Tip na výlet: Vyfoukejte si v Kašperských Horách vlastní skleněnou ozdobu

Sklářství má na Šumavě dlouhou tradici. Již ve středověku zde podél obchodních cest vznikaly sklářské hutě, které využívaly toho, co zdejší kraj v hojnosti nabízel: dřevo a křemen. Místní sklo časem získalo věhlas stejně jako sklo benátské. Dneska je sklářských hutí na Šumavě již jen poskrovnu. Navštivte třeba tu v Kašperských horách, která nabízí zajímavou exkurzi s odborným výkladem a názornou ukázkou ruční výroby skla.

Venku se ochladilo, tak místo tipů na vycházky budeme do jara přinášet tipy na místa, kam můžete s dětmi i školní třídou zajet na výlet pod střechou. A ideálně tam i něco zažít, něco si vyzkoušet nebo se něco naučit.

Sklář Jiří Kozel provozuje svou dílnu v zadním traktu budovy bývalé zvláštní školy nedaleko místního náměstí. Dřevěná provizorní stavba zde vyrostla teprve nedávno, ale za návštěvu stojí.

Jednu velkou místnost, kam se vejde i početnější skupina velikosti třídy, rozděluje nízký pult.  Zpoza něho můžete sklářského mistra sledovat jako na divadle při foukání a tvarování různých výrobků ze skla. Jeho manželka Petra přitom vysvětluje, co a jak právě dělá, a podává výklad o výrobě a zpracování skla. Vše je na dosah ruky a ptát se můžete na cokoliv.

Mocný dech s sebou
S dílnou sousedí obchod s vlastním ručně vyrobeným sklem. Kdo má zájem, může si s asistencí sklářského mistra vyfouknout vlastní suvenýr – misku, skleničku nebo třeba ozdobnou kouli. Toho využívají hlavně děti a návštěva sklářské dílny tak pro ně získává ještě zajímavější nádech. V dílně jsou pro mladé skláře připravené schůdky, aby se i těm menším dobře foukalo do píšťaly. Pak už je potřeba jen mocný dech a um mistra, který se postará o vše ostatní.

Sklo není možné rychle ochladit, aby neprasklo. Je proto nutné počítat s tím, že výrobek nelze ihned odnést. Musí ještě celou noc pomalu v peci chladnout.

Skláři ve své dílně rádi přivítají i školní skupiny, pro které mají připravený ucelený výklad s ukázkami ruční výroby skla. Žáci si mohou vyzkoušet i foukání. “Někdy se u nás třída zdrží půl dne a foukají všechny děti,” říká Petra Kozlová. “Teď před Vánoci si vybírají hlavně kouličky.”

Raději předem zavolejte
Sklářská dílna je pro veřejnost otevřena  od pondělí do soboty mezi 10:00 a  16:00, v neděli jen do 14:00. Je možné předem zavolat a domluvit si čas návštěvy, abyste se v dílně netísnili s jinou skupinou.

Vstupné je 30 Kč za osobu, foukání výrobku se platí podle toho, co si vyberete. Koule stojí 200 Kč, sklenička například 230 Kč.

Kašperské hory skýtají více možností pro případ špatného počasí. Ve městě je hned několik muzeí. Na náměstí naleznete pod jednou střechou Muzeum historických motocyklů, Expozici hraček a nově otevřené Pivovarnické muzeum, které vystavuje více než 600 exponátů. Ve městě je i Muzeum Šumavy, které se věnuje i historii sklářství a sklu, a Galerie muzea Šumavy, kam lze vyrazit s celou třídou.

Jak se sem dostanete: Sklářská dílna J&P je jen pár kroků od náměstí na adrese Bohdana Týbla 18

Užitečné odkazy: Facebook sklárny, telefonní spojení: 737 775 628

Cíle v okolí: bývalá keltská hradiště Sedlo u Albrechtic a Obří hrad u Popelné s naučnou stezkou Keltové na Šumavě. Tři informační panely seznamují návštěvníky s historií osídlení Šumavy Kelty a popisují zbytky keltského hradiště. Výchozím místem 1,5 km dlouhé stezky (3km se zpáteční cestou) je parkoviště v Popelné.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments