Tip na výlet: Mumlavský vodopád. Proberte s dětmi zeměpis, fyziku i jazyky v srdci krkonošské přírody

Pro všechny milovníky vody a horské přírody doporučujeme vydat se k Mumlavským vodopádům v Krkonošském národním parku. Na jaře je nejmohutnější a se školáky u něj můžete probrat fyziku, zeměpis i jazyky.

Během jarního tání je Mumlavský vodopád nejmohutnější – protéká jím nejvíce vody. V létě zde – mezi stromy v nadmořské výšce nad 600 metrů nad mořem – zase uniknete těm největším vedrům. V zimě na vás čeká okouzlující ledopád.

Vyrazit si vychutnat tuto jedinečnou přírodní zajímavost můžete i s těmi nejmenšími dětmi. Vodopád je velmi dobře dostupný z Harrachova po takzvané Harrachovské cestě. Ta je vhodná pro vozíčkáře i pro kočárky, a výlet pouze k vodopádům není dlouhý – zvládnete ho i s chodci-začátečníky. Se staršími potom můžete trasu prodloužit dále do hor, aby se pořádně vyběhaly, prošly a unavily.

Podél cesty se nachází dětská naučná Liščí stezka – atrakce pro nejmenší na téma “Ze života lišky”. Různé hry, hádanky, informační panely a prolézačky vám i dětem zpestří cestu.

Výlet je samozřejmě příjemná procházka pro tělo, ale můžete sebe – nebo své svěřence – i v lecčems vzdělat.

Jazyková vložka
Název vodopádu je odvozen od německého slova murmeln, v překladu mumlat. Všimněte si, že v české i německé verzi se jedná o slovo zvukomalebné, které napodobuje přirozený zvuk. Taková slova se nazývají onomatopoeia.

Fyzikální vložka
Zdá se vám přirozené, že voda padá dolů? Díky gravitaci se voda neseskupuje do kuliček, a nelítá všude kolem nás. Pokročilejší fyzikáři mohou sledovat rozklad světla, který je na malých padajících kapkách za vhodného osvětlení pozorovatelný v podobě duhy.

V zimě se vodopád mění v ohromující ledopád, neboť v této oblasti klesá teplota dostatečně pro změnu skupenství z kapalného v pevné.

Zeměpisná vložka
Mumlavský vodopád je hydrologicky nejmohutnější v České republice. Žulový skalní stupeň, ze kterého voda padá, má až 12 metrů. Prohlubně kulovitého tvaru se nazývají “Obří hrnce”. Má je na svědomí eroze materiálu.

Občerstvení je také důležité
Až vás pochod i nově nabyté znalosti unaví, občerstvěte se v Mumlavské boudě, kterou naleznete pár kroků od vodopádu. A v Muzeu skla v Harrachově je skvělá cukrárna – pro všechny, co po výletě potřebují pořádnou sladkou odměnu.

Vodopád se sice nachází v turisticky velmi frekventované oblasti, nicméně když vyrazíte před hlavní turistickou sezónou, vychutnáte si tuto přírodní krásu bez davů turistů.

Užitečné odkazyhttp://www.harrachov.cz/turistika-trasy-v1.asp

Jak se sem dostanete: Z Harrachova pěšky.

Zajímavosti v okolí: Hornické muzeum, pramen řeky Labe, Čertova hora a celý KRNAP.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments