Tip na výlet: Navštivte s dětmi příbramské doly, potkáte tam permoníky

Když děti vyrazily se školkou na výlet do příbramských dolů, mnohé rodiče to překvapilo. Někteří dokonce zvažovali, zda dítě nenechat doma. Všichni napjatě čekali, s jakou se děti vrátí domů. Přijely velmi spokojené a plné zážitků.

Hornický skanzen Březové hory v Příbrami je zajímavým cílem pro školky, školy i rodiče, kteří si rádi udělají techničtější, netradiční výlet. Skanzen nabízí hned několik možností, jak zde strávit čas. Otevřené jsou tři prohlídkové areály, Ševčínský důl, důl Anna a důl Vojtěch, a každý z nich nabízí jiný zážitek pro různé věkové skupiny.

Expozice skanzenu jsou umístěné v historických provozních a správních objektech bývalých dolů. Najdete je na několika místech v Příbrami, je proto dobré si předem rozmyslet, kterou část chcete navštívit, a podle toho si určit, do kterého prohlídkového areálu se vydáte. Přehledný plánek i s popisem jednotlivých tras, který uvádíme níže, vám výběr usnadní.

Vedle jízdy vláčkem nabízí muzeum náročnějším návštěvníkům prohlídky několika kilometrů štol, fárání výtahem nebo například i jízdu po 51 metrů dlouhé skluzavce k obřímu vodnímu kolu. Jsou zde i tradiční expozice mineralogické sbírky či havířského folkloru.

Vyzkoušejte některý z našich tipů na výlet. A pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Pro děti je jistě nejatraktivnější  jízda důlním vláčkem, který je na Anně sveze 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou do míst, kde už na ně čekají malí permoníci. Nadzemní část prohlídky pak potěší zejména milovníky velkých strojů.

Jeden z nejvzácnějších exponátů muzea, perfektně promazaný parní těžní stroj Breitfeld Daněk z roku 1914 dokáže ohromit svou velikostí a technickou dokonalostí. Tuto prohlídkovou trasu na dole Anna zvládnou bez problému i menší děti. Trvá necelou hodinu a není fyzicky náročná.

 

Hornický vláček návštěvníky sveze také na Ševčínském dole, odkud míří k dolu Vojtěch. Tato 230 metrů dlouhá trať dříve sloužila k přepravě rud z dolu na prokopskou úpravnu. Vede nad zemí, takže i ti, kterým nedělá dobře tma a stísněné prostředí šachet, si mohou vyzkoušet hornický způsob přepravy a zároveň se potěšit výhledem na Brdy.

Na odvalu Ševčínské šachty pak můžete zblízka obdivovat důlní techniku, která se zde používala v 2. polovině 20. století. Vozíky na rudu, hornické vagony, výtahy jsou venku a dostanete se k nim bez problémů. Je zde také replika historického báňského žentouru, rumpálu a zvoničky. Děti se zde mohou volně pohybovat a prozkoumávat vystavené exponáty.

Do konce března je skanzen otevřený jen od úterý do pátku, v dubnu již přivítá i víkendové návštěvníky.

Užitečné odkazy: webové stránky a virtuální prohlídka.

Jak se sem dostanete: Všechny prohlídkové areály najdete nedaleko kostela sv. Prokopa na náměstí J. A. Alise.  Zde je plánek areálů ke stažení.


Cíle v okolí
: 5 km od Příbrami v Lešeticích můžete také navštívit Památník Vojna s Muzeem obětí komunismu a dějin uranového hornictví.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments