Mělo by se s dětmi cestovat, nebo jen tak prázdninově trávit čas na chalupě? Dvě rodiny, dva přístupy, jedno společné

Jedna rodina jezdí s dětmi do všech koutů světa, druhá zůstává na chalupě. Co je lepší? 

Sedmiletá Johanka Chlumská obvykle protestuje, když se má jít na procházku nebo na výlet. Nejraději si hraje u chalupy, kde tráví prázdniny s rodiči. Ti dávají přednost klidné dovolené, užívají si pohody a toho, že nikdo nic nemusí. “Je parádní vidět, jak se děti dokážou samy zabavit a téměř nic k tomu nepotřebují,” říká Johančina maminka Tereza. “Chodíme společně na různé výlety. Mám pocit, že dětem je jedno, jak daleko jsou od domova, aby si prázdniny užily a poznaly něco nového.”  

To dvanáctiletá Anežka Pospíchalová zase hrozně ráda cestuje. „Cestou do Dark Cave jsme přeletěli řeku na zip lajně. Pokračovali jsme pěšky tmavou jeskyní až k jezírku husté bahnité vody,” popisuje nevšední zážitek z cesty do Vietnamu její maminka Lucie Pospíchalová. “Bahno bylo všude kolem nás i na stěnách. Mně to moc příjemné nebylo, ale naše Anežka se v té koupeli štěstím rozesmála, byla u vytržení, hrabala se v tom, veselila a říkala, že to jeden z nejlepších zážitků z Vietnamu.”

Exotika (nejen) do slohovek
Lucie se svým manželem a dvěma dětmi – krom Anežky mají ještě desetiletého Matouše – každé prázdniny volí nějakou zajímavou exotickou destinaci, cestováním stráví celý měsíc. “Chceme, aby si děti rozšiřovaly obzory, poznávaly nové kultury a vnímaly, jak se žije jinde,” říká Lucie. Podle toho taky pečlivě zvažují, na jaký kontinent a do které země se příště vydají, a hlavně promýšlejí program na místě. Jezdí do méně turistických míst, kde mohou zažít místní život, ale nevyhýbají se ani atrakcím a adrenalinovým aktivitám, které dětí baví. Chtějí toho vyzkoušet a zažít co nejvíc. Lucie přiznává, že na konci dovolené všichni cítí únavu, ale ze svých zážitků pak čerpají celý rok. Děti třeba při psaní slohových prací.

Ovšem Johanka taky nepřijde zkrátka. Dnes třeba jdou s rodiči a sestrou na výlet k rybníku podle mapy. Od rána se diskutuje, kudy a jak dlouho se půjde a nad mapou vymýšlí trasu. Během cesty rodiče pravidelně kontroluje, aby se plán nezměnil. S dobrým pocitem, že má situaci pevně v rukou, jí najednou obvyklá pohodlnost přechází. Krize nastane až těsně před cílem, když se vytoužený rybník ne a ne objevit. Pátrání v mapě, kde přesně se skupina nachází, ale ukázalo, že koupání na děti čeká už za zatáčkou. Ještě pár minut a Johanka i se sestrou blaženě plavou v rybníce.

Léto je ideální čas pro to, aby děti poznávaly nové věci, získávaly nové zážitky a zkušenosti. Je jedno, jestli během své společné dovolené cestujete, nebo zůstáváte doma v Čechách, hlavní je, aby byl společný čas příjemný a zároveň přínosný pro všechny členy rodiny bez ohledu na věk. Abyste vy i vaše děti byli spolu šťastní.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Viktor
Viktor
2 let před

Myslím si, že snad každý by uvítal strávit měsíc o prázdninách někde v zahraničí, v exotice, ale neznám nikoho, kdo by mohl na měsíc “vypadnout” z práce (zaměstnání/podnikání). A navíc každý rok si našetřit těch X-desítek tisíc (protože s dětmi asi těžko půjdete jako baťůžkáři s tím, že nevíte co budete jíst a kde budete spát).
Mělo by v tom článku být i uvedeno, kolik koho co stojí. To, že obě dovolené mohou být nezapomenutelné, nerozporuji. Někdy ta u nás může být i daleko lepší a děti, až budou větší, si mohou samy zajet tam, kam budou chtít…