Jak využít prázdninová dobrodružství

Vojtovi je osm a chodí do třetí třídy. Prázdniny si užívá naplno – s tátou vyrobil luk, s mámou sbíral borůvky a pekl koláč, babičce chodil nakupovat a s dědou zvládli celodenní výlet. S trochou nadsázky lze říct, že se během dvou měsíců prázdninových dobrodružství naučil víc pro život nezbytných poznatků a dovedností než za celý rok ve škole.

I když mají děti dvouměsíční odpočinek od školních lavic, jejich vzdělávání se tím nepřerušuje, ani nekončí. Jen se učí trochu jiným způsobem – cestováním, objevováním nových míst, navazováním kontaktů a získáváním nových zkušeností. Koneckonců i výzkumy hovoří o tom, že nejefektivnější učení je takové, kdy ani dotyčný nemá pocit, že se učí. Tedy učení přirozené a nenásilné.

A uvážíme-li, jaké znalosti a dovednosti požadují zaměstnavatelé, jsou to právě prázdninová dobrodružství, ve kterých děti získávají kompetence důležité pro pozdější kariéru: rozhodovací a řídící schopnosti, kreativní řešení problémů, analytické myšlení, dovednost pracovat podle instrukcí.

V drobných dětských dobrodružstvích jsou základy všech těchto dovedností:

 • uvařit podle návodu je prvním krokem k dovednosti následovat složité výrobní postupy a mechanismy,
 • vyřešit v obchodě, co koupit jako náhradu za potravinu, kterou nemají, podporuje dovednost kreativního řešení problémů,
 • a i obyčejné sbírání borůvek formuje charakterové vlastnosti a posiluje schopnost vytrvání u náročného úkolu.

Nenápadné učení
Prázdniny jsou také ideálním časem, kdy si školáci mohou v praxi vyzkoušet to, co se naučili během školního roku. Vedením prázdninového deníku si nenásilně procvičí gramatiku i sloh, nakupováním počty i schopnost hospodařit s penězi. Není třeba učebnice přírodopisu, stačí si vyrazit na houby, na ryby nebo nasbírat bylinky a uvařit si z nich čaj. Místo dějepisu zafungují vzpomínky babičky a dědy, “jak to bývalo dřív”, posezení u táboráku je skvělou prázdninovou hudební výchovou. Výtvarná výchova může proběhnout se čtvrtkou a pastelkami v plenéru, pravopis procvičíme psaním pohledů z výletu.

Zdravá nuda
Ještě v jedné věci jsou prázdniny nesmírně užitečné. Jsou obdobím nestrukturovaného času, který mohou děti využít k tomu, v čem se chtějí samy od sebe rozvíjet. Že se toho nejvíc naučí ve chvíli, kdy se věnují činnosti, kterou mají nejraději, je známá věc. Ani bezcílné bloumání doprovázené povzdechy “já se nudím” není ztraceným časem. Právě v těch momentech má dítě možnost si uvědomit, co ho skutečně zajímá.

A jak se obrnit proti vzdechům “já se nudím”? Třeba tak, že si rodiče na začátku prázdnin se svými dětmi sednou a společně sepíší seznam toho, co by je o prázdninách zajímalo. Mohou to být úplně obyčejné věci jako čtení, hraní karet nebo jízda na kole, ale i složitější činnosti jako uvařit slavnostní večeři pro celou rodinu nebo dát s kamarády dohromady divadelní představení. Při výše zmíněném povzdechu stačí dítě odkázat na seznam.

 

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments