Prázdniny v Česku: krátké, státem určené a v poslední čtvrtině roku prakticky žádné. Nepřišel čas to zrevidovat?

Prázdniny jsme částečně zdědili po předcích a zbytek je otázka ministerského předpisu, ve kterém stát určuje miliónům rodin, kdy budou mít svého potomka doma. Jejich největší problém je to, že jsou špatně rozvrstvené během školního roku.  Pojďme se na to podívat zblízka.

Počet prázdninových dnů i jejich období jsou v naší zeměpisné šířce tradičně řízeny shora. Bere se tak nějak automaticky, že stát rozhoduje o druhu, délce a termínu prázdnin.  Zákon dí takto: „Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem podrobnosti o organizaci školního roku, druhy, délku a termíny školních prázdnin…“

Zdá se, že neexistují žádná data, na jejichž základě se rozhoduje, velký vliv má prostě tradice. Diskuze o tom, zda počet a rozmístění prázdninových dnů vyhovuje a plní svůj účel, se objevuje zřídkakdy.

Přitom jedna věc bije do očí: pomineme-li závěrečné hlavní prázdniny, všechny ostatní volné dny připadají do prvních sedmi měsíců školního roku (pokud jednou za čas nepřipadnou Velikonoce na začátek dubna). Odpočinek mají žáci, studenti a učitelé přidělený v prvních dvou třetinách školních dnů, poslední třetinu jedou prakticky bez odpočinku. Například v letošním školním roce jsou prázdniny stanoveny takto:

září – 0

říjen – 2

listopad- 0

prosinec -3

leden- 1

únor – 1 nebo 6

březen – 1 nebo 6

duben – 0

květen – 0

červen -0

Prázdniny v českém školském systému mají tyto znaky: každý rok je počet prázdninových dnů různý (a tím pádem také počet dnů školního vyučování), všechny prázdniny jsou pro všechny školy najednou (až na jarní prázdniny) a některé z nich jsou pohyblivé v závislosti na určité události (státní svátek, Velikonoce, vánoční dny). To nejpodstatnější je ale skutečnost, že pomineme-li závěrečné hlavní prázdniny, tak všechny volné dny připadají do prvních sedmi měsíců (pokud jednou za čas nepřipadnou Velikonoce na začátek dubna). Odpočinek mají žáci a studenti v hojné míře v prvních dvou třetinách školních dnů, zatímco poslední třetinu jedou prakticky bez odpočinku.

Shodou okolností  je v prvních sedmi měsících vyučování státních svátků osm a v období duben – červen pouze dva. Přijmeme-li jako fakt vyjádření mnoha psychologů, že žáci a studenti potřebují pravidelný a rovnoměrný odpočinek, neplní prázdniny v tomto ohledu svůj účel a jsou nastavené špatně.

Další věc k zamyšlení je, zda je opravdu smysluplné plánovat stejně dlouhé prázdniny všem věkovým skupinám a ve stejném období. Děti různého věku mají i různou potřebu odpočinku a jeho potřebnost je také závislá na konkrétních organizačních a provozních podmínkách jednotlivých škol. Proč vlastně školy musí průběh svých kurikulí plánovat do intervalů stanovených ministerskými úředníky, když by jim i žákům nejspíš více vyhovovalo, kdyby mohly prázdniny plánovat samy?

Jako ředitel školy bych byl určitě pro myšlenku, aby se otázka prázdnin přesunula do kompetence škol nebo alespoň nižších správních jednotek. Státu by mělo záležet na počtu dní, kolik má žák nebo student být přítomen ve škole, a toto zákonem určit. Dále určit prázdniny, které školy musí dodržet (velikonoční, vánoční) a zbytek nechat na dohodě škol s rodiči a žáky. Ty by se, ve spolupráci se školními psychology nebo jinými odborníky a v souladu se svým ŠVP rozhodly, jak rozprostřít dny odpočinku do školního roku. Názor žáků a studentů na to, jak vidí rozvržení prázdnin oni, by stál bezesporu také za pozornost.

V některých zemích to tak mají. Někde se i letní prázdniny konají různě, v závislosti na regionu. Což je praktické, řeší se tím řada sekundárních problémů (doprava, délka sezóny, rozprostření turismu, ekologická zátěž atd.). Proč by tomu nemohlo být i u nás?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

136 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
3 let před

Pane Jirásko, o kterých milionech rodin mluvíte? Za ročník 2016/17 se základní a střední školství v součtu týkalo max cca 816 tisíců rodin podle dat ČSÚ a toto číslo má meziročně i mezigeneračně sestupnou tendenci. Neuvažujete, doufám, kumulativní počet „obětí“, že ne?

Anna
Anna
3 let před

Prostě ideální by bylo, kdyby děti nechodily do školy vůbec.Dokonce to naše mnohé „celebrity “ tak doporučují.Dětičky sice budou mít procestovaný celý svět, ale nebudou umět číst a psát(to je prý také v době počítačů zbytečné), ale budou mít čas na fet, na sex podle učebnice s obrázky(to se naučí už ve školce)…..

kabinet
kabinet
3 let před

To je zase blbý nápad, určovat různě termíny prázdnin, protože to mají jinde
Bylo by to jako v Belgii, kde synovec má 3 děti a na každé škole mají prázdniny jinak.
To se pak zajišťuje parádně hlídání, když rodiče musí do práce.
Takže doporučuji, jelikož školství je od Buzkové, Pilipa, Valachové, Cermatu a jiných expertů rozdrbané dost, ponechat termíny prázdnin tak jak jsou a zabývat se něčím rozumným a podstatným. Divím se se, za co různí experti mohou brát peníze a kdo jim to „žere“.

Leka
Leka
3 let před

Nevidím poslední tři měsíce jako dobu, kdy by dětičky trpěli nedostatkem volna ve škole. Kromě prázdnin je na rozhodnutí ředitele školy kdy umožní tzv. ředitelské volno např. v květnu ho letos dětem dali z různých důvodů na víc než 95% škol , takže teď mají 2dny řed.volna/prázdnin ve 4denních blocích. Což je určitě na odpočinek utahaných školáků dostatečné. A co se týká června , tak v těch se určitě dětičky nepřetrhnou, protože minimálně posledních 14dní už ve škole nic nedělají (děti) – projektový týden, předání učebnic, poslední kino na rozloučenou……….Další školně/ neškolní činnost je týden ve škole v přírodě –… Číst vice »

Dája
Dája
3 let před

No co to je zas za blbost,že mají málo volna,2 měsíce velké prázdniny,pak minimálně 10 dnů kolem vánoc,týden jarních,pololetní v lednu a k tomu státní svátky..tak když to sečtu,tak 3 měsíce to dá a to je vám málo?Já jako pracující taky potřebuji odpočinek a 3 měsíce rozhodně nemám a funguju……

Zuzana
Zuzana
3 let před

1. Mít prázdniny různě je hloupost, stačí ty týdenní jarní. Rodiny kde každé dítě navštěvuje jinou školu mají velký problém. 2. Nahoře by raději měli přemýšlet, jak počet prázdnin snížit. Když si s počítáte svátky, prázdniny, projektové dny, dny dětí, země atd. ředitelské volno, výlety, suplování kvůli nepřítomnosti učitele, na střední škole ještě volno když jsou maturity a přijímačky, první týden v červnu zajížděcí, 14 dnů před Vánoci už se téměř neučí a v červnu to samé, lyžáky, zájezdy do zahraničí, sportovní a jiné turnaje…. Jestli se děti učí čistého času 7 měsíců, tak je to hodně. To si myslím,… Číst vice »

Václav
Václav
3 let před

Proč by to tak nemohlo být u nás? Co třeba proto, že není důvod přebírat ze zahraniční každou pitomost, která je tam napadne? 1) Pracující rodiče budou jistě nadšení, až si přečtou, že kvůli rovnoměrnějšímu rozložení prázdnin v roce a jejich individuálnímu stanovování jim stoupnou náklady na hlídání a dopravu dětí na desetinásobek, protože nějakého experta napadlo, že rozdrbání poslední věci, která ve školství funguje, je přesně to, co školství potřebuje. 2) Opět se zde argumentuje názory různých expertů a výsledky různých studií, které se zde ovšem nikdo neobtěžuje citovat. Dovolávání se anonymní autority je ve zdejších článcích velmi častý… Číst vice »

Anička
Anička
3 let před

Přijde mi jako týrání brát dětem jeden měsíc léta. Část dětství jsem strávila v zemí, kde jsme v létě měli 3 měsíce prázdnin. A zároveň maturita se získávala o 2-3 roky dřív než v ČR a studijní výsledky byly vcelku lepší, než bývají tady. Zároveň v zimě jsme měli dva týdny prázdnin a 11 na jaře. A nespočet dalších menších dní volna. Největší problém v ČR vidím v učivu, způsobu podání a celkovem přístupu ke škole a učení jako k nevyhnutelnému zlu. Rodiče již od dětství vnucují dětem, že škola je něco špatného, násilného a zbytečného. Tak se nedivte.

luanna
luanna
3 let před

… a kdo bude ty děti hlídat, když to bude jako např. ve VB, tam je každého čtvrt roku týden v kuse mimo jiné vánoční 14, pololetní , velikonoční a tzv. velké jsou 6 týdnů … děcka jsou pořád doma a prakticky nic neumí … ale mají čas se to naučit, protože jejich škola je jinak konceptovaná, končí až v 17 letech, nevyučuje se tolik předmětů jako u nás, pak se teprve rozhodují co budou dělat … ovšem 22letým doktorem bych se ošetřit nenechala …

Renáta
Renáta
3 let před

Pane Jirásko, vážím si lidí, jako jste Vy. Prázdniny by opravdu měly účelně sloužit k odpočinku dětí a měly by být rozvrženy tak, aby vyhovovaly škole a žákům. Opravdu by bylo ideální, kdyby ministerstvo školství určilo počet prázdninových dnů a konkrétní termíny si stanovily školy. Obávám se, že rodiče s tímto problémem nehnou, ale kladu veškerou naději ve Vás, jako ředitel školy a rozumný chlap byste mnohé zmohl. Přeji Vám ze srdce hodně štěstí a požehnání shůry a také hodně pevné nervy při čtení ostatních příspěvků. Nenechte se odradit a pište dál, lidé, kteří o Vaše články stojí, existují. :)

Marie
Marie
3 let před

Oficiálně prázdniny sice třeba v květnu nebo v červnu nejsou, ale dobře situované rodiny si jezdí kdykoliv a děti uvolńují tak, jak chtějí. Určitě by bylo “ úžasné „, kdyby ve vícečlenné rodině mělo každé dítě prázdniny jinak – tím myslím pro normálně pracující rodiče, kteří mají jen určitý počet dnů dovolené v roce. Prázdniny jsou to poslední, co bych ve školství předělávala :-)
Marie

František
František
3 let před

Myslím, že za našich časů reálného socialismu jsme měli těch prázdnin o hodně méně a přitom jsme neutrpěli žádnou újmu. Jenom jsme se naučili mnohem víc, než ti dnešní studenti a žáci, snad kromě jazykových znalostí a orientace ve světě obchodu. Myslím naopak, že méně liberalismu by našemu školskému systému prospělo.

Renata
Renata
3 let před

V měsících duben, květen a červen je v našich úžasných školách tolik ekologických a sportovních aktivit, že na nějaké učení stejně nezbývá čas. Je to další debata k ničemu. kdyby se ve školách učilo číst, psát a počítat místo toho, jak se kde flákat a zbavovat se povinností, bylo by pro všechny líp.

lili
lili
3 let před

To snad učitelky a učitelé mají málo volna?Určují si volno,sláva zatím ne prázdniny,ale napadlo někdy někoho kdo bude hlídat děti o těch ředitelských volnech.Rodiče jsou v práci,nemohou si vybírat nekonečné volno,družiny jsou zavřené a co s dětmi.Přemýšlí o tom někdo?

Ila
Ila
3 let před

Prosím, přestaňte nám sem cpát každou kokotinu ze zahraničí!!!!!!!!!!!!

Radka
Radka
3 let před

Dobrý den, prázdnin mají dost. Kolem každého svátku je nějaký ten den i dva navíc, potom ještě podzimní, vánoční, pololetní, jarní a letní prázdniny a to se vám zdá málo. Dřív nebylo tolik svátku, prázdniny jen vánoční, jarní a letní. Měla by se řešit spíše úroveň vzdělání, než počet volných dní. A také by se mělo řešit to, co mají dělat rodiče s dětmi o různých volnech, když nepracují ve školství a musí do práce a nemá jim je kdo hlídat.

nemám
nemám
3 let před

Jestli je některý měsíc dva dny volno a některý měsíc nula, není zas tak velký rozdíl. Jasně, každé volno je super, ale chtít po státu, aby toto změnil, je směšné… A přesunout do kompetence škol? Pokud mají rodiče své děti na různých školách, může to být dost problém…

nemám
nemám
3 let před

Navíc jsou taky státní svátky – to se taky nemusí do školy (a je jedno, jestli to nazveme prázdninami nebo státním svátkem) – takže rázem květen nemá 0, ale hned 2. Tak by se dalo pokračovat. Dětičky určitě nejsou chudáčci jen proto, že nemají prázdniny v každém měsíci.

Tomáš
Tomáš
3 let před

Dobrý den,vzhledem k tomu,že autor je ředitel školy tak celý článek působí jako lobování za více volna pro učitele…..Není uveden jediný relevantní důvod pro další prázdniny a ignorování státních svátků působí účelově,aby tam ty tři měsíce vyšly bez volna navíc…..Co mají prázdniny společného s „pravidelným“ odpočinkem pro žáky??Za pravidelný odpočinek se dají snad považovat víkendy,ale prázdniny těžko….Nebo by pan autor chtěl rozpustit letní prázdniny do celého roku?Mohl by tak být v každém měsíci týden prázdnin a potom by se o nějaké pravidelnosti dalo mluvit…….Možná by tak dal i zkrátit vyučovací týden zkrátit na tři dny po celý rok….To by jistě… Číst vice »

Pramínka
Pramínka
3 let před

Fakt chudinky dětičky, žebychom je raději poslali pást husy, než je traumatizovat ve škole učením…. Ještě více volna a ještě méně učení, ať se mládež fláka a my staří budem makat až do skonu, protože na naše důchody prý není, děti je málo a navíc se jim do práce nechce a teď jak vidím, je nemáme traumatizovat ani choděním do školy. Nevím pane Jirásko, kde chodíte na tyto moudra, ale nám nekonečně prodlužijícím penzistům, narozeným v padesátých – šedesátých letech to opravdu nevysvětlíte. Zvládli jsme to bez postižení, jen škoda, že jsme nestihli toho učiva ještě více, protože vzhledem na… Číst vice »

Anna-Marie
Anna-Marie
3 let před

Tak pracující rodiče (nikoli ve školství) dvou a více dětí budou určitě štěstím bez sebe. Také dětem ve střídavé péči, které někdy musí navštěvovat dvě různé školy, to jistě hodně usnadní život. Posouvání termínu hlavních prázdnin bude legrace největší – sbohem, skautské tábory (jak chcete zkoordinovat prázdniny celého oddílu?), děti se toho v srpnových vlnách veder v neklimatizovaných učebnách bezesporu mnoho naučí, „dohoda žáků, rodičů a školy“ – bude mít v této dohodě navrch majetný rodič plánující několik drahých dovolených, pracující rodič, kterému v práci odmítají vyjít vstříc, nebo rodiny vedení školy?

Václav
Václav
3 let před

Jj, trocha volna na léto, trocha na zimu, občas potřebujete na úřady, občas stvrdnete celý den u doktora. A pak už se jen modlíte, abyste nebyli nemocní, protože kvůli čtyřem dnům v posteli se vám nevyplatí brát nemocenskou. A když máte z pekla štěstí, zvládnete ušetřit nějaký den na společný výlet mimo hlavní prázdniny.

Pozn. redakce: část smazána, protože je proti pravidlům diskuze

Škoda, že páni ředitelé občas nepřemýšlí nad tím, že většina lidí nemá dva měsíce dovolené tahem, ale jen čtyři týdny a ty si ani nemohou vybrat naráz. Pak z nich padají takovéhle kraviny.

Petr
Petr
3 let před

Když má rodina více dětí a každé na jiné škole – hlídat je bude v době různých prázdnin kdo ? To jeden z rodičů nebude vůbec chodit do práce ? Nebo si „vycamrají“ dovolenou hlídáním a potom už nepojedou nikam ? A kdy vyrazí společně na nějaký výlet během roku ? Nezdá se vám, že má naše školství úplně jiné průšvihy, které by se měly řešít ? P. H.

Hana
Hana
3 let před

Co to zase vymýšlíte za debiloviny? Uvědomte si,že děti mají své bratrance a sestřenice a jediná možnost,kdy můžou být delší dobu spolu u babičky,jsou prázdniny. Vy jim změníte prázdniny tak,že každý okres,kraj to budou mít jinak a tudíž už není šance na něco společného. Za našich mladých let ,jsme ani tolik volna neměli,co mají naše děti,vnoučata a taky jsme to s přehledem zvládali a to se ještě chodilo do školy i v sobotu a později každou druhou sobotu.

Jan
Jan
3 let před

Já bych se přimlouval za zachování letních prázdnin od 1. července do 31. srpna. Ostatní volno se dá rozložit různě, současný stav je z mého pohledu vyhovující.

Jana Hlaváčková
Jana Hlaváčková
3 let před

setkala jsem se v Australii s variantou každé3měsíce následuje14dní volna,je to velmi pohodové a zdá se mi,že vyhovující

Věra
Věra
3 let před

Tak já si naopak myslím,že jsou děti doma až moc.Vždyť mají pořád nějaké volno.My chodili do školy i v sobotu.Prázdniny byly v létě a 1.května.Vánoce a velikonoce důvodem k volnu nebyly.Maximálně tak v zimě uhelné,když byla velká zima.A nemyslím si,že bychom nějak trpěli přepracováním…Naopak České děti patřily k nejvzdělanějším na světě!!!!

Kristýna
Kristýna
3 let před

Poprvé v životě se vkládám do diskuse. Ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost že Španělska, kde jsem rok působila jako Au-pair, proto mohu situaci posoudit ze strany rodiny, a z Argentiny, kde jsem studovala. 1) Španělsko: je pravda, že tamní děti mají o dost více volna než české děti v mimoletních měsících, zejména kolem Vánoc. Když se ale řekne A, je třeba říct i B – španělští rodiče mají rovněž více volna, než čeští rodiče, většinou je to 30 pracovních dní, v ČR pouze 20. Druhá věc je, že tamní administrativní rozdělení roku je jiné, v ČR pololetí… Číst vice »

Věra
Věra
3 let před

Proč potřebují děti devátou třídu? Protože jsou pořád doma a mají nějaké prázdniny. Za nás byly prázdniny letní, jarní a vánoční a nic víc. A ještě jsme občas šly do školy i v sobotu, protože se napracovával státní svátek. Ale základní škola byla pouze 8 let. Podle mě mají děti volna až moc a podle toho to učení taky vypadá (doma máme 3 školáky, tak vím, o čem mluvím).

Jiřina
Jiřina
3 let před

Úplně nejlepší bude nechat to tak jak je a neřešit něco co se řešit nemusí.Už takhle mám problémy si vzít dovolenou kdykoliv se řekne ředitelské volno, nebo prázdniny.Nemít dospělou dceru na mateřské tak nevím co bych si se svou 7letou princeznou počala…

Della
Della
3 let před

Mne se tech prazdnin + svatku + reditelskeho volna zda az prilis moc. Naroky na mnozstvi uciva se zvysuji, ve skole se nestiha probrat cela skolni latka, doplacaji nato pak deti a rodice, kteri to pak s detma dohaneji doma.
Neni pravda, ze v posledni tretine jedou deti bez odpocinku. Naopak, napriklad jenom v Kvetnu je diky svatkum hned dva krat za sebou volno 4 dny, alespon v nasi skole. Od pulky Cervna se pak ve skole uz taky temer neuci…

Rosmarine
Rosmarine
3 let před

A co takhle řešit ve školách kvalitu výuky a výchovy než prázdniny? Zatím jde vše od desíti k pěti :-( Učitelé jsou přetažení a zavalení papírováním, děti znají všechna svá práva, ale minimum povinností a z pohledu rodičů může za vše škola.

Josef
Josef
3 let před

Zkuste se podívat na prázdniny např. Bavorska – zkrácené hlavní prázdniny, ostatní daleko více rozprostřeny do průběhu školního roku apod. Výhodnější pro všechny, ale hlavně praktičtější pro děti (žáky).

Vladimír Blažej
Vladimír Blažej
3 let před

Model prázdnin je poměrně možné zajímavé téma i v souvislosti s tím, co děti mají a nemají zvládnout. Zkusme si představit nový český model, zahájení školního roku 1. srpna, pololetní vysvědčení před vánočními svátky a tradiční vánoční prázdniny by se staly pololetními místo zbytečného jednoho dne v lednu, který by vůbec nemusel být. Konec školního roku 31. května, od 1. června do 31. července prázdniny. Červen je rozhodně oproti srpnu pro čas prázdnin hezčím a příjemnějším měsícem už i vzhledem k délce dne a bohužel také přirozeně evokuje jakýsi útlum v studijním nasazení. Prázdninový srpen spíše datujeme od dob kdysi… Číst vice »

Ruprd
Ruprd
3 let před

Takže…..za mě by se měly prázdniny zkrátit je to příliš dlouhé 2 měsíce to je moc. Stačil by 1 měsíc a to srpen. Stejně dětí nemají co o prázdninách dělat většinou sedí u mobilu nebo sou opilý a kouří někde. Třeba by si s té školy vzali víc věcí. A víc se naučily některé děti mají školu rádi chápu že jí nikdo nemá rád ale musí se něco naučit.

Jaroslava
Jaroslava
3 let před

Opravdu bych nečekala, že je v současné době někdo schopný tvrdit, že žáci mají málo prázdnin. Naprosto souhlasím s názory, že je to přesně naopak. K odpočinku slouží víkendy. Kdysi se opravdu do školy chodívalo i v sobotu a prázdnin bylo o dost méně než dnes. V současné době je přitom nutné výuku rozšiřovat. To máte cizí jazyky, informatika, více hodin tělocviku a k tomu se jasně ukazuje, že je nutné znovu zavést povinné dílny. Výsledky žáků se každoročně zhoršují. Dlouhé prázdniny navíc komplikují situaci pracujícím rodičům. Zkrácení prázdnin by určitě uvítali i zaměstnavatelé, protože ti v žádném případě nemají… Číst vice »

Dominika Zralá
Dominika Zralá
2 let před

Dobrý den, celkem by mě zajímalo jak může někdo napsat, že děti nemají v dubnu, květnu a červnu prázdniny. Nevím jak u vás, ale u téměř vždy jsou děti okolo svátku v květnu buď jeden nebo druhý doma. Co se týká června, dobře nejedná se o prázdniny, ale co se ve škole učí, když jsou neustále někde na výletě? Dobře možná tak ten duben, že může být brán jako nejdelší pro naše ratolesti, které krom školy nemají žádné starosti. Nevím jak vy, ale já rozhodně nechci mít z dětí bezduché a hlavně nevzdělané děti. Dle mého názoru jsou dlouhé i… Číst vice »