře pro rodiče a učitele. Je spoluautorem knih Jak se učí živě? (2018) a Kdyby lidi byli stromy (2020).

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
3 let před

je to hezky napsané, jen se obávám, že nebude-li zde existovat zákon, který zakáže rodičům zveřejňovat fotografie svých dětí (do 18 let) na sociálních sítích, tak se nestane zhola nic. ale je možné, že se v budoucnu tyto děti začnou bouřit a budou ve velkém žalovat svoje rodiče :). kdo ví ….
rozhodně je nutno říci, že počínaní rodičů je velmi, velmi krátkozraké …