Pozor! Tohle vám politici a média tají! Internet je studnicí faktů a informací – a také lží

Různé lži a polopravdy mezi sebou lidé šířili odjakživa. Dříve jim to ale dalo více práce. Anonymní prostředí počítačové sítě a velký dosah dnes pseudozprávám umožňuje masové a bleskové šíření, s náležitým dopadem na to, co si lidi myslí. Rozlišovat zdroje na internetu se stalo životně důležitou kvalitou a učit to druhé, zejména děti, prakticky nástrojem na přežití. V době internetu ještě víc než dřív platí – důvěřuj, ale prověřuj. A čím dříve se to děti naučí, tím lépe pro ně.

Možná už jste to slyšeli taky. V Bruselu se připravuje zákaz hlásky Ř a česká média o tom neinformují, protože jim za mlčení platí známy finančník a mecenáš George Soros. Nebo vám možná volala rozčilená babička, které přišel e-mail s tajnou informací o tom, že se Česká republika chystá radikálně snížit důchody a mateřskou, aby měla kde vzít peníze na podporu rodin uprchlíků, co ani žádní uprchlíci nejsou.

Internet jeho vynálezci původně chtěli využívat k výměně vědeckých informací. Od té dob uplynula už spousta let (ARPANET, akademický předchůdce internetu, byl spuštěn v roce 1969 a odpojen v roce 1990) a využití počítačových sítí se rozšířilo tak, že z toho jde „otcům zakladatelům“ určitě hlava kolem, jestli se na to z nebe dívají.

Hoaxy, fake news, manipulace
Mnozí lidé moc a sílu internetu zneužívají k šíření nenávisti a lží. A mnoho z nich to dělá nevědomě, možná si dokonce myslí, že šíří pravdu.

Pojďme se podívat zblízka, čím vším je internet zamořen. Manipulace, dezinformace, hoaxy a fake news. Vezměme to popořádku.

U manipulací a dezinformací jde o reálné události, skrze něž jsou ale lidem podsouvána jiná, často zavádějící a nepravdivá sdělení. Hoaxy jsou lživá a poplašná sdělení, obvykle doprovázená výzvou, aby si je lidé nenechávali pro sebe a šířili je dál. Jejich typickým znakem je, že se nedají nijak ověřit. Fake news jsou potom zprávy, které se tváří jako klasické zpravodajství, ovšem jsou vymyšlené.

Některé lži a polopravdy se na internetu šíří s cílem pobavit. Další ale chtějí šířit strach, nenávist a nedůvěru v instituce, rozdmýchávat rasismus a naznačovat lidem, že demokracie je přežitek. Jak to může dopadnout, je vidět na příkladu „prvního českého teroristy“, seniora Jaromíra Baldy. Podléhal dezinformacím a fake news a pak šel a dvakrát se pokusil vykolejit vlak. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo, seniora čeká psychiatrická léčba a několik let vězení.

S internetem je potřeba umět dobře zacházet
Ten, kdo si fakta ověřuje, naučí se dobře pracovat se zdroji. Bude schopný vyhledávat skutečně relevantní informace a čelí menšímu riziku, že uvěří nepravdě. Bude i lépe vybaven na to, aby odhalil skrytá komerční sdělení.

Děti mívají ve škole alespoň čas od času hodiny mediální výchovy, v nichž by se měly tyto kompetence naučit. Otázkou je, jestli to umějí samotní učitelé. Na nich je ta hlavní odpovědnost, kromě rodiny, aby děti lži na internetu naučily rozpoznávat.

Ve škole i v rodině:

 • Kupte si společně časopis, podívejte se na zprávy, a potom srovnejte, jak se o událostech referuje na různých webech. Rozdíly jsou někdy až zarážející.

 • Nechte děti číst i delší články v různých časopisech pro jejich věkovou skupinu a povídejte si o nich. Zkuste si fakta a informace, která objevíte, společně ověřovat na internetu a dohledávat si k nim něco dalšího.

 • Čtěte spolu zprávy na internetu a mluvte o nich.

Více na této kartě:

Rodina v síti
aneb jak ze špatného pána opět udělat dobrého sluhu

Všichni jsme v síti. Technologie nás lákají, obohacují, ale taky obepínají až škrtí. Jakou cestu volit, abychom děti ochránili před riziky, která dnes potkají online spíš než v temném lese? A jak jim být dobrým příkladem?

V této nové rubrice se budeme věnovat technologiím ve vztahu k výchově a vzdělávání. Články doprovázejí karty s koncentrátem dobrých rad a tipů, které si můžete vytisknout a pověsit na dveře nebo aspoň uložit do složky a pak se k nim vracet. A komiks pro odlehčení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
1 rok před

V Evropě je jeden národ, který se vyznačuje (či spíše vyznačoval) intenzivním čtením novin: Srbové. A to i v zahraničí, pokud se tam odstěhovali. Srb si koupil ne jedny noviny, ale několik různých. Jestli to platí ještě dnes, to nevím.

Na internetu není ani tolik lží, jako spíš nesmyslů, nepravd nebo zavádějících tvrzení – a to včetně Wikipedie. Na internet si může napsat kdokoli cokoli, a ne pouze odborníci na danou problematiku.

A co se týče novin a jejich lhaní – to existovalo dávno před vznikem internetu.

Na internetu jen pokračuje to, co už existovalo dříve.

Václav
Václav
1 rok před

Nechápu nadpis. To jako, že nám politici a média tají, že někteří lidé šíří polopravdy a dezinformace a že k tomu využívají dokonce i internet? A netají nám naši politici třeba také to, že zítra vyjde Slunce?? Jak nám někdo může tajit to, co vědí snad všichni, je mi záhadou.

Chápu, že zde nejde o nějakou cílenou dezinterpretaci, ale bombastické titulky jsou devizou bulváru, nikoliv seriózních médií. Neměli byste se k nim snižovat. Jedním ze znaků, podle kterých se dá poznat, zda se médiu dá důvěřovat, je totiž i to, zda se snaží o seriózní nebo bombastické zpravodajství…

umfa
umfa
1 rok před

Fake news nevidím jako velký problém. Chytří lidé si rychle najdou obecné vzorce jak nepřímo rozpoznávat “fejky”, i když zrovna nejsou z jejich oboru a nemohou je identifikovat přímo podle faktů. No a ti hloupí … přiznejme si, na těch zase tak moc nezáleží. Směrování společnosti určují asi tak 3 procenta lidí a ti se ve změti fake news docela slušně orientují :-)