Bratři Lví srdce: Strhující příběh pro děti od slavné Astrid Lindgrenové, který byl za totality zakázaný

Tak jako mnoho dalších dětí, i já jsem ráda jako holka četla knížky Astrid Lindgrenové, hlavně  Děti z Bullerbynu a Ronju, dceru loupežníka. Dělá mi radost, že je mají rády i moje děti. Díky nim jsem ale poznala ještě jednu knížku této spisovatelky, kterou jsem v dětství nečetla. Za totality byla totiž zakázaná. Je to kniha Bratři Lví srdce. Silný příběh o lásce dvou bratrů, kteří společně putují do světů po smrti, a vysvobodí tak celou zemi ze spárů tyrana. Je to o smrti,  zradě, bezmoci, a zároveň o naději, odvaze a věrnosti.

Tereza Puldová doporučuje svou oblíbenou dětskou knihu, kterou četla až jako maminka.

Kniha je určena čtenářům od osmi let, ale četla jsem ji už s předškoláky a pohltila i mě. Některé části jsem dokonce oplakala.

Píše autorka o totalitní společnosti nebo jen rozvíjí dobrodružný fantazijní svět malých hrdinů? Nebo se v podtextu zabývá tím, jestli existují další životy a smrt je pouze přestupní stanicí? Ať už to Astrid Lingrénová myslela jakkoliv, napsala to geniálně. Knihu považuji za nestárnoucí mistrovské dílo, ke kterému se budeme doma ještě mnohokrát vracet. Dětem se navíc kromě dobrodružného příběhu moc líbí ilustrace (od Františka Skály).

Ukázka z knihy: “Budu vám povídat o svém bratrovi, který se jmenuje Jonatán Lví srdce. Moje vyprávění vám bude možná připomínat trochu pohádku a trochu strašidelný příběh, ale přitom všechno, co vám řeknu, je pravda pravdoucí. Jenže to víme jenom já a Jonatán.

Jonatán se nejmenoval vždycky Lví srdce. Příjmení měl stejné jako maminka a já. Jmenoval se Jonatán Lev. Já se jmenuji Karel Lev a maminka Sigrid Lvová. Náš tatínek se jmenoval Alex Lev, ale odešel od nás, když mi byly dva roky. Odjel na moře a od té doby jsme o něm neslyšeli. Řeknu vám tedy, jak se přihodilo, že z mého bratra se stal Jonatán Lví srdce.

A vypovím vám i všechny podivuhodné věci, které se staly potom. Jonatán věděl, že brzy umřu. Věděli to určitě všichni kromě mě. I ve škole to věděli, protože za posledního půl roku jsem tam ani jednou nebyl, jenom jsem pořád hrozně kašlal a musel jsem ležet doma v posteli. Všechny paní, kterým šije maminka šaty, to taky věděly, protože jedna z nich o tom s maminkou mluvila, když si myslely, že spím, a netušily, že všechno slyším. Já ležel přitom jen se zavřenýma očima. A nechal jsem je zavřené dál, protože jsem nechtěl, aby poznaly, že jsem slyšel tu hroznu věc, že brzy umřu.”

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích a nyní je se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem na mateřské dovolené.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
2 let před

Tableta knížka se mi do ruky nedostala, ale koupila jsem svému synovy knihy o Madince a četl je s velkým zájmem. Já jsem si je přečetla až teď a věřte, že mi ty příběhy taky hodně daly a to už jsem v pozdějším věku. Je to autorka, která má co říct a předat.