Nový trend: Stále více rodin kašle na vánoční dárky. Jsou to ty pravé Vánoce?

Rozzářené oči dětí, které rozbalují vánoční dárky, no není to krásné? Navzdory tomu se ale na internetu množí články o vánocích bez dárků, mnozí lidé o tom diskutují na sociálních sítích a možná i vy znáte někoho ve svém okolí, kdo dal dárkům vale. Tady je několik často uváděných důvodů.

Ubírá to čas
Prosinec se stal nejhektičtějším měsícem v roce i kvůli vánočním besídkám, firemním večírkům a shánění dárků. Člověk se během adventu prakticky nezastaví – a o čem že Advent původně byl? Rozjímání? Není čas rozjímat. Čas zdá se být ta nejvzácnější komodita dnešní doby. Některé rodiny se tedy rozhodly, že si nenadělí věci, ale více společného času.

Jan, 41 let, stavař a vysokoškolský učitel, tři děti, syn 9, dcery 6 a 3 roky: Naše děti vědí, že existuje Ježíšek a nosí dárky, akorát že nechodí k nám. Nemáme ani stromeček, ani žádné dárky pod ním. Vánoční svátky bereme jako svátky slunovratu, pokud možno bez příchutě spotřeby. Ovšem dědečkové a babičky mají na věci jiný názor a ten musíme brát v úvahu, a tak jsme došli ke kompromisu: jeden dárek pro každé dítě je ok. Naše děti to jakžtakž snášejí. Máme je v domácím vzdělávání, tak se nesrovnávají se spolužáky, ale mají spousty bratranců a sestřenic, kteří dostávají každý kolem čtyřiceti dárků, a samozřejmě že jim to závidí. Děti to tak prostě mají, vidí to jako nefér. Ovšem my vidíme zase něco jiného, to přehlcení dětí konzumem na nich opravdu nechává stopy. Takže se pro ty naše snažíme dělat to nejlepší, ochránit je před nebezpečnou závislostí.”

Věcí je už moc
Jednou z běžných starostí se stalo, kam se zbytečnými věcmi. Když tomu necháme volný průběh, byty a domy postupně a celkem rychle zavalují krámy. Vánoční dárky k tomu přispívají. Radost z těch, které jste si přáli, kalí neuróza, co s těmi, které se vám nehodí. A není hezký pohled na hračky v koutě, rychle omrzelé a tím pádem zbytečné.

Michal, 56 let, kreativní profese, dva dospělí synové a jedna dospělá dcera: „Vánoční dárky mě nebaví dlouhodobě. Časem se to vyvinulo až v averzi vůči tomu šestinedělnímu nákupnímu a reklamnímu běsnění, kterého jsme před vánocemi svědky. Rodina má pro mé utrpení pochopení, a proto se v dárcích přirozeně omezujeme, i když to není tak, že bychom si nedávali vůbec nic. Naše tři již dospělé děti se navzájem obdarovávají celkem rády a rády něco dávají i nám. Vědí, že to je zcela dobrovolné a jen když vědí co. Od dětství jsou zvyklé, že je doma leccos jinak, u nás se prostě to štědrovečerní šílení se spoustou dárků, příbuzenstvem a televizními pohádkami nekonalo. Dárky byly, jen jich bylo míň.“

Tuny obalů půjdou do spalovny
Co před pár lety vypadalo jako přepjaté moralizování pár aktivistů, se převtělilo do masově rozšířeného nepříjemného pocitu z toho, že na zeměkouli je čím dál víc svinčíku, který se nedá jednoduše uklidit. A na náladě nepřidá, že děti v tom budou žít déle než my. Vánoční dárky znamenají tuny obalů, které se den poté nakupí u popelnic. I když třídíme odpad, nehodí nás to úplně do klidu. U spousty krabic a pytlíčků a papírů máme neodbytné – a zřejmě správné – tušení, že je žádná recyklační budoucnost nečeká.

Chcete vánoční obdarovávání reformovat? Tady je tip: 

♣ S malými dětmi se to dá pojmout kreativně tak, že rodič vyrábí s dítětem dárek pro druhého rodiče nebo dědečka a babičku.

♣ V početnější rodině se staršími dětmi (ale stačí, když jsou náctileté) lze zvolit metodu, která se někdy užívá třeba ve firmách. Každý si vylosuje z klobouku jméno jednoho člena rodiny. Kdo koho se neví. A má za úkol mu připravit co nejosobnější dárek. Ve výsledku každý dává jen jeden dárek a jen jeden dostane, takže si rodina odlahčí a zároveň to je překvápko a společenská hra.

Je to povznášející?
Tak nějak bychom přece jen o Vánocích rádi zažili povznášející pocit, chodí se na rybovku, zpívají se koledy… Myšlenky občas zabloudí k původní, křesťanské, nebo dokonce předkřesťanské náplni svátku, kdy se oči upínaly k nebesům a ne na televizní obrazovku. Konzumní stránka vánočních svátků je ale průraznější než ta sakrální a možná se s ní ani nedá moc skloubit. Když se někdo přejídá, zlaté prasátko neuvidí. A v českých zemích jsme si to ještě zkomplikovali tím, že dárky přináší blíže neidentifikovaná nadpřirozená bytost zvaná Ježíšek, což vyvolává neustálé dotazy dětí po logistice celé operace. Kouzlo vánoc tedy vesměs spočívá v tom, jak dopravit nějaké zboží z obchodu pod stromek ,vytvořit kolem toho zdání posvátna a umět se věrohodně ubránit všetečným dotazům dětí, které cítí, že tu něco nehraje.

Lucie, 35 let, tlumočnice, syn v batolecím věku: „Loni jsme Vánoce bez dárků otestovali a tím přešli na ostrý provoz.  Předloni a předpředloni byla soft verze, jenom s doma udělanými mlskami, ale loni jsme do toho radikálně šlápli a vyredukovali i to … a je to super super! Mohu jen doporučit.“

Štědrost, co je to štědrost?
Vánoční čas a dárky –  to jaksi připomíná štědrost jako jednu z hlavních lidských ctností, křesťanstvím velmi doporučovanou. Ovšem spadá obdarovávání členů vlastního klanu do této kategorie? Pokud by někdo chtěl spojovat vánoce s praktikováním štědrosti, je dobré darovat něco potřebného někomu, kdo to potřebuje, a sebe a svou rodinu v procesu upozadit (pokud tedy nepatříte k potřebným). Počítá se i nezištná myšlenka na bližní více či méně vzdálené s přáním, aby taky byli v teple a najezení.

Vánoce jsou zkrátka svátky se svými rozpory. Rodiče si proto logicky kladou otázky po tom, co je vlastně pro děti ve vánoční čas to nejlepší. Jaké jsou ty důležité dary?

Tak šťastné a veselé!

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

125 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jihlavanka
Jihlavanka
1 rok před

od té doby, co jsme vyškrtli dárky, se na Vánoce všichni těšíme.Rádi se všichni sejdeme a dárky se dávají v rodinách jen malým dětem. Stejně nevím, co s těmi hračkami budou za chvíli dělat.

Jitka
Jitka
1 rok před

Chudáci tři děti pana Jana je mi jich líto!

Pavlina
Pavlina
1 rok před

máme 8letou dcerku, která má 3babičky, 3tety, 2strejdy od každého 1dárek. Od nás taky jen jeden, zato tedy vysněný. Pokud touží po něčem dražším pak to dostane od nás. No a přestože sice ví, že dárky má od příbuzných tak mi dnes oznámila: mami, od Ježíška přeci taky jeden dostanu. Takže asi tak. Přes rok jí občas něco menšího koupíme takže nevidím důvod kvůli vánocům nakupovat mraky hovadin jen aby toho mělo dítě pod stromečkem hromadu. Nakonec ta nekonečná doba při rozbalování kravin zkazí radost z dárku na který se dítě opravdu těší.

Venda
Venda
1 rok před

To je hrůza, co jsou schopní lidé praktikovat a ještě se tím chlubí. Čím větší pomatenec (i když někteří to dělají schválně, extra-buřty – jsme něco víc, tak si všichni sedněte na zadek, že?), tím větší sledovanost…. Pomatená doba. A výsměch do tváře těm co by své blízké a milované rádi obdarovali ale bud nemají dostatek peněz, nebo už zde jejich milovaní nejsou. (dárky z rozumem, né nesmysli nebo krámy aby se “něco” dalo, obdarovat i domácí zvířátka a do toho lesa zajít taky …) Ještě že jsem měla nádherné vánoce jako dítě a mladý člověk, dnešní děti by mi… Číst vice »

Hanka
Hanka
1 rok před

já nevim,tak to mi přijde dost smutný,aspon nějaká pozornost by měla být(tedy nemusí),ale aspon tak to mám já..neumim si představit,kdybych nikoho neobdarovala nebo kdybych viděla smutný oči svojich dětí,že nic nedostali.

S. Malá
S. Malá
1 rok před

Vánoce naše rodina neslaví, protože nemají s křesťanstvím nic společného. Dárky si ale dáváme moc rádi, proto si celá léta plánujeme podle sebe dárkové dny se vším všudy.

Evka
Evka
1 rok před

Je to hrozné, Vánoce jsou o tradicích, obdarovat jeden druhého. Když jste normální, chcete klidné svátky a připomenout tradici, pořídíte si stromeček, napečete tři druhy cukroví a každému členu rodiny 1-2 prosté dárky. To, co je v článku popsané je stejně nezdravý extrém jako megalomanství a čtyři týdny stresu aby člověk měl 36 druhů cukroví, 23. prosince vezl z Kauflandu košík přetékající žrádlem a půjčoval si 40 tisíc na kopu dárků, které bude splácet do dalších Vánoc …

Danča
Danča
1 rok před

My dceři kupujeme po celý rok průběžně různé drobnosti jako třeba puzzle, hlavolamy nebo oblečení. Pod stromek dostane jeden větší dárek a tím to hasne. (Pra)babičky z manželovy strany si to ale asi opět neodpustí, takže bude zase kopa krámů typu Xtá panenka pro charitu… Dospělí si u nás dávají drobnosti jako merino ponožky apod. Popravdě pořádné merino fusekle mě potěší nejvíc. :-D

Honza
Honza
1 rok před

Největší dárkem je láska, pohlazení, trpělivost a tolerance. Radujme se z každého krásného rána, dne a noci. Pro samý shon si zapomínáme vážit základních všedních věcí. Je nás na planetě hodně a proto musíme změnit myšlení, stali jsme konzumní společností a to nás zničí. Než hromada dárku je milejší věnovat čas tomu druhému. Kolik rodičů si dneska hraje s dětma, dovede jim vysvětli jak co chodí, projit se s nimi v přírodě popsat stromy a ptáky apod. ? Kolik nás dospělých má čas sedět u naších rodičů a prarodičů a naslouchat jejich vzpomínkám? Vánoce jsem o dobrém skutku. Pomoc těm… Číst vice »

Eva
Eva
1 rok před

Moje letošní dárky spočívají v dárkovém kupónu na kulturu, do divadel a na koncerty. Nebo do krásné restaurace. Přes ten pracovní shon se mí blízcí nikam nedostanou, ale takhle ano a jsou za to moc vděční! Doporučuji!!!

Bůh
Bůh
1 rok před

Hlavně mi tady nebrečte!

Anna
Anna
1 rok před

Mě baví, když lidé odmítající dárky používají argument “Když něco chci, koupím si to během roku a nemusím čekat na Vánoce”. Není naopak toto vrchol konzumu? Když si kdykoliv koupím, co chci? Já si – ačkoliv na to mám – plno věcí nekupuju, dá mi je Ježíšek, heč :-D dárky, které dávám, jsou pro lidi, se kterými se vídám, znám je, znám jejich život, přání, bolesti, strasti i pochyby, vím, co se jim hodí, co by jim udělalo radost. Občas daruji věc, která by toho člověka ani nenapadla, že by ji chtěl nebo potřeboval… to je nej! :-) Ano, nemám… Číst vice »

efree
efree
1 rok před

Vánoce ( a mnoho dalších svátků ) sklouzly do konzumní roviny a povrchnosti, obchody jsou nadšené z tržeb. Je to atak na lidi a jejich emoce prostřednictvím reklam. Často se stává, že se kupují dárky pro dárky, už vůbec nezmiňuji půjčky!!!! Je krásné dárek dávat i dostávat, ale nemělo by jít především o dávání srdcem? A navíc – zkusili jste dát i nehmotný dárek -poděkování, pohlazení, vyjádření lásky …? Většinou nic nestojí ( možná přemáhání či schopnost vyjádřit ), ale má mnohem vyšší hodnotu a zcela jistě potěší!

Irena
Irena
1 rok před

Dobrý den, každý máme svůj pohled na Vánoce, my s manželem to už také nijak nepřeháníme, doma nám zůstal 20 letý syn VŠ, se kterým se vždy dohodneme na tom, kdo si co přejeme, ale rozhodně to nepřeháníme a máme limit pro každého max. dva dárky. Dcera s přítelem přijedou až 25.12. a je to hlavně o setkání a zastavení se v tom shonu, povídání a společně prožitém čase. Nicméně by mě zajímalo, zda všichni tito lidé, co zde napsali své příspěvky ohledně svého přístupu k těmto svátkům, jako děti s rodiči též nedrželi Vánoce, neměli stromeček a nedostávali dárky?… Číst vice »

Michaela
Michaela
1 rok před

Otázka,co jsou vánoce? Když půjdeme do důsledku, tak vlastně oslava narozenin. (Oslavujeme narození Ježíše Krista, nebo ne?) Vím, že se to datum narození přesně neví, ale takto to bylo v křesťanských kruzích stanoveno. Takže – pokud je to oslava, a všichni kteří se této oslavy účastní, si dávají dárky jen navzájem a na oslavence jaksi zapomínají, zažijí možná skvělou a vánoční atmosféru. Ale ten, kvůli kterém vlastně vánoce (vznikly) a jsou, zůstane mimo všechno dění naprosto nepovšimnut. Kdybych byla já oslavenec, tak by mi asi dobře nebylo. A pokud považujete narození Ježíše Krista, jeho smrt a jeho zmrtvýchvstání za mýtus,… Číst vice »

Lucie
Lucie
1 rok před

V naší rodině jsme dárky zrušili v okamžiku, kdy jsme s bratrem dospěli. Navrhli jsme to my dva a rodiče i babičky si viditelně oddechli. Od té doby mám zase Vánoce ráda. Nechodíme v prosinci do nákupních center, takže si ušetříme čas i nervy, upečeme tři druhy cukroví, aby to doma vonělo, byt si hezky vyzdobíme a večer jdeme na procházku. Asi o rok později jsme zrušili dárky i na narozeniny a pak už šlo opravdu jen o to se sejít, popovídat si, dát si něco dobrého a mít pohodu. Tak to běželo asi 10 let a teď dárky dostávají… Číst vice »

Radim
Radim
1 rok před

skvělé,že je tohle období některými tak vnímáno……,je to vskutku unikátní období roku,jež
si zaslouží naši bdělou pozornost…………..,tak hezký slunovrat………………

Jiří
Jiří
1 rok před

Hezký den přeji.Abych řekl svůj názor tak vánoce jako takové dnes mají podle mě úplně jiný význam…Marketingový tah který přerostl v soutěžení na sociálních sítí kdo komu co v jaké hodnotě = kvalitě dal a shon a stres který vše značně podporuje.Ten pravý důvod aby rodina přátelé byly spolu užili si a vážili jeden druhého se bohužel vytrácí.Stále více to dopadá tak že nemohu přijet ale počkej co ti pošlu za dárek to budeš koukat a všichni ti ho budou závidět … je ale tohle to pravé?Jsem štastný že já a moje rodina jsme v tomhle jinde.Nezáleží komu co dáme… Číst vice »

Klementýna
Klementýna
1 rok před

No my si dárky taky nedáváme jen třeba s manželem společný výlet a dospělím dětem dáváme peníze ale jak píše pan Jan stavař tak to je strašná od něho a jeho manželky sobeskost a vychytralost.Tak malým dětem neudělat stromeček a nedat nějaké dárečky pro tak menší děti tak to je praštěnost.A jestli se myslí že děti uchrání před konzumem je úplná pitomost.Budou v dospělosti ještě mnohem horší než děti které dátky dostávaly.Budou si chtít všechno vynahradit a ještě rodičům nikdy neodpustí že neměly vánoce.Někdy jsou ti studovaní profesoři na hlavu a měli by se léčit.

ellen
ellen
1 rok před

Na Vánocích je nejlepší to, že se sejde celá rodina, dělají se věci, na které jindy není čas (sledování pohádek, procházky, posezení s přáteli, atd…), a také to, že se všechno kolem zklidní a zpomalí, lidé se aspoň na pár dnů snaží být k sobě milí. A nejhezčí je to pro malé děti – to těšení, to “tajemno” kolem Ježíška a dárků. Není nic krásnějšího, než vidět spontánní radost dětí u stromečku (a nejen dětí). Dárky nemusí být drahé, ani jich nemusí být moc. Vánoce nejsou soutěž “kdo dá víc a za víc a kdo dostane víc a za víc”.… Číst vice »

František
František
1 rok před

U nás je to tak že se naděluje celí rok, už to není jako dřív že se čekalo na vánoce až naděli Ježíšek. Jsme hlavně konečně spolu celá rodina a to je taky krásné v dnešním schonu.

Káča
Káča
1 rok před

V každé společnosti je období, kdy se dostávají dárky (křesťanská společnost vánoce, živé chanuka, muslimové ramadán atd.). Je zvláštní, že ti, kteří vánoce prožili je tak klidně odepřou svým nejdražším dětem. Ano děti si mnohdy přejí z našeho pohledu kraviny, ale pro takovou slečnu z našeho pohledu úplně nemožný kousek oblečení či parády je v jejím věku to nejdůležitější co zrovna potřebuje. Proč jí to nedopřát, pokud to finanční možnosti dovolují. Z pana vysokoškolského profesora mi běhá mráz pro zádech, jediné co mě uklidnilo, nezamezil styk s ostatními příbuznými, neboť jak píše babičkám a dědečkům ustoupí. Děti má v domácím… Číst vice »

Monika
Monika
1 rok před

Proboha, říká vám něco tradice?
Konzum, balící papír a bůh ví jací ještě tady jsou pomatenci. Vašich dětí je mi opravdu líto. Kecy v kleci …. Vánoce jsou o rodině, pohodě, klidu a dárcích ( o které jen magor ochudí své děti)…
Vždy se dávají dárky dle možností dané rodiny, ale nedat vůbec nic či neslavit vánoce? Magoři ….k tomu neni co dodat .

Dana
Dana
1 rok před

Nesmyslnost přehnane na druhou stranu.Mel by se člověk řídit heslem všeho s mírou. Jestli to je teda vubec pravda a někdo ochudí děti o Vánoce když nemusí, maly jsou jen jednou.

Pavel
Pavel
1 rok před

Lidé z článku doteď žili konzumem a z jednoho extrému chtějí utéct do druhého. Kdo si dokáže Vánoce užít a nežene se za ničím, tak nepotřebuje vyprávět dětem o Ježíškovi, který existuje, ale chodí jen někam a podobné další nesmysly. Kdo vychovává děti s tím, aby byly zdravě sebevědomé, tak se nemusí bát jako pán v článku, že by se jeho děti měly potřebu ve škole s někým porovnávat, že by z toho měly nějaké trauma. Vánoce jsou něco, na co budou děti vzpomínat až do konce života. Pokud si je někdo nedokáže sám užít a proto za to trestá… Číst vice »

STANA
STANA
1 rok před

Já si myslim,že se nemusí nic přehánět.V tomto jsme každy svym pánem.Ja bych si bez dárků neuměla představit vánoce.
Většinou dávám něco smysluplného a hlavně sama dárky vyrábím.Když jde o extrémy tak zrovna tak letní dovolená může byt jen jídle a snaha za každou cenu někam jet .Někdy si na to lidé také půjčují jen aby jeli k moři a trpěli na dálnicích v tom horku.Vše je jen o rozumu a střídmosti.Já vanoce nebudu rušit,protože s nimi umím zacházet.

Mirra
Mirra
1 rok před

Hm, z extrému do extrému, kdy se začnou lidi chovat umírněně….

Hana Rumpíková
Hana Rumpíková
1 rok před

Nezpochybňuji jakékoliv postoje, které nikomu neubližují. Myslím si ale, že dárky se dají pořídit i levné, které udělají radost. Ano, přemrštěný konzum je k zbláznění, ale takové obyčejné Vánoce v tradičním duchu a vzájemné lásce podle mého soudu nejsou vůbec marné. Asi by mi bylo líto dítěte, které je nuceno odpovědět na kamarádovu otázku, co našlo pod stromečkem, NIC. Lidé byli dříve chudí, ale tatínkové dovedli udělat dítěti jednoduchou hračku, maminky z minima surovin uspořádat “hostinu”. Jsem ráda, že v naší rodině se rodinné tradice drží a i pro vnoučata je svátkem pomáhat při pečení cukroví, prostírání…

martin vaněk
martin vaněk
1 rok před

Vyhýbám se tomuto obskurnímu webu, ale protože je protlačován i do jinak seriózních vyhledávačů, a tento článek mne opravdu zarmoutil, nemohu mlčet. Pí. Polanská jednak opět nestydatě upravuje skutečnosti k obrazu svému, a především manipuluje s fakty. Bohulibé téma omezení konzumu se zvrtlo v agitku s nepřesvědčivými anonymními “hlasy z lidu”, a nic neříkající bláboly o odpadech. Když už ale řekneme Á, měli bychom poctivě říci i Bé. Každý den produkuje Evropa a USA polovinu odpadu Země, na souvztažnosti jednotlivých profesí je závislý i zbytek, a je iluzorní si myslet, že pouhým zrušením vánočních dárků cokoli řešíme… Zde jde pravděpodobně… Číst vice »

Zdeněk Hrnčíř
Zdeněk Hrnčíř
1 rok před

Vánoce jsou již jen vrcholem neřízeného konzumu. Potažmo jen urychlují cestu lidstva ke svému konci. Množství energie, plastů a zdrojů zeměkoule, kterou člověk vydá jen proto, aby si jeho dítě mohlo rozbalit dárek a nedlouho poté ho zahodit bez pocitu štěstí je hrozné. Nejhorší na tom je, že tím dětem vlastně ničíme budoucnost, protože jim ničíme planetu. Vezměte děti raději ven a travte s nimi čas. Ten si dárky stejně nekoupíte …

Jolča
Jolča
1 rok před

Jehovisti taky vánoce neslavíca žijou. O těch se tu nepíše, zajímavé…

Daniel
Daniel
1 rok před

Vánoce bez dárků nejsou Vánoce. Vždyť se nemusí dávat nic drahého. Dětem se přece nemusí dávat hračky, u nás Ježíšek nosí omalovánky, pastelky, něco, co se nehromadí v bytě. Nebo něco dobrého, co bychom jinak dětem jen tak nekoupili. Kdyby moje děti věřily na Ježíška, ale přitom nechodil k nám, tak by mi jich bylo líto.

Honza
Honza
1 rok před

Je to fakt desny kam az to slunickari a aktivisti zenou. Jsou lenosni egoisticti a asi meli desny Vanoce ze nechteji tu krasu a tajemno doprat. Darky nikdo nemusi kupovat v adventu a klidne v lete a pak si i uzit klidu. A ekologie s papirem je smesna, Cina chrli denne 100x vic spiny nez cela evropa. A do Brna se kvuli trideni a jinym blbostem dovazi odpad z okoli aby mohla spalovna vyrabet ekologicke teplo. Tradice jsou tradice a kvuli trose papiru stromecku a trose vyhozenyho jidla bych si nehral na ekologickeho jak rika sef senatu Kubers dobrosera.

Milada
Milada
1 rok před

Dovoluji si nesouhlasit s tím, že dárky se nedávají a jsou vlastně zbytečné. Máme naše, české tradice. Učíme děti o české tradici Vánoc. I k těm starým drobné dárky pro děti patřily. Dárky dostávala i hospodářská zvířata. Nebyly to dárky za tisíce. A proč by tisíce měly stát dárky dnes. V rodinách , kde si nehrajeme na to, co dostaly naše děti a za kolik to funguje jinak. I z dárků v podobě knihy, drobností na rozvíjení dětské kreativity je velká radost. A radost rodičů a prarodičů z vlastnoručně vyrobených dárků od dětí a vnoučat je mnohem větší, než by… Číst vice »