Proč zapadá slunce a jak drží mraky na obloze? Ukojte malé zvědavce čtením meteorologických pohádek

Jak vlastně vzniká duha? Proč zapadá slunce? Jak drží mraky na obloze? Jsou vám takové otázky povědomé? Pak si pořiďte knihu meteorologických pohádek, která uspokojí všechny malé zvědavce i milovníky poetických příběhů. Napsala je učitelka z mateřské školky Ludmila Bakonyi Selingerová, která ví, co děti pobaví a zaujme.

Jak se z učitelky stane spisovatelka? Právě v té školce. „Knihy pro mě v učitelské praxi i ve výchově hodně znamenají. A od úplného začátku ve školce jsem si sama psala pro děti příběhy, písničky, říkanky i scénáře pro divadýlka, protože se mi často nedařilo k vybraným tématům něco dobrého najít,“ vypráví Ludmila Bakonyi Selingerová.

Ludmila Bakonyi Selingerová s dcerkou Matildou

O tématu nebeských a meteorologických jevů to platilo dvojnásob. „Buď to byla zcela fikce, jako třeba Rákosníček a počasí, nebo nudné encyklopedie,“ vysvětlila autorka, jak ji napadlo přiblížit dětem příběhy o tom, co se děje na obloze.

Děti z nich hravou formou získají základní informace o nebeských jevech a tělesech a dostanou také impuls k vlastnímu pozorovaní a experimentům. Ukázat dětem, jak špinavý je ve skutečnosti běloučký sníh, o tom už jste určitě slyšeli, ale co takhle vyrobit si sluneční hodiny, svou vlastní duhu nebo dokonce mlhu?

Na závěr každé kapitoly přichází pohádka – o vrtošivém Slunci, které chtělo svítit jen veselým jižanům, o zneuznané malé hvězdě, o Měsíci, který se zamiloval do kolibříků nebo o tom, jak souvisí duha s láskou. V kontrastu s vědeckými poznatky jsou pohádky naopak velmi jemné a poetické… ideální na usnutí! Tedy pokud dětem dají spát barevné ilustrace Elišky Andělové.

Ilsutrace Elišky Andělové

Útlá knížka je určena všem nadšeným průzkumníkům předškolního i mladšího školního věku. Vědecké poznatky konzultovala autorka s meteorology a dokonce s ředitelem Štefánikovy hvězdárny v Praze, kde měla knížka také křest. „Pomohli mi třeba s druhy mraků, což je hodně složitá věc, ale já jsem ji pro děti potřebovala napsat jednoduše. Byli ale i kritičtí – panu řediteli hvězdárny se třeba nelíbilo, že zmiňuji astrologii a jiné nadpřirozené věci, což jsou z odborného pohledu jen pověry,“ vysvětluje autorka.

„Ono se to nezdá, ale panuje hodně zažitých představ které nejsou pravdivé, proto je třeba názor odborníka a kniha potom může skutečně sloužit ke vzdělávání. Psát pro děti je velká zodpovědnost a tak k tomu i přistupuji,“ uzavírá Ludmila.

Podle jedné z pohádek – Jak se volá déšť – zpracovala i scénář a spolu se svou sestrou ji hrají jako divadlo pro děti s environmentálním přesahem o tom, jak důležitá je voda. Nejbližší vystoupení je zrovna zítra, v sobotu 21. září od 11.00 na akci Zažít město jinak v Řehořově ulici 39 na Praze 3.

Ludmila Bakonyi Selingerová pracovala posledních 10 let v mateřské škole Ohradní v pražské Michli. Nyní je na mateřské dovolené s dcerou Matildou. Napsala knihy V korunách stromů, Pod vodní hladinou a V trávníku, v nichž pohádkovou formou přibližuje svět ptáků, vodních živočichů a hmyzu.  

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments