Zakázané vzdělávání: Je dnešní škola něco jako Platónova jeskyně?

Co když je dnešní škola podobná jeskyni z podobenství řeckého filozofa Platóna? Lidé, kteří ji obývají, vidí a poznávají  svět  jen jako stíny promítané na stěnu. Vlastně to má se světem venku málo společného.

Současná škola  je střižená podle pruského vzoru osvíceného absolutismu, který poddaným nabídl benefit vzdělání výměnou za loajalitu a poslušnost. Vyzdvihovala se disciplína a sebezapření. Jsou to stále ještě hlavní hodnoty, na kterých má stát vzdělávání dnes? A co radost z učení a poznávání? Pohyb, příroda? Může škola bavit?

Co je na tradiční škole – která není zas tak tradiční, jak by se zdálo, neboť  byla zavedena před ani ne třemi sty lety – dobré a užitečné (učitelé!) a co by nebylo marné vyměnit za něco jiného?

Ve filmu Zakázané vzdělávání živě mluví učitelé, rodiče i žáci zemí Latinské Ameriky a Španělska. Dokument již vidělo deset miliónů lidí. Pokud vy ještě ne, podívejte se na něj, s otevřeným srdcem, a podělte se s námi o svůj názor  na školu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
3 let před

Dokument jsem viděla už před nějakým časem,ale obávám se,že pro většinu rodičů a zřejmě i pracovníků MŠ je v oblati scifi.Mě se líbí,ale nemusíme chodit tak daleko. I u nás je spousta „osvícených“ odborníků,kteří už delší čas přednáší,publikují,někteří i zakládají různé školy.I Vaše stránky do tohoto výčtu počítám.Jen nechápu, proč je pro tyto názory „hluché“ naše ministerstvo školství.