Co prožívá dítě, které rodiče poslali přes hranice, aby mu zachránili život? Příběh Wintonových dětí v divadelní hře – pro děti

Když devítiletá Hana vystoupila v létě roku 1939 v Londýně z vlaku, čekali tu na ni noví rodiče a nový domov. Co prožívala ona a další židovské děti, kterým Sir Nicholas Winton pomohl uprchnout z okupovaného Československa? Jak dokázaly komunikovat v prostředí, kde nikdo nemluví jejich jazykem? Představení Přes hranice pro děti od osmi let evokuje situace, které si dnešní česká rodina stěží umí představit.

Autorka divadelní hry Michaela Váňová několik let hostovala v českých školách v zahraničí a učila děti češtinu pomocí divadla. Setkávala se tam s dětmi z českých rodin, které se náhle ocitly v cizojazyčném prostředí – většinou proto, že rodič přijal za hranicemi pracovní nabídku – a jejich možnost komunikovat v rodném jazyce byla najednou radikálně omezena. Hledala způsob, jak jejich pocity ztvárnit v divadelním představení, a narazila na deníky takzvaných Wintonových dětí. V nich se jako silný motiv často objevoval právě moment náhlého zjištění, že jim nikdo nerozumí. Stejný stres často zmiňují i děti z vietnamských a jiných cizojazyčných rodin, které se usadí v Česku.

Michaela Váňová se situaci snaží přiblížit i dětem, které ji nikdy nezažily. Autorka vystudovala herectví i učitelství a zajímá ji propojování pedagogiky a divadla. Se svým představením cestovala po zahraničí. Hrála na českých školách, nejrůznějších konferencích nebo třeba v domově pro přeživší holokaustu. Představení je inscenováno celé v češtině, a to i na místech, kde většina publika česky nemluvila, a musela se tak spolehnout na jiné výrazové prostředky.

V České republice se teď INSCENACE přes HRAnice hraje zejména ve školách. Součástí je pak diskuse a nejrůznější aktivity. Děti z publika se můžou zkusit vcítit do postav, hledají a znovu přehrávají nejsilnější momenty příběhu. Protože většina malých diváků má o vyhlazování Židů jen kusé nebo dokonce žádné informace, můžou se Michaely doptat na cokoliv, co je zajímá. Představení je určené dětem od osmi let.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments