Tip na výlet: Zbrojíři a šermíři na hradě Šelmberku

Před deseti patnácti lety byl Šelmberk opuštěná zřícenina. Válcová věž čněla nad zalesněný kopec, mříž ve vchodu byla zajištěná na hřebík a na vyhlídku mohl vystoupat každý, kdo si po dřevěných schodech troufnul. Pak tu ale vzniklo Království Danar. Spolek lidí, kteří sem pravidelně jezdí, opravil budovy v předhradí, kde stojí i malý klasicistní zámeček, a pořádá tu zajímavé akce pro veřejnost i pro školy. Kromě šermířských představení tu bývají letní tábory, ale třeba i setkání amatérských kovářů a zbrojířů, dílny, kdy se vyrábí z kůže, šije oblečení nebo peče chleba.

Na Šelmberk se dostanete nejlíp z Mladé Vožice, městečka se slavnou minulostí těžby stříbra a poněkud unavenou přítomností města, které se ocitlo mimo hlavní cesty. Dojedete sem autobusem z Tábora, autem nebo školním autobusem. Stojí za to obejít i městečko samotné. Má překvapivý půvab starých domků stísněných v malých uličkách. Z náměstí vede červená značka přes vyhlídku s kostelíkem na návrší nad městem a pak rovnou ke zhruba tři kilometry vzdálenému Šelmberku. Záleží na vás, jestli si vyberete některý víkend, kdy je tu poklid a za dvacet korun se zajdete podívat jen na věž, nebo si naopak vybere z kalendáře některou z větších akcí, abyste viděli třeba chlebovou nebo hrnčířskou pec v provozu.

Na webových stránkách Království Danar snadno zjistíte, kdy se co koná, co už tu opravili a postavili a co tu teprve postavit chtějí.

V nové rubrice, kterou najdete na našich stránkách každý pátek, vám nabízíme tip na výlet. Ať už rodinný nebo školní. Vybíráme taková místa, kam se dá relativně snadno dojet a kde najdete kromě nějaké zajímavé památky i místo na povalování, hry a objevování. To se hodí mamince, tatínkovi i paní učitelce. Vyzkoušejte některý z tipů, a pokud se vám osvědčí, doporučte ho ve škole, ať vaše děti nejezdí jen do Babiččina údolí a do zoo.

Kousek pod hradem je Šelmberský mlýn s malým rybníkem, skoro pohádkově vyhlížející stavení. Dovede vás tam opět červená značka, která ale pokračuje dál přes městečko Zlaté hory až do Louňovic pod Blaníkem. Pokud se chcete vrátit do Vožice, jděte od mlýna zpátky podél náhonu po neznačená cestě. Po necelém kilometru narazíte na modrou značku a ta vás dovede znova na Vožické náměstí.

Ještě je třeba zmínit místní naučnou stezku Stříbrná osmička, po níž můžete objet bývalé stříbrné šachty na jih od města. Objet je výstižné slovo, celá trasa je dlouhá padesát kilometrů a je určená především pro cyklisty. Podrobný popis a mapu najdete na Vožickém náměstí a můžete si při vhodné zkratce na místě naplánovat i nějaký kratší okruh.

Mapy: Shocart č. 43 Posázaví, Vlašimsko, KČT č. 41 Česká Sibiř, Táborsko sever

Výchozí místo: Mladá Vožice

Užitečné odkazy:  Tady se dozvíte víc o naučné stezce Stříbrná osmička.

Tip na trasu: Z Mladé Vožice dojdete na Šelmberk po červené značce. Ta vás dovede k hradu a pak Šelmberskému mlýnu. Zpátky podél náhonu a po modré zpátky do Vožice (cca 7 km). Zajímavá je i vycházka po modré okolo rybníků v Pavlově a místního koupaliště ke kapličce pod Hadí horou. Je odtud mimořádný výhled do kraje (tam a zpět celkem asi 5 km).

Cíle v okolí: Památník bitvy u Jankova, muzeum v Louňovicích pod Blaníkem, rozhledna na Velkém Blaníku.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments