Z džusů je spousta odpadu, dejte nám radši ovoce, vzkázaly děti dodavateli. Školní ekotým v akci

Školáci ze Základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu se přesvědčili, že ozvat se má smysl. Nelíbilo se jim, že jim krabičky z ovocných džusů zahlcují odpadkové koše ve škole. I když jim chutnají, zkusili se ozvat dodavateli, jestli by místo džusů nemohli dostávat ovoce. A dobrá věc se podařila.

„Spočítali jsme, že tím za školní rok ušetříme přes dva tisíce kartonových krabiček s přilepeným brčkem,“ popisuje učitelka Andrea Tláskalová.  Její svěřenci ve školním ekotýmu se zabývají odpady, jejich zpracováním a také evidentně rádi počítají. Protože došli až k milionům! „Ano, kdyby se k nám přidala polovina základních škol, tak by se během roku ušetřily celé čtyři miliony obalů,“ vysvětluje učitelka.

Škola, kam chodí 340 dětí, dostávala v rámci programu ministerstva školství a tělovýchovy Ovoce do škol od dodavatele nejen ovoce, ale i džusy. „Odpadkové koše byly po dovážce pitíček plné a dětem to vadilo. A tak jsme si to zanalyzovali: zabývali jsme se nejen ekologickou stránkou obou položek, ale i zdravotní, výživovou, ekonomickou – náklady na dopravu, spotřebu vody…“ vzpomíná učitelka. Děti pak jednotlivá kritéria známkovaly a jednoznačně nejlépe dopadlo ovoce – je nejzdravější, nejekonomičtější i nejekologičtější – i když se všichni shodli na tom, že džusy jim moc chutnají.

Rozhodli se tedy, že zkusí vyjednat, aby místo džusů dostávala škola ovoce. Inspirovali se postupem základní školy z obce Plesná ze západních Čech, kde také děti odmítly džusy v krabičkách. „Náš ekotým se tím zabýval v rámci tématu Šetrný spotřebitel,“ říká učitelka Alena Jelínková, která ve škole ve dvoutisícové obci koordinuje enviromentální aktivity.

A tak šetrní spotřebitelé nejen z Plesné, ale o pár dní později i ekotým ze Zbirohu odeslali dopis do Prahy na Státní zemědělský intervenční fond, který projekt Ovoce do škol zaštiťuje. Odpověď byla vstřícná – škola si může s dodavatelem, firmou BOVYS, domluvit individuální podmínky.

A tak se také stalo. Děti ve Zbirohu i v Plesné od letošního jara dostávají jen ovoce. „I pan řidič, který k nám dodávku vozí, byl rád, protože banány jsou lehčí než krabice s pitíčky,“ směje se Andrea Tláskalová.

„Vždy se snažíme vyjít školám vstříc. A velice nás těší, že se najdou takové děti, kterým záleží na životním prostředí stejně jako nám. Ovoce a zeleninu totiž posíláme ve vyměnitelných obalech – přepravkách – aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší,“ uvedl Miroslav Vrba za firmu BOVYS, která ovoce i džusy do škol distribuuje.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara
3 let před

Dobry den, je tato super akce deti soucasti nejakeho projektu? Ekoskola? Nebo jen na skole ve zbirohu nekdo tento tym slozil a pracuji jak chteji ?diky