Fany a pes: Kaskáda dobrodružství z doby těsně před pádem železné opony. Poetická, věrohodná, krásně animovaná

Ve dvoře činžovního domu stojí mohutný strom, ve větvích je zabudovaný domek, jaký by si přálo mít každé dítě, i když už je dávno dospělé. V domku se svítí a někdo tam je, někdo veselý. Tahle skoro pohádková idylka se odehrává v Lipsku, když bylo město ještě součástí NDR, je léto roku 1989. Zoom a vidíme dvě skotačící holky, dvě velké kamarádky, šťastné a bezstarostné. Jen malý mráček tu je: Sophie druhý den ráno odjíždí s maminkou na výlet do Maďarska, zatímco Fany zůstává doma a do konce prázdnin se s ní neuvidí. Aspoň jí bude zatím hlídat psa Sputnika…

Někdy to vypadá, že soukromý život a velké dějiny spolu nesouvisejí, ale tohle vždy platí jen dočasně. Fany čeká, ale Sophie nikde, a školní rok už přece začal. A pak se dozví, že nápadně naložený trabant jí kamarádku neodvezl jen na pár dní, ale do emigrace. Maďarsko je jen přestupní, jedou za tetou do Západního Německa.

Stovky, tisíce takových trabantů jely do Maďarska přes české kopečky, jak hezky ilustruje jedna ze scén filmu. „Proč odjely?“ ptá se rozhořčeně Fany maminky, které má za zlé, že jí nic neřekla, i když o plánu věděla, nebo spíš něco tušila. Nejdřív spíš nechápe, co ji od kamarádky oddělilo („kvůli nějakým banánům by určitě neodjely!“), ale postupně, v jakémsi iniciačním procesu, který je zároveň napínavým dobrodružstvím, jí to začíná docházet. Ve své snaze Sophii znovu vidět a předat jí psa totiž narazí na každém kroku. Ale má odvahu a taky nového kamaráda…

Krásně animovaný a na dnešní dobu nezvykle pomalý film, který se líbí dětem a dojímá rodiče. Třeba pro silné kolektivní scény, kdy se zástupy lidí pomalu sunou jedním směrem a volají po svobodě, a je v tom souznění a jednota. Tohle jsme zažili.

Z recenze na ČSFD: „Fany a pes je skvělý film. Je to příběh pádu Berlínské zdi dětskýma očima. Animace (česká strana se postarala o key animation) je překrásná, často se vycházelo z reálných fotografií a lokací…“

Prezentace distributora: „Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků…“

Film, který finančně podpořil i český Státní fond kinematografie, natočili němečtí režiséři Ralf Kukula a Matthias Bruhn podle stejnojmenné knihy s názvem Fritzi: zázračná revoluční pohádka spisovatelky Hanny Schott. Kniha letos vyjde i u nás, pod názvem Fany byla při tom.

Podívejte se na upoutávku:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments