Ilustrační foto: Kateřina Lánská

Čtení pomáhá: S kým tančil Harry Potter na vánočním plese? Otestujte si své literární znalosti a přispějte těm, kdo to potřebují

Co pořád dělat v karanténě? Číst! A pomáhat. Obojí najednou lze dělat v projektu Čtení pomáhá. Každý školák získá 50 korun za každou knihu, kterou přečte, a může si vybrat, kterému dobročinnému projektu ji věnuje. Pomáhat nikdy nebylo snazší. A příjemnější. A když už nic jiného, seznam knížek slouží jako inspirace, co dobrého s dětmi otevřít.

Jaké je pravé jméno Rampepurdy z Bylo nás pět, s kým tančil Harry Potter na vánočním plese, nebo jak se jmenoval krutý lupič z loupežnické pohádky Karla Čapka? Takové otázky musí zodpovědět každý čtenář, aby získal virtuální padesátikorunu, kterou bude moci věnovat na charitu.

Projekt, jehož cílem je přenést pozornost dětí od počítačových her a sociálních sítí zpět ke knihám a zároveň pomáhat potřebným, nedávno oslavil už devět let existence, ale neuškodí si ho připomenout právě teď, kdy máme víc času na čtení.

Králem charity je Harry Potter. Foto: archiv projektu Čtení pomáhá

Čtením se každoročně vydělá pro ty, kteří to potřebují, deset milionů korun. Více než čtvrt milionu dětských čtenářů přečetlo už 1,2 milionů knih. V současné době si děti mohou vybrat, jestli přispějí na zvedací systém pro vozíčkáře, speciální přípravu asistenčního psa, operaci očí pro děti v Etiopii anebo třeba soutěž pro nejlepší učitele Global Teacher Prize.

Knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1.–5. třída, 6.–9. třída, střední škola). V každé z nich je k dispozici minimálně 120 knih k výběru a stále přibývají další. Knihy vybírá odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. „Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom počítačové gramotnosti dnešních internetových dětí. Myslím si, že i ony mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí,“ říká Zdeněk Svěrák.

Testové otázky jsou celkem obtížné a zaměřené na detail. Víceméně je nelze obelstít, aniž člověk knížky opravdu četl. Na každý test je časový limit pět minut, každou knihu je možné testovat pouze třikrát. Po třetím neúspěšném pokusu se test zablokuje, a čtenář se k němu může vrátit až za týden.

Seznam knih lze chápat rovněž jako inspiraci, které knihy číst. A také jako zrcadlo popularity: Děti z Bullerbynu už vydělaly neziskovým projektům více než milion korun, Povídání o pejskovi a kočičce dvakrát tolik, a díky sérii Harryho Pottera získali potřební skoro deset milionů korun.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments