Tip na výlet: Krtka ve Vrchlabí vyrobili ze dřeva a betonu

Nasněžilo a rodin, které se v příštích měsících vydají směrem do Krkonoš, bude týden od týdne přibývat. Šikovnou zastávkou je Vrchlabí a v něm budova, které se říká Krtek.

Venku se ochladilo, tak místo tipů na vycházky budeme do jara přinášet tipy na místa, kam můžete s dětmi i školní třídou zajet na výlet pod střechou. A ideálně tam i něco zažít, něco si vyzkoušet nebo se něco naučit.

Ve Vrchlabí je velký zámecký park. V zámku sídlí městský úřad, v momentálně zavřené budově kláštera muzeum, ale vzadu v zámecké zahradě najdete před sídlem správy Krkonošského národního parku kuriózní budovu. Tedy nejspíš jí nejdřív nenajdete. Je totiž na první pohled neviditelná. Oficiálně se jmenuje Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání a říká se jí Krtek.

Krtka otevřeli ho před třemi lety. Je to nízkoenergetická, do země zapuštěná budova vytápěná tepelným čerpadlem a se zelenou střechou. Z materiálů převládá dřevo, překližka a beton.

Je tu přednáškový sál s malou výstavní síní a studentskou laboratoří s mikroskopy. Pravidelné prohlídky zdarma se konají každé úterý od 15–17, ale můžete se objednat podle potřeby i na telefonním čísle 499 456 119.

Ale lepší je podívat se sem v rámci nějaké dílny nebo programu, které se tu pořádají (odkazy najdete v rámečku). Každý čtvrtek od 18.00 je tu promítání nebo přednáška pro veřejnost. Nabídek pro školy tu mají spoustu během celého roku, takže pokud se sem nedostanete s rodinou, dejte tip své škole. Určitě si tu z nabídky vybere.

Jak se sem dostanete: Z náměstí je to k zámku a zámeckému parku pár kroků. Centrum ekologické výchovy, kterému se tu říká Krtek, najdete za zámkem v zahradě u sídla Krnap.

Užitečné odkazy: Nabízí tu programy pro mateřské školy (ZDE), přednášky, které shodí spíš pro základky (ZDE), ale i nejrůznější exkurze a vycházky (ZDE). A určitě si prohlédněte plakáty s krkonošskou květenou azvířenou, které vydal Krnap nedávno a je na ně patřičně hrdý (ZDE).

Cíle v okolí: Zajímavá, a i v zimě otevřená je stezka v korunách stromů nedaleko Jánských lázní (podívejte se ZDE). Z Vrchlabí je to zhruba 15 kilometrů.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments