ilustrační foto: Jiří Sedláček

Nevíte nic o youtuberech? Nemáte-li doma teenagera, nevadí. V opačném případě si raději doplňte znalosti

Chodíte na Youtube přehrát si sem tam nějakou písničku a zcela vám uniká, že tam existuje svět novobodobých celebrit, kluků a holek (a jiných bytostí) zdánlivě odvedle, kteří vysílají do éteru, co je napadne? Pokud nemáte děti, které tato videa hltají, můžete je ignorovat dál. Jinak je ale lepší nechat se trochu zasvětit. Nejlépe od vlastního dítěte. Tady je pomůcka, než s tím začnete.

Vymýšlet zábavu pro teenagery dospělým nikdy moc nešlo. A tak se toho chopili sami teenageři. Umí to, co další děti baví, ať už to z pohledu dospělého vypadá jakkoli.

Děti své youtubery milují. Když je vidí, jak k nim promlouvají ze svého pokojíčku, který vypadá skoro jako ten jejich, je to, jako kdyby seděly u něj doma na gauči. Iluze blízkosti je dokonalá. Populární youtubeři navíc vypadají velmi reálně až obyčejně, na rozdíl od jiných celebrit, prostě kluci a holky odvedle. Sledovat videa takového youtubera je trochu jako účastnit se jeho úspěchu a popularity. Skoro jako já, jen o chloupek průbojnější, o chloupek nápaditější. Vzor, který ve vás vzbuzuje naději. Někdy se navíc od něj dozvíte i zajímavé věci.

Na to ovšem na Youtube není záruka. Není youtuber jako youtuber.

Youtubeři se dají klasifikovat různě. Někteří točí videa na různá témata, takzvané vlogy (videoblogy), jiní se natáčejí, jak hrají počítačové hry. Speciální kategorií jsou tutorials neboli návodná videa pro dívčí publikum, třeba jak se malovat nebo oblékat. Někdy se jim taky říká fashion vlogy.

Pro rodiče je ale důležitější jiná klasifikace. „Existují dobří youtubeři, od kterých se vaše děti mohou i něco naučit, youtubeři, kteří nejsou moc užiteční, ale ani moc škodliví, a youtubeři, které byste jako společníky pro své děti nechtěli,“ říká internetový publicista Daniel Dočekal, který se zaměřuje na rizika internetu pro děti. Výzva pro rodiče, jehož dítě sleduje youtubera z kategorie č.3: jak ho přesunout k youtuberovi kategorie č.1?

„Nejdříve vůbec musíte vědět, co vaše dítě na internetu a konkrétně na Youtube dělá,“ radí Dočekal. „Udělejte si na to čas, neschovávejte hlavu do písku, projevte kamarádsky zájem, nevyslýchejte, ptejte se, zajímejte se,“ dodává.

A co dělat, když s hrůzou zjistíte, že se vaše dítě dívá na sprostě mluvící osobu s přezdívkou Fatty Pillow, což nechcete, jak se to stalo samotnému Danielu Dočekalovi?

„Dejte si pozor, abyste svou panikou nezpůsobili víc škody než užitku,“ říká Dočekal. „Taky jsme se ženou řešili, zda máme přistoupit k tvrdému zákazu, ale nakonec jsme se rozhodli vsadit na jednu podstatnou věc, která hraje ve prospěch rodičů a zdravého rozumu. Pokud je dítě normální, na tyhle typy videí se dlouho dívat nevydrží. I našeho syna to naštěstí po pár měsících přešlo.“

Rodiče dětem jistě mohou vysvětlit, proč se jim nelíbí, co sledují, ale se zákazy by měli zacházet opatrně. Chytrý telefon má 95 % dětí ve věku 13-17, většina s internetem. Nosí si ho pořád s sebou i tam, kde nejsou rodiče. Doba strávená online se navíc dramaticky zvyšuje. Velká část teenagerů je k telefonu prakticky přirostlá. A to zákazy obsahu, který se vám nelíbí, ani výčitkami nezměníte.

Více rad na této kartě:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Scarabeus
Scarabeus
1 rok před

Obzvlášť fajn by bylo zdůraznit, že je pořád dost teenagerů, kterým při slově youtuber naskakuje husí kůže a asociuje slovo tubera… No nic, hlavně neškatulkovat:)