„Já budu mluvit, vy budete mlčet“. Přednáška pracovníka věznice v roli preventisty pro žáky devátých tříd, která vyvolala haló

Město Semily vyvěsilo na svou FB stránku krátký záznam z přednášky pro poslední ročník základní a první ročník střední školy o prevenci kriminality a sociálně patologických jevů – a to přitáhlo velký  zájem. Namísto obvyklých 10-20 lajků u příspěvků o mytí lávky nebo novém parkovišti nasbíral tento post za tři dny skoro 500 lajků a 900 sdílení. Tříminutové video shlédlo 74 000 uživatelů. Co vzbudilo takovou pozornost?

Pracovník věznice ve Valdicích Pavel Kuřátko v roli preventisty na záznamu promlouvá k dětem způsobem, který mnohé pobouřil. Lidé se v komentářích pod videem pohoršují nad tím, jak žáky ponižuje. O videu se diskutovalo i v oborové skupině pedagogů na FB Učitelé +. Většina reakcí byla opět silně záporných a několikrát zazněl názor, že učitelé měli z přednášky děti odvést nebo že se deváťáci dokonce měli zvednout a odejít sami.

Vojtěch Hála, učitel na SPŠ sdělovací techniky Panská v Praze, to komentoval následovně: „Pokud bych tam byl jako pedagogický dozor, přerušil bych toho chlapa a nahlas mu vysvětlil pravidla hry: Buď bude mluvit se žáky slušně a s respektem, nebo odcházíme. Je povinností učitele zastat se žáků, když jsou bezdůvodně uráženi!“. Souhlasí s ním i učitelka na gymnáziu na Mikulášském náměstí v Plzni Monika Stehlíková. „Taky bych své děti odvedla a divím se, že to učitelé neudělali,“ říká.

Starostka Semil Lena Mlejnková sice ve videu přednášku chválí, ale později na FB vyjadřuje rozpaky: „Hodně mě to překvapilo a vykolejilo… Hledala jsem v tom pozitivum předání zkušeností z praxe a konkrétních případů,“ napsala. „Musíme se zabývat prevencí, ale ne takovou formou,“ dodává.

Na webových stránkách Integrované střední školy v Semilech, která přednášku organizovala, o lektorovi píší hezky. U jiné takové akce stojí, že „si velice rychle získal 330 mladých lidí. Zajímavou formou je seznámil s pojmy návyk, drogová závislost – tu uváděl se zvláštním zřetelem k dětskému a dospívajícímu publiku. Nebylo to jen suchopárné mentorování, ale výklad zkušeného a znalého odborníka, který vše dokladoval na konkrétních příkladech ze své dlouholeté praxe.“

Jedna ze studentek, která také absolvovala jednu z přednášek pana Kuřátka, o své zkušenosti s lektorem na FB Města Semily napsala: „Všem od nás ze třídy přišel pěkně arogantní, ale před učiteli jsme to říct nemohli, protože by nás hnedka seřvali. Vadilo mi, jak si myslel, že dnešní generace nezná dějiny. Když jsem já a spolužák odpověděli na otázku z dějin, tak koukal, že naše ubohá generace (podle něj) zná i něco jiného než drogy a smartphony.“

A jak to vidíte vy? Víc takových lektorů, nebo mají kritici pana Kuřátka pravdu?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
3 let před

Já mám teda po shlédnutí videa za to, že ta kritizovaná neuctivost byla jen součástí přednesu – jenom divadelní hra pro upoutání pozornosti. Žádná opravdová arogance se nekonala. Ti hateři, co to kritizují, jsou buď moc vztahovační, nebo zastánci nesmyslně ultraprotektivní výchovy. Takto vedené přednášky nejsou nic nového pod Sluncem, my jsme je mívali také a nikoho nikdy nenapadlo, že by si stěžoval. A kdybychom si nesundali pokrývku hlavy (což bylo v dobách nás dinosaurů považováno za elementární slušnost), nebo vyrušovali s mobily, dopadlo by to přesně, jak říká pan Kuřátko – nejdřív bychom dostali od učitele a pak ještě… Číst vice »