Tip na výlet: Okoukněte desítky památek v jednom dni, a ještě si užijte trampolínu, zajezděte na kole nebo skočte do rybníka

Dvě desítky nejznámějších českých pamětihodností za jeden den? Zní to jako šílenství, ale je to možné v areálu zámku Berchtold. Jsou to sice jen miniatury, ale hodně věrné – Červená Lhota je dokonce obklopena jezírkem s vodou, tak jako ve skutečnosti. Děti budou nadšené z dopravního hřiště, trampolíny a minizoo.

Zámek Lány, prezidentské sídlo, je běžně veřejnosti nepřístupný. Tady ho celý obejdete deseti kroky. A na Říp nemusíte vůbec šplhat. Jeho miniverzi přeskočíte bez rozběhu. Větrný mlýn Kuželov, jeden z mála dochovaných větrných mlýnu holandského typu, tu roztočíte pouhým fouknutím.

Všechny stavby jsou opatřeny popisky, takže žádný strach, že byste něco nepoznali. Návštěvníkům je zde dána důvěra, že nebudou miniatury ničit, proto se můžete přiblížit doslova na dosah ruky. A prohlédnout si také stavby, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, třeba modely domů v Telči.

Zahrada se vyplatí
Vstup do zámecké zahrady je zpoplatněn, ale její návštěva se vyplatí. Kromě zmíněných miniatur je zde řada atrakcí pro děti. V podzemí je strašidelné peklo, v perníkové chaloupce na ně čeká ježibaba a u roubených chaloupek skřítci. A pak je tu obří nafukovací trampolína pro všechny, kdo si rádi zaskáčou.

Historie zámečku
Zámek je zajímavý i svou historií. První zmínka o panském sídle je již ze 14. století, samotný zámeček pak byl zaevidován v roce 1877. Majitelé se v průběhu let měnili, pojmenován byl později po šlechtickém rodu Berchtoldů, jejichž erb se na zámku přes špatnou péči dochoval.

Jako řada jiných staveb byl i tento zámeček obýván v druhé polovině dvacátého století armádou. Po revoluci trvalo dlouhých šestnáct let, než se dostal do rukou zodpovědného majitele, který by provedl celkovou náročnou rekonstrukci.

Dnes může zámek posloužit jako příklad kontrastu různých přístupů v péči o majetek – nulové investice po dobu desítek let versus důkladná rekonstrukce a řádná údržba. Vždyť ještě v roce 2005 do objektu teklo, a skrz střechu rostly stromy. Dnes si toto srovnání můžete prohlédnout na fotografiích v zámecké zahradě.

Nyní v zámečku funguje hotel, restaurace, muzeum a přilehlé prostory a stavby slouží široké veřejnosti.

Na kole i pěšky
Mimo placenou zahradu je ještě dětské hřiště s prolézačkami, dopravní hřiště a minizoo (vše přístupné bezplatně). Pokud s sebou nemáte kola a odrážedla, je tu k dispozici půjčovna dopravních prostředků.

Občerstvit se můžete přímo v restauraci zámku; denně vaří a v létě zde točí kromě piva i zmrzlinu. Pokud na zámek vyrazíte v teplém počasí, nechte se zlákat k vodním radovánkám v zaplavte si v nedalekém rybníku na Vidovickém potoku.

Berchtold může být dobrým cílem i pro pěší a cyklistické výlety. Dostanete se sem po zelené z Velkých Popovic. Mimo turistické značení (49.9298636N, 14.6511622E) se na trase z Velkých Popovic nachází také vyhlídka Bílý kámen. Procházky po lesích se nebojte, nacházíte se v malebné krajině Josefa Lady – do jeho rodných Hrusice to je z Kunic pouhých 10 kilometrů.

Užitečné odkazy: http://www.zamekberchtold.cz

Jak se sem dostanete: Autem (z dálnice D1 na Strančice) – parkoviště je přístupné z ulice Sportovní. MHD ze zastávky Kunice, Vidovice, zámek nebo pěšky po zelené turistické značce z Velkých Popovic

Cíle v okolí: Hvězdárna Ondřejov, Pivovar Velké Popovice, Hrusice.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments